Jump to content

35. РАЗДЯЛА С ТУРСКОТО СЕЛО


Recommended Posts

35. РАЗДЯЛА С ТУРСКОТО СЕЛО

След като уволняват Еленка от село Мърчаево, след дълги, упорити настоявания, й позволяват отново да учителствува. През 1926 г. я назначават за учителка в село Равна, Годечко, да учи четири слети отделения. Когато се запознах с нея през 1926 година, аз бях учител в турското училище в село Крепча, Поповско. Бях главен учител там. Еленка все ми пишеше писма и ми пращаше резюмета от беседите, които слушаше от Учителя, пишеше ми някои наставления, изобщо споделяше с мен и ме молеше по възможност да напусна турското училище и да отида учител в село Равна, Годечко. Това продължи до 1929 година.

Най-после тя дойде да види турското село, в което учителствувах. Една нощ прекарахме с турците на един бостан. Цяла нощ те кладоха голям огън и пяха турски песни и веселие, а ние, гостите от София, бяхме покрай огъня.

Трябва да отбележа, че в турското училище турците толкоз ме бяха харесали, че целият общински съвет се яви при мене с кмета заедно и ми казаха: Даваме ти дворно място, ще ти докараме камъни, ще ти возим материали без пари, стани жител на нашето село!"

Тъй, ама понеже Учителят беше казал: „Пеню да напусне турското училище и да отиде учител при Еленка", аз напуснах село Крепча, Но понеже нея година инспекцията не беше предвидила кредит за втори учител, назначиха ме в едно съседно село на село Равна - село Губеш, Годечка община. Тази зима прекарах в село Губеш, ама неделен ден ходех при Еленка. Там младежите си правеха хорото пред училището. Гледам - те свирят с един дудук. Взех цигулката на Елена (тя свиреше на цигулка) и излязох вънка и засвирих хубави народни хора. Момчета и момичета играеха и се радваха, като видеха, че аз ида гост на Еленка и че ще им свиря. Така прекарахме една година. На следващата година увеличиха персонала и аз отидох учител в село Равна. Там бях през 1929, 1930, 1931 и 1932 година.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...