Jump to content

3. Божията ръка


Recommended Posts

3. Божията ръка**

Една вечер пишех някакво писмо, когато на вратата ми се почука. Отворих вратата - двама души ми казаха да ги последвам веднага... Бях спокойна, защото, откакто бях се срещнала с Учителя, не се занимавах повече с никакви комунистически идеи, а бях почнала да чета беседите и се стараех да бъда истински човек. Но, когато влязох след тези, които ме водеха в сградата, гдето щяха да ме разпитват, цяла изтръпнах от особен страх и мъка. Чух тихи хълцания и плач на тия, които бяха доведени преди мене, и косите ми неволно настръхнаха. Тогава из дълбочините на душата ми се изтръгнаха думите: «Учителю, помогни ми!» И в същия миг, в тъмния коридор, по който вървяхме, се очерта светла фигура и редом с мене тръгна Учителят.
Разпитваха ме - отговарях със странно спокоен тон - и чувствувах, че това спокойствие и мекота в гласа ми идваха от Учителя. Минавах от стая в стая, от разпит на разпит. И Той - Учителят, вървеше все с мен... Най-после ме върнаха отново в коридора и ми казаха, че съм свободна.
Въздъхнах дълбоко и тръгнах да си отивам. Когато пазачът на пътните врата се взря в мене, недоволно извика:
 
- Как? Ти си освободена?
 
- Да - отговорих му тихо аз.
 
- Е, Божията ръка е била над тебе - промълви той.
 
- Да, и това е вярно! - отвърнах му аз, а гласът ми бе тъй тих и мек, както никога дотогава.
 
- А страх ли те е да си отидеш дома? - запита ме изведнъж той с някаква братска грижа.
 
- Не, защото Бог е с мене.
 
- Сигурно е така, щом са те освободили - отвърна ми той.
Кое беше това момче - пазачът, никога не можах да узная, но тогава видях, че в сърцата на всички хора имаше един запазен кът, където Бог влизаше и откъдето проговарваше.
** Случаят е истински, но предаден в художествен израз с други имена, (бел. на съставителя на «Изгревът» Вергилий Кръстев)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...