Jump to content

88. ИЗБОР НА БРАТСКИЯ СЪВЕТ


Recommended Posts

88. ИЗБОР НА БРАТСКИЯ СЪВЕТ

Елена Андреева: На другия ден беше 01.I.1945 год. Тогава се събрахме у Жечо Панайотов. Той имаше така една голяма стая, там се събраха и ни повикаха. Бяха всички приятели от провинцията - ръководителите. Всички ръководители от провинцията, ръководството на Софийското братство и плюс това бяха поканили всички братя, които не са в ръководството, но така по-дейни в Братството. Било че взимали участие в издаването на „Житно зърно", взимали са работа в общия живот и за които се знаеше, че се интересуват и милеят за братската работа. От сестрите бяха поканили само нас, сестрите-стенографки. Други сестри нямаше на това събрание. Савка, Паша и аз. И мене ме поканиха да бъда протоколчик на събранието и съжалявам, защото аз трябваше да следя нали всичко, за да пиша и после го протоколирах, написах протокола за това. Сега изказаха се, повече от приятелите се изказаха, повече говориха. Имаше някои, които замълчаха, но повечето взеха участие. Имаше две течения, още тогава се показаха. Едното течение бяха приятелите, които дълги години са живели с Учителя и които поставиха за основа основните братски принципи: Взаимно доверие един към друг, общ живот братски, нали така с тези принципи. Но имаше друго течение, което много силно впечатление ми направи още тогава. Представител беше Антов на него. Той заяви пред всички тогава, и аз лично го почувствах много дисхармонично изказването: „Аз, казва, в никого не вярвам. В никого нямам доверие, затова казва, всичко ще се работи, ще има черно на бяло за всичко". Не че братския живот изключва черно на бяло, не че без това може да минеме щом живеем в едно общество, но не е това най-важното. Това е резултат, нашия братски живот може да бъде отразен нали в счетоводство, общият ни живот, но това да се постави като цел и като липса на доверие, аз го почувствах като обратно течение. И даже още същия ден го почувствах, като свърши събранието в което се избра Братския съвет. Тогава се избраха съветите.

