Jump to content

"Условия за растене"


Recommended Posts

Храната на адептите

 

"Обикновените хора се хранят по обикновен начин: приемат храната и я дъвчат. Адептите се хранят само с въздух. При това, някои от тях приемат въздух само един път в месеца, други - един път в годината, а най-напредналите - един път през целия си живот. Те се отличават от обикновените хора по това, че дълго време обработват храната си. Има адепти, които се хранят само със светлината.”/стр. 9/

 

Само Учителят е направен по образ и подобие на Бога

 

"...Хората още нямат истинско понятие за Бога. - Как така? Нали човек е направен по образ и подобие на Бога? - Човек е направен от пръст и получил дихание на живот. Обаче той още не е направен по образ и подобие на Бога. Онзи човек, за когото се казва, че е направен по образ и подобие на Бога, е Божественият човек, който живее на небето. В него живеят едновременно и мъжът, и жената в пълна хармония и единство. Той не е нито само мъж, нито само жена. Божественият човек слиза на земята само един път през 1500-2000 години като Учител. В този смисъл само Учителят е направен по образ и подобие на Бога. - Как е възможно това? Ние мислим, че човекът изобщо е направен по образ и подобие на Създателя си. - Какво мислите вие, това е друг въпрос. То не отговаря на Реалността.”/стр. 21,22/

 

При разбиране на живота Царството Божие и в ада може да се всели

 

"Който е разбрал живота... той може и слуга да стане, и в ада да слезе, и на небето да отиде - навсякъде може да живее. Който не е разбрал законите... той иска да отиде на небето, да живее между ангелите и светиите.”/стр. 51/

 

Великата опитност

 

"Ако приемем, че човек е излязъл от Бога, значи той е съществувал и по-рано. Той се е учил горе, на небето. Щом се казва в Писанието, че човек е направен по образ и подобие Божие, това подразбира, че първо той се е учил при ангелите. После Бог го поставил в райската градина. Най-после той живял между хората. Значи той е минал през три фази на живота. Той излязъл от Божественото, т.е. от Висшето като дух, обиколил вселената, след което слязъл на земята. Това е инволюционният път. Сега, по пътя на еволюцията, той започва по обратен път, от земята ще се качва във Висшите светове, докато пак се върне при Бога. Така той ще има опитността на всички слънчеви системи.”/стр. 64/

 

Които очакваха, само те видяха

 

"...Овчарите видяха звездата при раждането на Христа, но други не я видяха. Само мъдреците, които очакваха идването на Христа цели три хиляди години, видяха тази звезда. Ирод не видя звездата. Ако беше я видял, по нея щеше да намери Христа.”/стр. 69/

 

Основа на безсмъртието

 

"Безсмъртен е този, който има в себе си поне една точка на равновесие, от която никой не може да го помести.”/стр. 72/

 

Кое дава цена на Любовта?

 

"Кое е онова, което дава цена на Любовта? Стойността на Любовта се увеличава, както и тази на скъпоценните камъни. Когато диамантът се шлифова, той придобива свойството да пречупва светлината и става по-ценен, отколкото преди шлифоването. Нарисуваното платно от художника е по-ценно, отколкото по-рано е било... Тогава, кое дава цена на Любовта? - Мъдростта е цената на Любовта. Ако Мъдростта не влезе в твоя живот да работи, ти струваш колкото ненарисуваното платно от художника.”/стр. 74/

 

Между боговете

 

"...Когато някой каже, че иска да отиде на небето, отговарям: Ако отидеш на небето с тези разбирания, които имаш, ще се намериш в чудо от това, което ще видиш. Мощни, силни са идеите, с които живеят възвишените същества. Ако се натъкнете на тях, не само че няма да ги разберете, но ще се объркате, ще дойдете до полудяване. Как ще се справите с възвишените същества? За вас те са подобни на богове. Едни от тях управляват Сатурн, други - Сириус, трети - Венера, четвърти - Земята. Можете ли да разберете техния език? Те ще минат и заминат край вас, без да ви видят. Как ще останете между същества, които не ви обръщат никакво внимание? Ако тези същества ви отправят само един поглед, вие ще се почувствувате щастливи. Така именно ще почувствувате Божията милост... Като Бога друг няма. Другите същества ви гледат отвисоко.”/стр. 81/

 

Кланяйте се само на Бога, Когото не виждате

 

