Jump to content

2. МЕКИЦИ НА РИЛА


Recommended Posts

2. МЕКИЦИ НА РИЛА

Баща ми Нейчо Георгиев Чобанов е роден е с. Славейково, Ямболско, Елховска община. Често пъти като млад отивал до Ямбол и се е връщал. След като се задомил с майка ми му се раждат две деца, които обаче умират още малки. Аз - Русава Нейчева Стойчева съм третото им дете. Родена съм през 1922 г. Баща ми се изселва изцяло в Ямбол през 1928 г. Той е бил работник първоначално, както и майка ми - работничка. Имало сме много тежък живот. Баща ми е работил в различни фабрики. Това беше борба за живот. По-късно той стана градинар. Вземаше земи под наем и работеше. Материалното ни положение беше много тежко. Баща ми идваше много често на Изгрева при Учителя. Ние чувахме за Учителя, но нямахме възможност да идем цялото семейство в София. През 1939 г. баща ми мисли, прави, струва и реши, че трябва да идем всички да видим Учителя. Най-напред отидохме двамата с него. Като отидохме на Изгрева отседнахме при сестра Милева. Вечерта преспахме в нейната барака. На следния ден сутринта баща ми реши, че трябва да отиде да се посъветва с Учителя. Той говори с някои братя и сестри и накрая успя да отиде при Учителя. Нали тогава съм била малка още, той не е споделял с мене всичко. Но той искаше да уреди нещо във връзка с материалното ни положение, да отидем на рилските езера и да прекараме едно лято с Учителя. Тогава сме имали пари само колкото да отидем до Изгрева в София и то двамата. Какво точно е говорил с Учителя не зная, но накрая Учителят му казал: „Брат, каквото си решил, направи го! " И тогава си спомням, че баща ми отиде в Кочериново, в Дупница, взе брашно, олио и друго, каквото трябваше, съобщи на майка ми да дойде и след като тя пристигна, наеха коне и с една група заминахме на Рила. Там започнахме да правим мекици. Навярно някой му е услужил с пари, за да купи брашно, олио и друго, каквото беше необходимо, както и да изпрати пари на майка ми да дойде в София. Или може би майка ми е взела от други хора в Ямбол в заем, това не ми е известно. Но така или иначе ние бяхме на Рила и започнахме да правим мекици. Братята и сестрите всяка сутрин пристигаха след молитва и гимнастика на закуска с мекици. Беше много весело, нали имаше много хора, пък и много чужденци. Всички бяха доволни, пък и баща ми още повече, защото по такъв начин той изкарваше пари, с които ние можехме да прекараме през това време. Ние фактически нямахме пари, но със своя труд успяхме да прекараме един сезон на Рила и тримата. Ние не натрупахме някакъв капитал, а само прекарахме едно прекрасно летуване през 1939 г. и успяхме живи и здрави да се приберем в Ямбол. Там продължихме нашия живот по старому. Както казах по-рано баща ми се занимаваше с градинарство. На Рила прекарахме съвсем скромно. Майка ми ставаше сутрин още в четири часа, а може би е замесвала тестото още от вечерта. Нали на Рила е студено. Тя замесваше тестото, после го затопляше в казан, завиваше го с одеала, за да може да втаса. Вече твърде смътно си спомням всичко това, нали съм била тогава още все пак дете, а и това беше толкова отдавна. Но зная, че сутрин отиваха на молитва и на изгрев, после играеха гимнастическите упражнения и чак след това, когато даваха горещата вода, тогава ние правехме и продавахме мекици. Така бяха доволни всички, особено чужденците.
Вероятно, когато баща ми е ходил при Учителя, там е разговарял за това как ще бъде реализирана тази идея - да се правят мекици на Рила, това не беше лесна работа. И ето тази идея се осъществи. Имахме много интересни запознанства с много хора от Братството, както и с чужденци. Особено имаше една чужденка Шарлота, която имаме дори на снимка, когато правим мекиците и ги пържим. Ето на снимката личат баща ми, Шарлота от Фракция. Дорчето в бяло и един брат Борис - учител от Ямбол, с черен костюм, аз правя мекиците, горе е Кирчо от Петрич, Стоянчо, горе някой свири на цигулка. а Верка Куртева е с китара, фактически това е една снимка, която документира правенето на мекици на Рила през 1939 г. От ляво в бялото е брат Крум Въжаров, който личи по профила.
Баща ми е роден през 1893 г. в с. Славейково, Ямболско. Баща ми от 1912 г. е излязъл от село и се е борил сам в живота. Бил е от много бедно семейство. Завършил е четвърто отделение. Като свършил училище баща му го изпратил да пасе свинете на село. Но той бил по-буден, не се покорил на баща си, взел си торбичката и отишъл в Ямбол където се хванал чирак в един хан, да мете на добитъка. Там се запознава с някои хора и отива в Чехия и Унгария като градинар. Когато дошло време да го викат войник се завърнал е България. В запас е бил с брат Пеню Ганев и брат Георги Радев от Ямбол: който сега е във Варна. Като съмишленици четели и разговаряли по братски въпроси. Пеню Ганев до скоро си спомняше баща ми, но сега вече не си го спомня, нали е вече много възрастен. Те са връстници с баща ми. Необикновен живот в необикновена епоха.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...