Jump to content

104. УЧИТЕЛЯТ И ЧУЖДЕНЦИТЕ


Recommended Posts

104. УЧИТЕЛЯТ И ЧУЖДЕНЦИТЕ

Учителят за своето дело и идеите, които е изнасял, е бил известен в някои по-събудени души към духовното и извън пределите на България. Ето какво научих, разказано от Желю Байрямов от Нова Загора.* Около 1935 г. при мене идва старият Славия Камбуров и ми казва: „Жельо, Учителят Петър Дънов ми каза да отидеш при Него в София". Аз се очудих, защото нищо общо нямах с дъновистите, само бях чувал за тях. Слави, дойде след това втори път и настоятелно ми каза да отида. След няколко дни ми се отвори работа за София и аз заминах. Отидох и на Изгрева, там заобиколен от много хора видях Учителя. Той като ме видя ми каза: „Елате с мене". Качих се в неговата стая, тя беше на горният етаж. Тогава аз му казах: „Г-н Дънов, аз нямам нищо общо с дъновистите, защо сте ме повикали?" Той ми отговори: „Истинските мои ученици са в света, а много от тези, ако не са около мене, ще са във вертепите или затворите. Ти ще отидеш в Цариград и ще занесеш този пакет на ага. ... Узабравил съм името и адреса му, тогава не обърнах внимание/. Отговорих му: „Но аз нямам никаква работа в Цариград". Той ми каза: „Ще имаш". И действително, след време се случи и аз трябваше да замина за Цариград. По това време се занимавах с търговия. Взех пакета и го занесох на посоченият адрес там. В доста хубава къща ме прие един възрастен човек с чалма. Казах му кой му праща пакета. Той го взе и ми благодари. Като се върнах в България отидох на Изгрева. Като ме видя г-н Дънов усмихна се и ми каза: „Зная, зная". Тогава ми подари неговият портрет, формат пощенска картичка, написа ми два стиха и се подписа с целият си оригинален и известен подпис. Портретът сега се намира у Михаил Иванов в Париж. При едно пътуване до Франция, моят зет му го подарил. Те са били съученици и съграждани. Този случай ми го разказа жената на Жечо Панайотов.
Друг един случай на известност на Учителя, извън пределите на България, привежда и Методи Константинов, който е кореспондирал с някой си Рене Генон - съвременен „мистик", масон от най-голяма степен, който живеел в Кайро**. Ето какво е писал Генон на Методи за Учителя: „Учителят Петър Дънов е истински пратеник на небето. Той е най-големият магнит, който е слязъл някога на Земята. Той не дойде да създаде една религия, защото има много религии на Земята. Той не дойде да създаде една наука, защото съществуват много науки в света. Той не дойде да създаде едно обществено движение на Земята, защото има много такива. Той дойде да намагнетизира своите ученици с Любовен Магнетизъм, а те от своя страна, да намагнетизират цялото човечество".
 
---------------------------------------
*Виж „Изгревът", том I, стр: 286-288.
 
**Виж „Изгревът", том IV, стр. 464-465.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...