"Мойсей... за да не се заблуждават хората, казвал: "Не се кланяйте нито на слънцето, нито на луната, нито на звездите, защото те са външен израз на онова, което не виждате. Само на Едного в света може да се кланяте - на никого другиго!" Кланяйте се само на Бога, Когото не виждате, Който няма никаква външна форма. Само на Него трябва да се кланяте!”/стр. 101/

 

Всякога се изявява по нов начин

 

"Когато се говори за новото, вие питате: Нима старото не разрешава въпросите? Истината не може да бъде стара. Тя всякога е нова. Любовта всякога е нова. Мъдростта всякога е нова.”/стр. 105/

 

Единствената Реалност, с която ние сме свързани

 

"Словото бе Бог. И всичко чрез Него стана." Словото е единствената Реалност, с която ние сме свързани. От Словото, т.е. от Разумното Начало е излязъл животът. От живота е излязла светлината, която озарява всеки човек. Животът съдържа всичко, което ние възприемаме.”/стр. 108/

 

От какъв материал е направена правата мисъл?

 

"Каквото представя пръстта за тухлата, такова нещо са музиката и песента за правата мисъл.”/стр. 111/

 

Великият разумен живот, който е предшествувал нашето съзнание

 

"Когато се говори за слънцето, за звездите, аз гледам на тях като на резултати от дейността на разумни същества, живели преди милиони, милиарди години. Например има същества, които са живели преди 25 милиона или 250 милиона години, или 2500 милиона години. Това е едно и също число, минало през своето развитие. Значи числата 25, 250, 2500 и 250 000 милиона години вървят по една и съща линия, но с различни резултати - резултати на разумния живот. Този живот е предшествувал нашето съзнание.”/стр. 112/

 

Тайната на стремежа

 

"...Стремежът на човешката душа се дължи на разумни същества от другия свят, с по-високо съзнание и култура...”/стр. 112,113/

 

Може ли да се създаде нещо ново в света?

 

"Съществуват две философски твърдения: едното поддържа мисълта, че трябва да се създаде нещо ново в света, а другото твърди, че не може да се създаде нищо ново. Който се опитал да създаде нещо ново, сам се убедил в противното. Човек може да преобразява нещата, но не и да ги създава. Като говоря за творчество, за създаване, разбирам разработване на създаденото... Ние можем само да развиваме формите, които Бог е създал... Колкото и да е високо съзнанието на даден човек, то трябва да се освободи, да се очисти от наслояванията на миналото. И тогава можем да говорим за чисто съзнание, но не и за ново.”/стр. 113/

 

Едно неразбрано нещо

 

"Душата е разумно начало. Тя не може да се утвърди във временното, преходното човешко тяло. Тя пребивава в тялото само около една стотна част от секундата и след това наново го напуща; после пак дохожда, пак го напуща. Ще кажете, че това са неразбрани неща. - Много естествено. Сама по себе си душата е неразбрано нещо.”/стр. 113/

 

Непостижимо за човека

 

"Какво ще разберете от едно число, съставено от единица и 15 нули? Можете ли да си представите какво е това число? Какво ще кажете обаче за едно число от единица и 39 нули? Ако това е дълг, кога ще се изплати? Каквото и да прави човек, такава сума не се изплаща. За да се изплати тази сума, трябва всяка минута в продължение на 2000 години да се внасят в банката такива големи кълба злато, колкото е голяма земята. Колкото е възможно това, толкова постижими са известни идеи за човека.”/стр. 113,114/

 

Коя е абсолютната Истина за правия път?

 

"Мнозина се питат какво е предназначението на човека. - Предназначението на човека е да се свърже с Разумното Слово... - Ама аз зная, че правият път е през страданията, през Христовия кръст. - Това е относителна истина, а не абсолютна. Ако искаш да вървиш направо, следвай Разумното Слово. Страданията са закон за необходимостта, но не са закон на свободата."/стр. 114/

 

Беше ли определено Христос да бъде разпънат?

 

"Ще кажете, че така било писано, да разпнат Христа. Такова нещо не съществува. Ако искате да знаете какво беше писано да стане, казвам: определено беше да дойде Христос на земята, да прояви Божията Любов, хората да я приемат и да дойде Царството Божие на земята. Че разпнаха Христа, това беше човешката воля, а не Божията... Определено беше Христос да страда, но не да бъде разпнат на позорния римски кръст.”/стр. 114,115/

 

Едната страна на Словото

 

"...Душата е нещо живо, мощно, необятно. В нея е човекът, а не тя в него... Досега аз съм ви говорил само за Любовта, но ако река да говоря за душата, само за предисловието върху този въпрос са нужни хиляди години. Тя е Разумното начало в човека. Казано е: "В начало бе Словото". Словото е душата, наречена още ангелска или Божествена душа. Тя представя едната страна на Словото. Душата е Разумността, която се проявява в света."/стр. 123/

 

Кога се изживява настоящето?

