Jump to content

ІІІ.113. РАЗПРОДАЖБАТА НА ИЗГРЕВА


Recommended Posts

113. РАЗПРОДАЖБАТА НА ИЗГРЕВА

Това е една тъжна история. Беше драматична за нашето поколение от времето на Школата. Но тя е изключително поучителна за вас. Разказахме как бе предизвикана финансовата ревизия на Изгрева. След това се стигна и до надчет и трябваше суми и пари, с които да се покрият надчетите. Тогава някой предложи обитателите на Изгрева да откупят вещите, които се намират на Изгрева и които бяха вече описани в описи под номера. Трябваше да ги закупим с наши средства, а парите щяха да отидат да погасят нашите задължения.

 

Отнесохме се до Всестранни услуги и към Оказионния магазин. Чрез него успяхме да откупим всички вещи и инвентара на Изгрева. Бяха ни издадени фактури и ние получихме съответните вещи. Така се осъществи разпродажбата на Изгрева.

 

Сега ще цитирам моята фактура. Тя е с № 2770 от 4.ХII.1958 г. от Оказионния магазин № 5 на ул. „Георги Димитров" № 79. На нея се пише, че лицето Гавраил Велев Величков получава следните вещи:

 

1. Цигулка с подбрадник 600 лв.

 

2. Кухненски бял бюфет с витрина 200 лв.

 

3. Скрин брястов с чекмеджета 300 лв.

 

4. Бюро орехово с первази 400 лв.

 

Всичко 1 500 лв.

 

Това правеше една и половина моя чиновническа заплата.

 

Имах и втора фактура с № 01361 от 5.ХII.1958 г. В нея четем следното:

 

1. Маса за стенографите 30 лв.

 

2. Черна дъска 50 лв.

 

3. Триъгълници 5 лв.

 

4. Пергел - дървен 5 лв.

 

5. Железни колчета за палатки 50 лв.

 

6. Осем картини пейзажи 250 лв.

 

7. Един брой орнамент 10 лв.

 

Всичко 420 лв.

 

Понеже нямах къде да ги прибера тези неща, то ги дадох на Славчо Пе-чеников. А от първата фактура бяха занесени у брат Желю Тонев. Единствено цигулката остана у мен.

 

Трябва да спомена, че за големия хармониум в Братския салон аз заплатих една голяма сума към 3000 лв. Но после, кой знае защо, не беше издадена фактура на мое име, а бе посочено друго лице. Но понеже всички знаеха, че аз бях заплатил за хармониума, то аз помолих Петър Филипов да го прибере в неговата къща и той до този момент се съхранява у него.

 

Изминаха години и тези вещи постепенно започнаха да се износват и рушат. Нямаше човек на Изгрева, който да не участваше в тази разпродажба със своите скромни възможности. По това време аз бях чиновник и получавах редовно заплата. Така че ние, учениците на Школата, участвахме при разпродажбата на вещите на Изгрева. А при разрушението на Изгрева участваха други. Имената им знаете.

 

Дати на разрушението:

 

1. На 6.ХII.1957 г., петък сутринта, е извършен обиск на Изгрева и са иззети 180 000 томчета беседи, натоварени на 19 камиона и изпратени в книжната фабрика на гара Искър за претопяване.

 

2. През декември 1958 г. салонът на Изгрева е одържавен.

 

3. На 29 юли 1970 г. е направена първата копка от багерите на Изгрева

 

4. На 8 февруари 1971 г. багерите разрушават салона

 

5. На 15 април 1971 г. се изкореняват лешниците пред салона

 

6. Пълно разрушение на Изгрева през лятото на 1972 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...