Jump to content

7. Място и къщичка на Изгрева


Recommended Posts

7. МЯСТО И КЪЩИЧКА НА ИЗГРЕВА

И му се нареждат тия условия. Намерихме свободно място и построи тази къщичка, която той е вземал като съвсем малка барака. Това е интересно също, че през свободното си време, работеше, той умееше, разбираше от строителство и беше направил една много хубава кокетна къщичка. От всички бараки за нашата казваха „хубавата къщичка“ с хубаво изложение южно, на втория етаж с хубави прозорци, боядисани със синьо и бяло, много хубаво. Той беше мераклия, обаче като започнаха да правят ревизия на братството през 1957/58 г. сега продължава гонението на властите вече чрез Антов. Започнаха да гонят и нас. И дойдоха, пратиха партизани, Цачев се казваше този партизанин и построиха на един метър и половина от нас своя къща.
Преди да почнат ревизията на Братството Колю направи опит Братския съвет да му гласува доверие, понеже той там 25 години е живял на туй място. Негова къщичка е на братско място, обаче аз застанах смело и казах: „Ние не сме дошли да вземаме братски места“. Имаше право той по законен път и когато вече Братството реши да му възложи братското си доверие, да го узакони, да го прехвърли на негово име, те направиха ревизия на Братството и не можа. Внесохме 2000 лв. на един адвокат Велев, за да се оформи тази работа, щото се оформи парцел там на туй място. От името на Минчо Сотиров да се прехвърли на името на Колю Драгнев, обаче не успяхме да се прехвърли и остана така. И в продължение на шест месеца властта инсценира съдебен иск, процес срещу нас. А всяка вечер ни наводняваха къщата тези партизани като дойдоха. Пускаха вода и на половин метър долу имаше вода. Като се върнем, питам защо. „Ами, казват, вие сами сте си я наводнили“. „Как, кой разумен човек ще си наводни къщата самичък?“ Искаха да ни изгонят. Искаха да ни изгонят и инсценираха съдебен процес. Идваше контролния орган, констатираха всичко туй, видяха, подписаха се, обаче нула. Обвиниха ни, че всяка вечер сме правили дъновистки събрания. По 20 души сме събирали и че трябва да ни изгонят, за да се махнем от там. Инсценираха другарски съд и там като излязохме на този процес, бяха нападнали мен, биха ме, щяха да ме претрепят, медицинско свидетелство извадих, имаше и всичко, обаче десет души бяха единни срещу нас, все едно, че си плюли в устата. Знаеш ли какво означава това? Другарския съд и само единствен, който застана за наша защита беше брат Пеню Ганев и Тодор Михайлов, той беше съдебен заседател. Като ги слуша всичките, Тодор Михайлов казва: „Седнали сте да слушате един мръсник - Никола Антов“. А брат Пеню Ганев казва: „Аз съм интелектуален човек, аз знам защо съм се подписал“. А те пропускаха строфите, които не им изнасяха, те ги пропускаха, не искаха изложението да се чете както трябва и там в този Другарски съд ни осъждат да ни изселят там в глухо място гдето има три къщи в някое село само, толкова сме били опасни за властта. Обаче през туй време Колю имаше една връзка в Президиума, успя чрез нея да намери квартира в центъра на града, свободна квартира и оттам можахме да се изнесем и така отидохме на свободен наем. Живяхме там 5 години. После си купихме място, където сме днес, бяхме го купили 1953 г. мястото, обаче то беше гола поляна, нямаше нищо построено. След това понеже бяхме онеправдани, с голямо тичане ни разрешиха да построим тази къща. И застанахме на това място. До днес сме тука.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...