 

"Стремежите и въжделенията на миналия човешки живот се реализират в сегашния, а сегашните стремежи на човека ще се реализират в бъдеще... Сегашният живот е проявление на миналия. Като изживеете миналото си, тогава ще живеете настоящето.”/стр. 131/

 

Проявленията на Бога

 

"Ако познавате Бога като ваш Баща, това е едно нещо; ако Го познавате като Господар, това е друго нещо. Ако познавате Бога като ваш Учител, това е едно; ако Го познавате като ваш Спасител, това е друго нещо. Това са определени идеи. Щом смесвате тези идеи, вие създавате цяла каша. Нужно е дълбоко вътрешно разбиране.”/стр. 136/

 

Колко време е нужно, за да се стигне до дълбочината на Божественото?

 

"Казваш: от толкова години следвам пътя към Бога, но нищо не съм направил... Има време. Според индуското учение денят на Брама е равен на число, състоящо се от единица с 14 нули след нея... Всеки, който е излязъл от Бога, разполага с големи дарби и способности за реализиране на един Божествен ден, равен на число, образувано от единица с 14 нули. Като живо същество, ти не трябва да се задоволиш да останеш във формата на риба, птица или млекопитаещо, нито във формата на някое предпотопно животно, нито във формата на човек, но да вървиш нагоре по възходящата стълба, докато стигнеш до Първичния човек, т.е. до Космическия човек или във формата на библейския човек, създаден по образ и подобие на Бога. За това е нужен един период от 15-цифрено число, съставено от единица с 14 нули. Толкова време е нужно, докато се качиш на високия връх, отдето ще виждаш всички разумни същества и отношенията им към тебе, както и твоите отношения към Бога. И тогава, за да се слееш с Бога, нужно е още толкова време, равно на число, съставено от единица и 14 нули. След като живеееш на всички слънца и планети и прекратиш този живот, ще отидеш при Бога, ще влезеш в Него - там ще опиташ дълбочината на Божественото. Тогава ще влезеш в друга епоха, дето ще живееш толкова години, колкото представя едно число от 39 цифри."/стр. 136,137/

 

Когато вселената се създаде 14 пъти, Бог е преживял само половин ден

 

"След като се прераждаш на земята 777 пъти, ти минаваш по пътя на слизането и възлизането - според законите на еволюцията и инволюцията. Това е египетското учение. Като излизаш от Бога, Той ще те изпрати със следните думи: Синко, знаеш ли кога ще се върнеш при мене? Това ще бъде, след като вселената се създаде още 14 пъти и пак изчезне. Под "изчезване на вселената" ние не разбираме изчезването като процес, познат на нас, но си представяме събличане и обличане на земята 14 пъти. Когато вселената преживее такива 14 дни, Бог е преживял само половин ден.”/стр. 137/

 

Да познавате Бога такъв, какъвто е, и такъв, какъвто не е

 

"Много пъти аз съм се занимавал с тежката задача, как да науча хората да познаят Бога. Дошъл съм до заключението: Бог се проявява някога такъв, какъвто е, а някога такъв, какъвто не е. Така се е проявявал Той към мене. И аз се проявявам към Него такъв, какъвто съм, и такъв, какъвто не съм. Питам: Де е кривото? - Няма нищо криво в света. Закон е: Бог може да ми се изяви такъв, какъвто е; може да се прояви и такъв, какъвто не е... Ако Бог се прояви към мене такъв, какъвто не е, аз трябва да се проявя към Него такъв, какъвто съм. Ако Бог се прояви към мене такъв, какъвто е, аз имам възможност да се проявя към Него такъв, какъвто не съм. Това е философска мисъл, върху която трябва да разсъждавате. Щом дойде нещастието в света, Бог се проявява такъв, какъвто не е. Вие ще се проявите към Него такива, каквито сте. Какво дават две отрицателни величини? Това е един от Христовите закони..."Не противи се на злото!"...

