Jump to content

13. Юрданка Жекова


Recommended Posts

13. ЮРДАНКА ЖЕКОВА

А понеже заговорих там за кухнята на Изгрева. Юрданка Жекова също много нещо знае. За нея тука се пише, с което не съм съгласна, че тя е била неграмотна. Това не е вярно. Тя може да е нямала образование така получено, но тя можеше да чете. Нея винаги ще я завариш с беседи. А .пък какво ясновидство имаше Юрданка! Голямо! Понеже тя ми на мен казваше, че в минал живот ми е била майка. Ама така я обичах, така, няма какво да ви разправям. Аз само значи при Юрданка и при Паша гдето съм така правила контакт. Юрданка притежаваше писмата до д-р Жеков, с очите си съм чела какви писма от Учителя. До доктора са, а за Юрданка пише: „А на сестрата Юрданка завещавам Ханаан.“ Не знам Савата дали ви ги е показвал, дали ще ви ги покаже, дали знаете. Куп писма има от Учителя до д-р Жеков и в които е писано и за Юрданка. Та говорим за Юрданка, а тя каква не била. Тя винаги бе на беседата. А Юрданка каквото исках аз не се страхувах от нея да я попитам нещо, защото знаех, че каквото ми каже, това е, край. Ако е добро, е добро. Ако е отрицателно, то е такова. Моята дъщеря кандидатстваше и не я приеха в консерваторията. Тя завърши гимназия, след това музикалното средно училище, след това кандидатстваше в консерваторията. Но в консерваторията, там стана нещо, въпреки че беше първа, не влезе и сега ще кандидатства пак. Аз на Юрданка не й казвам.А тя знаете ли какво ми каза: „Виолетка и сега ще кандидатства, но и сега няма да я приемат“. А, леле, аз се страхувах от нея. Много ме заболя гдето Мика Тодорова пише, че тя е била неграмотна. Така както беше неграмотна, Учителя, тя миеше на Учителя крачката и в скута й седяха и ги криеше и му режеше ноктите и имаше от Неговите нокти и даваше на тоя, на оня и от косата Му и от брадата Му. Интересно защо е останало убеждението и в другите, че и Галилей Величков ми казваше, че не може да чете и да пише. Интересно, защо е останало това в тяхното съзнание, може би защото отначало не е имала образование и после ли се е образовала? Не, не, тя няма завършено образование, учила е до четвърто отделение, малко така, без образование е, но тя си го носеше природно.Това е другата страна. Въпроса е, че у другите приятели е останало впечатлението, че тя е без образование и била неписмена и не можела да чете. А това не е вярно. Вечно беше с лупата и с беседата. Вечно. Аз пък се чудя, с Галилей бях приятелка, но той казваше, че тя била неграмотна. Дори Савата преди година казваше: „Абе тя не знаеше, тя беше неграмотна, не знаеше да чете и да пише“. Савата, прилича му да каже. Може като е чела, да чете като един първолак или един второлак, но това е съвсем друго. Сега, тя може да е чела като първолак и в ония години, които са от 1921-1924 г., те са всички студенти и са завършили вече висше образование и в техните очи този човек, който чете така е неграмотен. Е да, но в моите очи тя не беше неграмотна, все четеше. Ама аз я заварвам 1942 г. А те я заварват още 1922 г. Ама тя е от дете при Учителя. Знам, но характерно е 20 години тя чете, чете, непрекъснато и се образова. Но представете си, вие на 24-25 години сте завършили висше образование както онези Савка, Паша и др. и я заварвате, тя която е по-голяма от тях, но едвам срича. Ама в джоб ни слагаше. Че тя може да ни слага в джоб, да ни слага, но за тях на времето тя е неграмотна. Там е цялата работа.Е, може и така да се вземе. В разстояние на 22 години тя вече се образова. Но беше такава антена, така хващаше и така тя бе до Учителя. Ядеше ли Учителя захар? Но може би захарта по друг начин се е приготовлявала де, никога да е било друго. Учителят знаете ли, гребне със супената лъжица и така хо-оп сложи в устата си захар. По 12 часа през нощта вика: „Рекох, свари едно кааве!“ Не кафе, а кааве. И казва, че Учителят никога не е пиел чай от билки, както ние пием много билки. И онзи брат, който пътува насам-натам, му казва: „Рекох, донесете чай или кафе“. Така ги е употребявал.
Юрданка Жекова за пръв път кога вижда Учителя, какво си спомням от нея? Какво да ви кажа, тя е била като прислужничка на баща му - дедо поп Константин Дъновски. Тя е била у тях от съвсем малко дете. Те са били много бедни и тя като прислужница е била на бащата на Учителя и се е срамувала най-напред от Учителя. От там идва запознанството им. Далечна връзка както от сега, така и от миналото.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...