Jump to content

2. Гайдата


Recommended Posts

2. ГАЙДАТА

Това, тази случка се случи към 1908 г. Аз живеех с моите родители в Бургас. По туй време Учителят обикаляше България, по своята най-ранна дейност, духовна дейност и държеше френологически сказки, като измерваше главите на българина и черепа им. Той посещаваше много градове в България, но същевременно дойде и в Бургас. Моята майка Величка Стойчева беше една от първите ученички на Учителя. Тя по Негово нареждане ходеше като в Сливен и други градове и държеше беседи по поръка на Учителя. Освен това тя събираше в нашия дом на женско събрание сестрите в четвъртък като държеше беседа между тях. Освен това тя събираше малките дечица в нашия дом и аз с тях и им разказваше духовни приказки. Все едно, че идваше Господ у дома. В нашия дом вечер се събираха почти всички братя и сестри от Бургас, като майка ми и баща ми приготвяха разкошна божествена трапеза. На нея присъстваше Учителя и много братя и сестри, на които Той държеше беседа. Нашата къща беше голяма, с четири големи стаи, помежду един грамаден салон, към сто стола събираше. Там ставаха женските събрания и детските събрания, които се ръководеха от моята майка. А долу под нас, точно под нашата стая беше кръчма. Една вечер, когато Учителят беше на трапезата и много братя и сестри бяха също на трапезата, в кръчмата долу, която бе в приземния етаж на къщата влезе един гайдар, поръча си вино там, ракия и започна да свири с гайдата. Понеже къщата ни беше паянтова, свиренето горе се чуваше и безпокоеше духовната работа на Учителя. Тогава майка ми излезе отвън и извика тайно баща ми: „Коста, иди долу да кажеш на кръчмаря да го махне този гайдар навън“. И баща ми слиза долу и казал му: „Абе горе имаме гости, моля ти се изкарай го навън този гайдар, да не ни смущава, защото горе много се чува“. Той казал: „Разбирам, господин Стойчев, но той ми е редовен клиент и не мога да го изгоня“. Баща ми се качва горе вкъщи, казва на майка ми. Тя е много смутена. След малко този гайдар продължава, надува, надува, гайдата писука и тя втори път изпраща баща ми, пак без знанието на Учителя, за да каже пак на кръчмаря, да го изгони навън. И оня пак, като слиза баща ми, кръчмаря му казва: „Не мога да го изгоня, защото той е клиент“. Баща ми се качва втори път горе. Всичко това става тайно. Без знанието на Учителя. Тогава Учителят, както стоял на стола и се хранел, казал пред всички присъстващи на масата: „Искате ли да накарам гайдата да спре да свири?“ В този момент гайдаря надул до крайност гайдата и както надувал гайдата, тя изведнъж казала така: „Пи-у-у-у-у-у“ и се спукала. Тогава всички горе чули виковете на гайдаря, който казвал и псувал, и викал и крещял: „Толкова години я имам аз таз гайда и досега не можа да се продъне, а сега се пукна“. В туй време Учителя взима кърпичката си, слага я на устата си и почва да се киска: „Кис, кис, кис, кис“ и всички се засмели, братя и сестри на това, което Учителят е извършил. Утихнала цялата къща наедно с кръчмата и си провели събранието. Значи Той с мисълта си пробил гайдата. Та има сили, които съдействуват, но има и такива, които противодействуват, но Бог превръща всичко на добро.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...