И тъй, Бог се проявява към нас такъв, какъвто е, и такъв, какъвто не е. Това не е нищо друго, освен проява на доброто и злото. Обаче ние във всички случаи трябва да се проявяваме към Бога такива, каквито сме. Това е правилното отношение. То показва нашата готовност да служим на Бога. Ако се проявяваме към Бога такива, каквито не сме, това показва нашето греховно състояние...

Ако Бог се проявява към тебе такъв, какъвто е, ти ще се радваш и веселиш и ще се проявиш към Него такъв, какъвто си. Щом Бог се прояви такъв, какъвто не е, ти пак трябва да се проявиш такъв, какъвто си, и ще се учиш. Ако не се учиш, никога няма да станеш мъдър, никога няма да придобиеш знание. Като знаете това, използувайте моментите в живота...

И в двата случая вие ще познаете Бога като Любов и като Мъдрост...

Трябва да имате правилно разбиране за тази вътрешна идея - да познавате Бога такъв, какъвто е, и такъв, какъвто не е. Искате ли да ви дам един ключ за живота? Ето, този е ключът, имате го вече. Но за да го разберете и да го използувате разумно, нужно ви е толкова време, колкото е числото, съставено от единица с 14 нули.”/стр. 141,142,143,146/

 

Всяка минута - цяла епоха

 

"За мене всяка минута от времето е цяла епоха. Следователно, ако от сутринта до вечерта вие не използувате времето, да станете, каквито трябва, всичко е изгубено. Аз говоря за минутата като за Вечност. В една минута човек може да стане, каквото иска: и музикант, и поет, и учен, и философ. В една минута в човека може да стане вътрешен преврат, да се повдигне."/стр. 145/

 

Доколко човек може да си представи бъдещето?

 

"Сегашното ви знание и сегашният ви живот са капка в море в сравнение с това, което предстои да постигнете... Колкото микробата може да говори за човека, толкова и сегашният човек може да се произнася за бъдещето. Какво може да каже микробата от своето положение за абсолютната Истина? Как може да си представи тя човека да свири на пиано или на цигулка, или като астроном да наблюдава небето?”/стр.149/

 

С каква мярка мериш?

 

"И досега още учените спорят за времето, през което Христос се родил. Според някои има една разлика от сто години... Някои казват, че разликата не е повече от 30-40 години. Други казват, че и 3-4 години да е, пак е много. От астрологическо гледище, като се говори за точност на датата, не се допуща разлика нито от един ден, от един час или даже от една минута. Знаете ли какво разстояние ще измине светлината за четири години? През това време тя ще отиде зад Алфа Центаурус, най-близката звезда до слънчевата система... Който не работи с тези величини, казва: Какво представя разликата от един ден? - Много нещо е един ден, зависи с каква мярка мериш.”/стр. 151, 152/

 

Господар на цялата слънчева система

 

"Да станеш съвършен, това значи да бъдеш господар на цялата слънчева система.”/стр. 156/

 

И в духовния свят съществува време и пространство

 

"Какво се разбира под понятието "извън времето и пространството"? Времето специално съществува и във физическия, и в духовния свят. И пространството съществува и в духовния свят. Обаче в духовния свят не се говори за такова време и пространство, както на физическия свят. Всяко състояние се определя от времето. Следователно човек може да определи колко време е страдал и колко време се е радвал.”/стр. 159/

 

Да се раждаш от Бога всяка секунда

 

"Човек не е излязъл само веднъж от Бога. Той трябва да излиза от Бога всяка минута, всяка секунда.”/стр. 161/

 

Постигане на абсолютната Реалност

 

"Ако някога синът стане като баща си, те се сливат в едно. Тогава синът не съществува самостоятелно, но и бащата не съществува самостоятелно. Тогава няма нито син, нито баща. Какво съществува? - Само абсолютната Реалност. При тази Реалност всички отношения между формите се изгубват. Майката, бащата, синът се сливат в една единствена форма. Това са отношения на формите към човешкия дух. Така именно формите се развиват правилно.”/стр.161/

 

Разбирането на живота - вечен процес

 

"Разбирането на живота не е нещо установено, то е прогресивен акт. Вчерашното ви щастие не може да бъде днешно; и днешното ви щастие не може утре да ви ползува. Вчерашното ядене днес не може да ви ползува. То може само да ви подкрепи. Настоящето изисква нови условия. Всеки ден, всяка минута трябва да се прилага нещо ново в живота. Ако не се прилага нищо ново, и това, което имате, ще изгубите.”/стр. 165/

