Jump to content

39. Момче за всичко


Recommended Posts

39. МОМЧЕ ЗА ВСИЧКО

През време на бомбардировките в края на ноември и декември 1943 г. времето беше хубаво и ние ходехме на малката Витошка, както я наричахме, местността зад Симеоновската борова гора. Имаше една хубава и доста голяма поляна. Но като застудя и се зазими наехме под наем една стаичка накрая на селото и всеки ден прекарвахме там с Учителя. Един ден около двадесетина души братя и сестри предприехме екскурзия на изток от селото. Там някъде на къра намерихме празни кошари с колиби. Отседнахме там и обядвахме. Като се смрачи се прибрахме в стаичката. Всички други си отидоха в София, а ние с Учителя останахме да нощуваме там. С нас бяха брат Боян Боев, Методи Константинов и Неделчо Попов. Беше се стъмнило вече, а вода нямаше. Времето беше много студено. Аз взех чайниците и тръгнах нагоре в планината по реката. Трябваше да я преминавам на няколко пъти, така се виеше пътеката и пресичаше реката. На един преход имаше наредени камъни за преминаване, които се чернееха в тъмнината. Аз смело стъпвам по тях, но те от студа се бяха заледили от водата и аз като стъпвах върху тях, подхлъзнах се и паднах във водата. Чайникът отхвръкна от ръката ми, както и капака и аз се намокрих от едната страна. Станах, газих из водата и камъните докато намерих капака и след това продължих на горе стигнах чешмичката и се върнах в селото. Печката в стаята вътре гореше, а Учителят си беше полегнал на едно походно легло, а ние всички останали бяхме насядали около печката, защото стаичката бе малка и нямаше легла. Ние бяхме доволни и на това пред оная опасност от бомбите в София. Щом пристигнах, аз започнах да се завирам по-близо до печката, защото бях мокър и изстинал. Тодора като забеляза това започна да ме подпитва какво има и аз обясних, че съм паднал в реката и съм мокър. Заинтересуваха се и другите братя и се чудеха как да ми помогнат. Най-после и Учителят се обади: „Какво има?“ Тодора му отговори и обясни всичко, че съм мокър от водата и сега се грея на печката. Учителят помълча малко и каза: „Ангел сега ще си каже, защо и аз не съм като Цеко, че да си хвана работа държавна, че да си печеля пари, а съм станал кюле тук на всички“. А кюле значи работник с когото всички да разполагат безплатно. А брат Цеко беше електротехник като мене, бяхме завършили един и същ техникум по електротехника във Варна, но той беше на работа в града и получаваше всеки месец заплата. Аз работех денонощно на Изгрева, но заплата не получавах и с брат Ради се хранехме безплатно на стола като работници в Братската градина. А Тодора отговаря: „Учителю, друг може да каже това, но Ангел никога“. Тогава Той се усмихна: „Аз му казвам от къде ще му дойде изкушението“. По този начин разбрах, че аз бях определен да работя при Учителя в Братството, а не да бъде в града на държавна работа и да упражнявам професията си.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...