Jump to content

56. ПЕСНИТЕ


Recommended Posts

56. ПЕСНИТЕ

Много често вечер на Изгрева, се събирахме на поляната, където играехме сутрешните си гимнастически упражнения, заедно с Учителя, където често пеехме песните, които Той ни беше дал. През една такава вечер, където много братя и сестри се бяхме събрали там, пеехме песните. Учителят беше също при нас. Създаде се чудна хармония, настроение пълно със светлина. През цялото обаче време моята мисъл беше заангажирана с въпроса за начина, по който се създават тези песни, такива чудни мелодии. Откъде и как идват те? Как се създават такива съвършени музикални творби, които поставят човека в чуден извънземен свят? Мислех по този въпрос без да достигна до разрешение. По начало, за всеки въпрос, който се изпречваше пред мене, като тоя, исках да намеря ясния смисъл и определения отговор. Общи фрази, каквито се поднасяха, за изящното творчество, като вдъхновение, присъствие на музи, ми бяха познати. Но тези общи, неясни и неопределени фрази, не ме задоволяваха, търсех истината, да зная точно как става това творчество. Бях недалеч от Учителя, който също пееше, реших да отида при Него и да го запитам, как Той е създал това творчество. Тихичко се приближих до Него и когато песента, която пеехме привърши, аз някак простичко, без да подбирам за случая подходящи изрази му казах: „Учителю, как измислихте тези песни?" Той се обърна и тихичко ми каза: „Аз не съм ги измислил". Исках да го разпитам повече, да искам пояснение, но започна нова песен и останах сам да търся изворите на тази чудна хармония.*
-------
*Това е публикувано в „Изгревът", том I, стр. 493-494, като е поместено и "допълнението, което тук не е дадено от Николай в първоначалния текст.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...