 

Безкрайният път на малкото и на голямото

 

"Може ли безкрайно малкото да бъде мярка и за най-малките величини? Може ли безкрайно голямото да бъде мярка и за най-големите величини? Във вашия ум безкрайно голямото се представя като величина без граници. Тази величина има свойството да се увеличава, да става все по-голяма, каквато и голяма величина да мерите с нея. Същото се отнася и до безкрайно малката величина. Колкото малка да си я представяте, тя има свойството да се смалява, да става даже по-малка от тази, която измервате... Следователно безкрайно малко е това, което постоянно се намалява; безкрайно голямо е това, което постоянно се увеличава. Това са две единици мерки или величини, с които ние опознаваме живота в една или в друга посока."/стр. 166,167/

 

Неподозираната тъга, скрита в щастливия живот, и радостта, скрита във великото страдание

 

"Вие се стремите към щастлив живот. Какъв по-щастлив живот искате от този на житното зърно в хамбара? Всъщност щастливо ли е то? Ако житното зърно стои от хиляди години в хамбара, натиснато от милиарди зрънца, щастливо ли е то?... Доброволно ли са влезли житните зрънца в хамбара? Следователно знайте, че и при най-щастливия живот има страдания. Никой не подозира каква тъга крият те дълбоко в себе си. Единственият, Който чува, възприема и разбира страданията на тези същества, е Бог. Ето защо Той дава нареждане да се посеят те в земята и да им се дадат условия за развитие... Какъв процес започва сега за тях? - Велико страдание. Те влизат в земята, за да служат на хората. И като минават от едно състояние в друго, те се учат. Досега те са обиколили цялата природа и най-после са достигнали до царството на човека. Един ден те ще стигнат до царството на ангелите и оттам ще отидат до Бога. Те вървят стъпка по стъпка към Бога и се радват."/стр. 167,168/

 

Истинският мъдрец

 

"Седи млада мома до един мъдрец и между тях се започва разговор. Момата казва: ...Искам да ти кажа, че ти липсва нещо. - Съгласен съм, липсва ми нещо. Ако не ми липсваше, нямаше да бъда мъдрец. Дошъл съм в света да търся това, което ми липсва.”/стр. 168/

 

Пътят, по който идва разбирането

 

"Всяка разбрана дума е посята на нивата, а неразбраната дума е още в хамбара. Разбраните думи са посятите зрънца на нивата, които почват да растат.”/стр. 169/

 

Ако бихме дошли до последната дума на творението, светът щеше да се свърши

 

"Според религиозните няма нужда от учени, от велики хора и герои. - Защо? - Защото Бог е създал вече, каквото трябва, няма защо да очакваме на хората. Каквото Бог е направил, това е последната дума на творението. - Ето едно криво заключение. Бог постоянно работи. Христос казва: "Отец ми постоянно работи, и аз ще работя." Следователно, щом Бог работи, и ние трябва да работим. Бог не е престанал да мисли, значи не може да престане да твори и работи. Ако Той престане да работи, светът е осъден на смърт."/стр. 171/

 

Страшната сила на тайното Име

 

"Истинското Име на Бога е скрито. Ако то се произнесе, както е, би настанал цял катаклизъм в живота на хората. Сегашното Име на Бога е псевдоним. Даже Името Йехова, както Го наричали евреите, и то е псевдоним."/стр. 175/

 

Какво ще ви ползуват крилата на ангелите?

 

"Какво ще ви ползуват крилата на ангелите, с които можете да отидете в един свят, чужд на вашите разбирания?”/стр. 176,177/

 

Нищо не е постигнал

 

"Ако човек остарее и влезе в смъртта, без да придобие живот, той нищо не е постигнал.”/стр. 181,182/

 

Къде ще намериш живота?

