Jump to content

XI. КАКВО ИМА В ДЪРЖАВНИЯ АРХИВ?


Recommended Posts

XI. КАКВО ИМА В ДЪРЖАВНИЯ АРХИВ?

         15. През пролетта на 1996 год. съпругата на моя пръв помощник Вихър Пенков, на име Ефросина Антонова Ангелова-Пенкова, работеща като библиограф-експерт в Народната библиотека „Кирил и Методий", по моя идея и указание започна да работи в Държавния архив, където се намираше онзи архив на оригиналните беседи на Учителя Дънов, които бяха взети от властите при обиска на Изгрева на 6-7.XII.1957 год. Архивът от Народната библиотека е преместен в Държавен архив към 1977 год., където е бил направен опис и на всяка една беседа или лекция е сложен като архивна единица с номера. Общо в този архив в опис №-l има 784 архивни единици или това са 784 лекции и беседи на Учителя Дънов. В опис №41 са отпечатаните томчета на Петър Дънов, за които казахме, че е променено и подменено Слово на Учителя.

         Тя поръчваше по 20-30 архивни единици, преглеждаше ги, после ме извикваше, аз сядах до нея, разглеждах ги и давах своите бележки и указания. Ефросина си ги записваше. Само аз познавах какво представлява този архив. Никой не можеше да се ориентира в него без предварителна подготовка и без да е запознат с всички етапи в Школата на Учителя, както и с историята на отпечатването на Словото Му. Затова бях извикан да дам необходимите напътствия. Преди нас бяха минали 2-3 човека. Разгледали, огледали нищо не разбрали и си заминали. Учителят бе взел мерки да се съхрани оригинала чрез властите и бе си осигурил хората, които ще работят с него. Ефросина работи 2 години, направи целия опис, включи го в компютър и днес можем да правим справки за минути. Какви и кому справки? Справки за оногова, който е изпратен да работи с оригиналното Слово на Учителя. За другите това е безпредметно, ненужно и неразбрано. Така в разстояние на две години аз отивах, разглеждах събраните 20-30 архивни единици и диктувах на Ефросина своите забележки и напътствия. Тя си записваше всичко. Без тези бележки никой не може да работи с този архив.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...