Братският съвет, горе-долу Просветния съвет и Домакинския съвет се избраха. Значи Братският съвет ще се грижи за всички общи работи на Братството, Просветния съвет ще се занимава с книжнината на Братството и просветата, нали, а пък Домакинският съвет с домакинството на Братството. Аз не бях избрана в Братския съвет, но в другите два съвета участвах. Иначе съм следяла всичко, което ставаше в Братския съвет, защото Паша участваше, тя споделяше и с други сме споделяли. Та така съм била в течение с всичко, което е ставало в нашия Братски живот след Учителя. В Братския съвет се избраха, как да ви кажа. То избора стана с посочване. Най-напред брат Тодорчо Стоименов се избра като най-старши брат. Той и без това беше в този Братски съвет през времето на Учителя, ръководеше братските работи. Него избраха, избраха Борис Николов, избраха от сестрите само Паша, Симеон Симеонов, Жечо Панайотов, щото той и преди това се занимаваше с касиерската работа на Братството. Брат Боян Боев, като човек, който е много активен в Братството и Антов. За Антов чух, че той казал още преди това, щото те преди това са се предварително разговаряли кого да изберат и кого да не изберат. Аз не знаех. Впоследствие това научих. И брат Антов казал, ако не ме изберете, аз ще се наложа чрез властта. Тогава той беше председател на Шести район на Отечествения фронт в София. Той имал някакви заслуги към властта, за което бил избран за тази длъжност. Това бе голям пост в София тогава. Всъщност аз това го знаех, че е такъв защото след 9.IX.1944 год. докато си замина Учителя той изпъкна в нашия братски живот. Дотогава почти никой не го знаеше и името му не знаеха. Той идваше на беседи, идваше на събрания, но беше няма буква. Виждали сме го и на Рила, но той никога в нищо не е взимал участие. А изведнъж тогава някак се наложи като фактор и даже при Учителя почна да отива и така в салона ще си казва мнение, ще дава наредби по ОФ - линия, които ги даваха, които засягаха и братския живот. Даже сега за това ще кажа нещо което беше още в Мърчаево когато бяхме. Става въпрос кой да бъде връзката между Братството и властта. Тогава комунистите, приятелите които бяха с комунистическо съзнание и които бяха работили в това отношение са се събрали, и са предложили няколко души. И отива братът да каже на Учителя, че това и това са решили, и питат Учителя, Той кого ще посочи. Братът, който отишъл да съобщи тези неща, Учителят най-напред така замълчал, не казал кой, но най-после казал, че Той посочва Начо Петров и Митко Грива - Димитър Грива. Когато това нещо го занасят на Изгрева, тях двамата Учителят посочва, да. Питат Го приятелите, кого Учителят посочва и когато те ги казват на това ръководство, което е комунистическо така нали „О, казват в никой случай, те не са подходящи". Сега какви са им били съображенията аз не зная и затова те отпаднаха. Те се наложиха като власти се назначиха други хора. И един от тях остана Антов. Така той се наложи да влезе в Братския съвет. Иначе той беше много непопулярен в нашия братски живот и така да влезе един човек, който нали чужд беше на всички. Сега един Симеонов, може по-друг характер да си има, но той ръководеше музиката в Братството. Брат Боев беше един от най-активните братя особено в отношенията в провинцията и София и Учителя. Брат Борис Николов е взимал участие в много братски прояви в Братството. Той се ползваше с много голяма симпатия на приятелите. И брат Боян Боев също се е ползвал с много обич и с много уважение. Той е бил един брат, когото софиянци и провинцията обичаха и го почитаха. И с характерните черти които имаше, той можеше така да примирява хората, а не да ги разделя. И тези приятели останаха и така тръгна Братския живот, но имаше така още в самото начало някои неразбирания от страна да речем на брат Антов. Преди даже да го изберат в съвета, той два пъти ме е питал, понеже знаеше че аз съм ходила при Учителя да чистя и така съм влизала в стаята на Учителя. И със самата си власт ме питаше: „Какво злато има Учителя и колко злато има?" Този въпрос го интересуваше, материалния от страна на Братството. И още тогава чувах, че златото го взел Иванов, после Антов нещо, пък те бяха приятели с Манол Иванов. Иванов беше в Домакинския съвет. Той участвуваше и аз с него съм работила в Домакинския съвет. Той беше така по-особен човек, да ви кажа, когато сме се събирали в Домакинския съвет най-напред той ще говори много, много неща, трябва да го изслушам и след това почваме работа по-реално и по-конкретно. Бамбашка човек. Имаше неща така, които на мен не ми бяха ясни в него, защо така, викам - характер, и аз така се оправях с него. Лично за себе си понеже съм работила с него.

Вергилий Кръстев: Казаха ми, че на първото и на второто събиране впоследствие се коментира, че са си избрали пожизнен Братски съвет.

Е.А.: Пожизненото избиране стана, когато нашият Братски съвет отиде в Айтос за да изработят устав, защото искахме да ни утвърдят като юридическа личност. И тогава там когато са се събрали са се избрали пожизнено. Защото там са били и представителите на ръководителите. Защото вижте, на това първо събрание се установи, че върховната Братска организация е Върховния съвет. Той се състои от всички ръководители плюс Братския съвет в София. Това е Върховния съвет. Значи, когато има някакъв братски въпрос да се решава, ще го решава Върховния съвет. А този Върховен съвет се събирахме по събори, защото ръководителите не бяха много и когато имаше Братски събори тогава те идваха всички. Ние местен събор си правим, среща братска и те идваха. И няколко години ставаха тези събори след Учителя. Но те в София им беше идеята за пожизнено ръководство, защо, кой го избра това не зная. Иначе, те малко като владици станаха. Щото владиците са до живот избрани нали. Нещо по това подражание ли го направиха, не мога да кажа. Аз лично не можах да го разбера. Аз лично съм се много шегувала с доживотното избиране. Защото да ви кажа, не е в духа на времето. Едно избиране до живот все пак е владическа работа. Сега Братство на свобода и тия широки идеи, които Учителят ни остави, лично на мене не ми беше понятно. И затуй даже се шегувахме с Паша честичко „Паша ти си пожизнена, ще живееш вечно". Както ви казвам избраха се те. Как е станало, там не съм присъствала.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...