Jump to content

20. Целувание


Recommended Posts

20. ЦЕЛУВАНИЕ

Тодор Стоименов? О, знам го. И него го знам. Той беше един висок, тънък, англичанин. Ще ви кажа нещо комично, на Тодор Стоименов за сестра му. Брат Тодорчо ходеше често в парахода. Сега той има сестра, която е майка на Паша Белева, тука. Тя е на 91 години. Тука срещу нас живее в хубавата къща. Не на ъгъла, а до ъгъла, другата къща. Тя е на Белеви къщата. На Паша Белева майката е много болна, скелет. И сега при брат Лулчев от света много мадами отивали за хороскопи, за това ти, онова ти и некога е по- късно, през гората трябва да минат, а па Аню Андреев беше сянката на брат Лулчев. Той ги вика, за да ги изпрати. Приятели бехме поради това роднинство, дето там имахме сватовство, гдето неговата сестра и сестрата на моят мъж беха се оженили за двама братя. И, разказва: „Да ги изпратя, аз ги изпращам, полека-лека почвам така, малко пускам си ръка, така като не се дърпат, движим се, на-на-стигна ги като ги нацелувам накрая. А-а, добре, ама те се не дърпат. Ама идат после при брат Лулчев и ме клеветят. И той като ме хвана и като ми тегли една реч, да ми се кара. И един път като ме накара да ида да разкажа всичко за това нещо на Учителя. И аз волю-неволю отивам“, защото брат Лулчев за него бе закон като каже нещо - трябва да се изпълни. „Отивам и казвам: „Учителю, така и така, разправям му цялата история“. Учителят се смял, със сълзи се смял и му казал: „Брат, рекох, идете и намерете на брат Тодорчо Стоименов сестра му и нея я прегърнете и я нацелувайте!“ Е, защо на брат Тодорчо? Ама аз ви казвам, сега ще чуете. И той сега нема какво, отива тука и среща в коридора Паша, дъщерята. „Сестра Паша, къде е на брат Тодорчо Стоименов сестрата, Учителят ме праща до нея.“ „А-а, майка ми, ето я, ето где е седнала там на столчето.“ И като отидох и като погледнах, леле виждам самата смърт. Е, не можах да направя това, което Учителят ми каза. Не можах да я разцелувам, не можах. А това е. Казва му Учителят: „Тая болна, ти ще я прегърнеш, ти ще я нацелуваш, ти ще й предадеш нещо от себе си. Ти ще й дадеш живот“. Ама той не могъл да го направи. Сега, това е сестрата на Тодор Стоименов. Да, сестрата, болната е сестрата на Тодор Стоименов. Сестрата на брат Тодор Стоименов е майка на Паша Белева, която тука и сега идва в салона. Значи самата смърт не можеш да целунеш. Вика, не можах, не можах. А Учителят като му разправил какво правил се смял: „Сега рекох, ще идете на брат Тодорчо Стоименов сестра му ще я напрегръщате и ще я нацелувате!“ Ама аз вика не можах. Не можах това да направя. Да. Смъртта не се целува. Целува се жив човек. Целува се младост, а не старост.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...