Jump to content

10. КЪЩИЧКАТА


Recommended Posts

10. КЪЩИЧКАТА

Един ден Учителят дойде у нас. А нашата къщичка беше на Изгрева на Южния край на квартала. Дойде при татко и му казва: „Брат Иване, добре сте си наредили тук всичко". Татко ми веднага се разтичал и Му откъснал от хамбургския мискет грозде в една чиния. Цялата ни къща беше обиколена с лози, а то бяха едни големи сини гроздове. Изми гроздето и го поднесе на Учителя, който започна да яде. „Хубаво е гроздето", каза Учителят. „Всичко е хубаво", потвърди баща ми, „но имам една мъка, Учителю. Тук идваха плановици, мериха насам, мериха натам, искаха да забият сред стаята ми кол. Щели да строят черква и аз съм разтревожен". А Учителят отговорил: „Не се тревожи, Мусмановия план няма да бъде прокаран". И така Мусмановия план беше отхвърлен, съвсем нови планове бяха излезнали и те бяха благоприятни за нас.
Баща ми решил да построи голяма стая, в която да живеем по-удобно, защото живеехме в една малка кухня. Най-напред имахме една кухня, после една стая и след това построи между двете още една стаичка и така станаха три. Това е от татко постройката. Понеже не бяхме богати хора, сами си строяхме. Майка ми бъркаше кал, баща ми вар и каквото трябваше и подаваха един на друг и татко строеше. Имаше един Станчо и той помагаше. И така построихме стаята, но майка ми се разболя от бронхопневмония. Вдигна висока температура над 40 градуса. Болна лежа в новата стая, лежи в полусъзнание от високата температура. А имаше една Кинчето Антова, тя идваше и наглеждаше мама. Кинчето отива при Учителя и казва: „Учителю, с. Неда е много болна, като строили стаята тя изстинала и сега има бронхопневмония". Учителят казал: Нищо, рекох, ще й мине. Свари й една картофена супичка и като си накисни краката и изпие супичката, ще й мине". Кинчето сварила супичка, донесе я, мама се насърба със супичката гореща, гореща, натопли си крачетата и температурата й спадна. И така от този ден мама закрепна и оздравя.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...