Jump to content

25. МРАВЕШКИЯТ ЛЪВ


Recommended Posts

25. МРАВЕШКИЯТ ЛЪВ

През летните хубави топли дни, моят по-голям брат Борис вземаше инициативата, за една екскурзия, с една малка група братя и сестри от София за Габровския балкан, нашият роден край. В онези времена, местността „Узана", в този балкан, беше една от най-прелестните. Ходил съм доста из планините, но рядко е имало кът с такава прелест, който да е оставил в мене такива силни впечатления, както „Узана". Една обширно, полегнало с лек наклон на юг плато, потънало в сочна трева, заобиколено от всички страни с вековни букови гори. В единият край, малко възвишен с подаващи се от зеления килим скали. Този дял от поляната се наричаше „Марков стол". В средата на тази поляна пак имаше скали, където ясно се чуваше ромоленето на подземен поток. На това място казвахме „Дяволската воденица". В долният край извираше бистър поток. При влизането на „Узана", по единствената не много добре очертана тогава пътека, в дъното на поляната зад малък пояс гори, изпъкваха рядко красивите очертания на връх „Куруджа". Цялата тази гледка поглъщаше вниманието на новодошлият със своята импозантност и неземен чар. По онова време „Узана" беше девствен и чист, нямаше постройки, рядко посещаван и то само от селяни, които докарваха своя добитък за паша през летните месеци. Моят брат беше просто влюбен и всякога с възторг говореше за него. И този път разбира се ще отидем преди всичко на „Узана". Стигнахме и се разположихме на „Марков стол". Сухи букови дърва в най-голямо изобилие от девствената гора, ни дадоха възможност за голям буен огън, предразполагащ почивка и хапване с горещ ароматен чай, приятен разговор и размисъл. След почивката и приготовлението за спане, защото щяхме да нощуваме там на открито, решихме да се поразходим около скалите. Изведнъж под стряхата на една скала, моят брат се спря и втренчено погледна към земята под скалният навес. Той беше завършил естествените науки и добре познаваше живите форми. „Елате, елате, да видите нещо интересно!" - каза той. „Ето виждате ли, тези конусни трапчинки подобни на идеално оформени фунийки, дълбоки по шест-седем сантиметра. Това са капаните на мравешкият лъв". Самата конусна дупка, направена в сухата почва под скалният навес идеално оформена, беше цялата покрита със ситни идеално кръгли зрънца направени от глина, но твърди, в размер около един милиметър, които едва се крепяха по стръмната повърхнина. В дъното на дупката се забелязваше едно черно кръгче, от около два-три милиметра, това долу черното кръгче е главата на мравешкият лъв, който се е заровил долу и не е по голям от шест-седем милиметра. „Гледайте една мравка, как бавно пристъпва и се докосва до тази фунийка". Заоблените и твърди зрънца, почват да се търкалят надолу, мравката заедно с тях полита, като лъвът за да улесни още повече това търкаляне, подхвърля отдолу също такива зрънца, които падат върху другите зрънца по фунийката и улесняват тяхното събаряне. Мравката безпомощно се мъчи да се избави от тази лавина, но напразно. Долу завършва нейният край. Гледах дълго това устройство, тази гениално изработена с подръчни материали примка на това чудно насекомо, срещу тези иначе хитри мравки. Какво нещо е природата, какъв подтик, каква мъдрост, за използуването и на най- малките възможности на техниката и то по един най-съвършен начин. И си мисля, колко на прав път са много учени, които като използуват устройството на живите форми в природата, техните органи за усет, за защита и за всички други техни приспособления и изяви, изхождат оттам за да направят най-различни апарати.
Приятната екскурзия завърши и ние се прибрахме в София. На първата беседа след това, Учителя ме погледна, усмихна се и каза: „Напишете за следния път за тема: „Най-интересното насекомо". Учителят всякога ни даваше теми за разработване. За тази случка не бях споделял с никого и затова, бях крайно изненадан, като разбрах, че Учителят знаеше за моите мисли и вълнения, от впечатлението, което имах от това странно насекомо и то точно така, като че ли Той е бил при нас.
След това написах темата за мравешкия лъв. Учителят ни даваше тема и всеки вкъщи си я разработваше и си я пишеше на едно листче. И когато отидем другия път на беседа Учителят каже: „Прочетете някои теми!" И няколко братя и сестри станат и прочетат от темите. Учителят слуша. По някой път накарваше някой брат да направи резюме на темите, които сме имали. Стане и го прочете. И аз съм правил резюме.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...