 

"Като умреш, да намериш живота. Всяко нещо се намира на своето място.”/стр.182/

 

Превъплъщението - закон за целия космос

 

"Дето е животът, там има вечно растене и развитие. Там няма старост. Превъплъщението на човека е нов живот, който му дава възможност да расте и да се справя с всички противоречия на Битието. Превъплъщението е закон не само за земята, но за целия космос... Това е необходимост за всички живи същества. И Христос се превъплъти. Каква нужда имаше и Той да мине по този закон? И Той трябваше да научи нещо на земята... Христос не е престанал да се превъплъщава...”/стр. 182/

 

За Този, Когото не си виждал и не си сънувал, да си готов всички жертви да направиш

 

"...Ще намериш реалното, когато обикнеш някого, когото не си виждал. Не само да не си го виждал никога, но и да не си го сънувал. При това, сърцето ти да гори за него и да си готов да направиш всички жертви за него. Това наричам аз идеална Любов.”/стр. 185/

 

Трябва да познавате майката и бащата на злото

 

"Питам: Кое развращава хората? Има една развращаваща сила в света, на която няма да кажа името. Седиш някога и в ума ти дойде една отрицателна мисъл. Намери майката и бащата на тази мисъл и я хвърли настрана. Попита ли кой я роди? Знаеш ли името на майка й и баща й, на брата и сестра й? Това трябва да знаете. То е цяла философия. Ако нищо не знаете, само констатирате, че ви е посетила една отрицателна мисъл, и свършвате с това. Трябва да знаете, че нищо не се явява без причина.”/стр. 188/

 

Предците на човечеството

 

"Под "ангел" разбирам разумно същество, близко до човека, което се грижи за него, носи го в чувствата и в мислите си. Ангелите са предците на сегашната раса. Те са по-старите братя на човечеството, които са живели преди него в една стара култура. Между ангелите се явила борба за надмощие. Едни от тях излязоха благополучно от тази борба и създадоха слънчевата система, целия външен свят, външната природа. Други ангели дойдоха на земята, оплетоха се с хората, изпожениха се и забравиха своя произход. И досега още те са между хората. Трета категория ангели, без да забравят своя произход, пожертвуваха се за човечеството, за да го спасят. Пoвече от милион ангели влязоха между хората, в човешката култура. Ако те не бяха се пожертвували, въпросът с човечеството щеше да бъде решен. Те дойдоха доброволно да спасят човечеството. С тях заедно дойде и Христос да помогне на хората. Който не разбира законите, ще каже: Такава била Волята на Бога.”/стр. 190/

 

През всички фази на нещастието

 

"Бог иска да ни направи щастливи, като ни прекара през всички фази на нещастието.”/стр. 190/

 

За да станеш като Христа

 

"За да станеш свeтия, трябва да оставиш всички да минат през тебе, да видиш какво правят те. Затова се казва за Христа, че понесъл греховете на цялото човечество.

Мнозина искат да станат като Христа. За да станат като Него, трябва да направят връзка с 500 милиона хора, да се свържат с техните грехове, които ще минат през ума, сърцето, душата и духа им. Само така те могат да спасят всички грешници по лицето на земята.”/стр. 191/

 

Идеите на Бога, които минават през цялата Вечност

 

"Словото, което ви говоря, не е мое. То е мисълта на разумните същества, които стоят зад мене. Те не са едно-две. Те са хиляди и милиони. Това са идеите на Бога, на Вечния Дух. Те минават през цялата Вечност.”/стр. 193/

 

Грехът - достояние само на хората на земята

 

"Учените и философите, като се спират върху греха, казват, че той е общо явление не само за хората на земята, но за всички същества във вселената. Не, грехът е изключително явление, достояние само на хората на земята. В другите слънчеви системи няма помен от греха.”/стр. 197, 198/

 

Създаване на расата на падналото човечество в най-древни времена

 

"Изостаналите човешки души не са нищо друго, освен паднали ангели и архангели...

Сегашната раса е образувана повече от паднали хора. Като четете свещените книги, ще разберете как се е създала тази раса. В началото, при създаването на света, съществувала една раса, наречена раса на Синовете Божии. Едновременно с нея съществувала и животинската раса. Впоследствие двете раси се смесили и се създала сегашната раса - на падналото човечество. Когато Божественото начало се свърже с животинското, явяват се ред препятствия, които причиняват известно падение. Стремежът на Божественото се отличава от този на човешкото; стремежът на човешкото също се отличава от този на животинското...

