Jump to content

36. КОЙ НАКАРА НИКОЛАЙ ДА ПИШЕ, И ДА ГО ИМА В ИСТОРИЯТА?


Recommended Posts

36. КОЙ НАКАРА НИКОЛАЙ ДА ПИШЕ, И ДА ГО ИМА В ИСТОРИЯТА?

В.К. Искам да ми разкажеш кой бе този, който те накара да пишеш.
Н.Д. Един ден през лятото на Рила за нуждите на бивака ни там се наложи да нареждаме плочи. Такива от много високо качество се намираха на Бъбрека - петото езеро и шестото - Сърцето. Всички от лагера заедно с Учителя отидохме за плочи. На връщане по някакво чудо останахме с Учителя сами. Носейки по една плоча, седнахме да починем. Тогава, като дойдоха другите казах на Учителя: „Добре е да оставим за бъдещото поколение една по-осезаема следа за обикновения живот и обстановката, при която протече Твоето дело, освен беседите, лекциите, музиката, музикалните творби, гимнастическите упражнения, Паневритмията, Пентограма и пр. Той ме погледна и нищо не ми каза, но в погледа му разбрах „Е, напиши го!". Направих това, което можах и колкото можах. В.К. Накрая се сбъдна това изказване на Учителя „Е, напиши го!". Н.Д. Да, погледна ме и в погледа му прочетох „Е, напиши го!" И написах го, разбира се с твое съдействие, че ме подтикваше, защото аз малко хлабаво движех този въпрос. В.К. Хубаво, че го написа. Аз искам дати задам още няколко въпроса, защото с този въпрос ние приключваме.
В.К. Аз си спомням, че те упрекваха, че си писал автобиография. Н.Д. Тези опитности не са ли важни? В.К. Важни са, това са твои опитности. Н.Д. Опитности, трябва да ги изнеса. В.К. Първо са твои опитности, второ има един закон: Опитността на един ученик е опитност на цялата школа. Въпросът е приключил. Н.Д. Право да ти кажа, не че искам. Тук-там съм чел опитности на братя и сестри, но те казват едно-две и не са съвсем така интересни. А, аз тука имам грамада опитности. И сега като искам да напишат история, мога ли да ги пренебрегна. В.К. Аз си спомням, когато преди 15-20 години ми ги разказваше на мен ми настръхна косата и ти казах: „Николай, трябва да ги напишеш!" Н.Д. Написах ги благодарение на твоите усилия, право да ти кажа. В.К. Аз видях много голям зор. Н.Д. Е, да защото нямах разположение, най-вече затуй, защото ще кажат „Гледай сега тоз почна да пише автобиография". В.К. Ти тогава се занимаваше със строителство, не беше си уредил пенсията, беше много преуморен. Ти беше сам тогава, неустроен с жилище, нямаше пенсия, работеше. Освен това противодействие външно и вътрешно противодействие, и другите противодействуваха. Беше много трудно.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...