Jump to content

18. ЗАЕКВАНЕТО


Recommended Posts

18. ЗАЕКВАНЕТО

Живеех с майка ми на село, а татко ми на Изгрева. Ходеше с каручката да работи. Малка съм била, не съм ходела може би на училище. Един ден се събрахме с децата. Аз им бях гургорбашийката. Аз ги водех и накъдето им кажа нататък вървим. Ходехме било за цветя (малки, не разбираме), било за пчелички, ще ги събираме, кошерчета ще си правим. И така вървим, аз им разправям разни работи, вървим направо по шосето и аз не поглеждам и по едно време съм се озовава в средата на един грамаден огън, грамадна жар, където правят колелетата, желязната част на колелетата на каруците. Нажежават ги и после с чук ги чукат да ги огънат. Аз съм се озовала сред тях и съм припаднала. Един човек ме взел на ръце в безсъзнание и ме отнася на баба ми. Майка ми жънела на нивата. Баба ми веднага ме натопила в прясула (студена вода и много сол). Натопила ме и видяла къде ми е изгорялото. После взела пресни говежди лайна, топли още и ми ги слага на краката - от колената надолу съм изгоряла. Намазва ми краката хубаво и ги обува в едни чорапи и лежа така цял ден. Така хубаво вързани и обути като компрес. Стоях целия ден до вечерта така. Казва ми: „Няма да казваш на майка си. Ще си легнеш. И аз си легнах. Първия ден така, втория, третия ден. Всеки ден ме превързва и като мина една седмица и толкова. Майка ми идва и пита: „Чете ли си молитвичката?" „Да, четох я", излъгах я аз. „Ами защо си с вълнени чорапи посред лято?" „Ами, то мина, мина." „Я да видя?" „Ама аз съм вече оздравяла. Баба бързо ме лекува." Хубаво, но ми остана един дефект. Едно заекване, аз съм се уплашила междувременно. Едно заекване и като заеквам, аз не мога да говоря. И тогава майка ми пише на татко, който е на Изгрева и той отива при Учителя и Му казва: „Учителю, така и така, дъщеря ми не може да приказва". Учителят казал: „Нека не се тревожи другарката ти, но да остави детето бавно да приказва, полекичка, да не бърза. Все да го спира и да не бърза. И така бавно да изговаря думите, съвсем бавно. То ще му мине, полека, лека, бавно, така сричка по сричка. - Станка". И така аз оздравях. Та съм минала през огън и немота.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...