Мъчно е сегашните хора да си съставят понятие за Бога. Много естествено. Те не са от онези, които Бог създал по Свой образ и подобие. Те са паднала раса и трябва да се върнат назад, отдето се отклонили. Те трябва да се повдигнат над животинското и да тръгнат напред.”/стр. 198,199,200,201/

 

Двата начина, по които се изявява Божията Воля

 

"Как ще си обясните защо е допусната... война? Ще кажете, че такава е била Волята на Бога. - Не, Бог не съизволява във войната. Божията Воля се изявява по два начина: в ограничаване на човека да върши престъпления и в даване на свобода да върши добро. Следователно човек се намира или под изключителната Воля на Бога, която го ограничава да прави зло, или под Неговата изключителна Воля, която го насърчава да върши добро. Човек трябва да знае под коя Воля се намира: ако Бог го ограничава и контролира, той е на път на израждане. Ако го насърчава, той е на път към усъвършенствуване."/стр. 201/

 

Езикът, на който говорят всички ангели и богове

 

"...Ако човек знае законите, които управляват живота, той може да предизвика онова истинско знание, дълбоко скрито в него. Ако не знае законите, той може да предизвика най-голямото зло в себе си... За да се предизвика доброто, човек трябва да знае езика на природата. Езикът на природата е общ за всички същества. Той е подобен на есперанто. На него говорят всички ангели и богове. Който иска да разбере смисъла на живота, непременно трябва да знае този език.”/стр. 205/

 

Зародишът на живота

 

"Човек трябва да има една основна идея. Тя е зародишът на живота.”/стр. 211/

 

Разрешаване на въпроса за греха

 

"В света съществува една Любов, която няма нищо общо с любовта на сегашните хора... Щом дойдеш до нея, всякакво желание в тебе за грях изчезва. Същественото в човека убива всякакво желание за грях.”/стр. 213/

 

Само възвишените същества грешат

 

"На земята няма същество, по-възвишено от жената и от мъжа. - Щом е така, отде дойде грехът? - Закон е: Само възвишените същества грешат. Те минават за божества, затова имат възможност да грешат. Грехът се ражда от същества, които имат сила, знание и власт, а не от безсилните, невежите същества."/стр. 219/

 

Двете Имена на Бога, които водят към Царството Божие

 

"...Числото 11... Когато две единици са на едно място, те показват великия, светлия път, който трябва да следваш. Човек може да върви правилно само между две единици.

И тъй, когато произнесете и двете Имена на Бога - Господи, Боже наш - вие сте в правия път на живота. Този път се означава само с две Имена. Кой е правият път, по който човек може да влезе в Царството Божие? Отговарям: Господи, Боже наш! Ето правия път. Господ, това е необятната Любов, граница на твоя живот. Когато призоваваш Името на Бога, това е другата граница - на безпределната Мъдрост. Само така ти ще вървиш зад Любовта и Мъдростта. Само тогава ти ще бъдеш израз на Великия Живот. Само със силата на този Живот ще влезеш в Царството Божие.”/стр. 223/

 

Отношение между небето и земята

 

"Може ли Царството Божие да е извън земята?... Царството Божие не съществува извън небето и земята. То е отношение между небето и земята."/стр. 223/

 

Вяра

 

"Вяра е само това, което моментално се реализира, а не след години. Това, в което вярвате, се отнася за днешния ден. Щом остане за другия ден, то е суеверие.”/стр. 235,236/

 

Истинското познаване на Бога - постоянен процес

 

"Всеки ден трябва да придобивате по една нова идея за Бога.”/стр. 236/

 

Ако нямате условия за възкресение

 

"Днес всеки може да се спре пред един гроб и да каже, както Христос на Лазара: "Лазаре, излез!"... - Кой беше Христос? - Син Божи... Всеки не може да направи това. И Христос не можеше да възкресява всички. Тук бяха изключителни условия. Ако нямате тези условия, ще лежите в гроба."/стр. 243/

 

Пътят от Исус до Христос

 

"Когато Христос възкръсна, тогава стана Христос. До това време Той беше Исус... Някой казва: Аз съм християнин. - Възкръсна ли? - Не съм възкръснал. - Тогава още си исусянин. Ти си човек, кандидат за смъртта и страданията. Що е християнин?... - Той е човек, кандидат за всички Божии блага в света."/стр. 245/

 

Ръката на Любовта

 

"Когато страда, човек казва: Много страдам. - Радвам се, че страдаш. Страданието говори в твоя полза. То е процес, който показва, че Божествената ръка намества всички счупени части на твоята душа. Радвай се, че Бог ги намества. Ако не страдаш, ти си изоставен, ти си неизлечим инвалид. Ако не дойде една ръка да те изправи чрез страданието, ти си изгубен човек... Аз разбирам страданието като вътрешен процес на Божествената Любов.”/стр. 248/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...