Jump to content

КАКВО Е СВОБОДА?


Recommended Posts

КАКВО Е СВОБОДА?

Свободата е нещо духовно, а не материално. 145-119.

Тя е стремеж на човешкия ум, сърце, душа и дух. Свободата е живот. 4-105.

Свободата подразбира безграничност, т. е. стремеж към Божествен живот. 11-11.

Тя е външната форма на справедливостта. 192-100.

Свободата е вътрешно качество на човека. 146-290.

Тя е Божествен процес, който се изявява отвътре на вън. Тя е резултат на усилието на човешкия дух, на човешката душа, на човешкия ум и на човешкото сърце. Когато умът, сърцето, душата и духът са в съгласие, човек е свободен. 36-47.

Свободата е вътрешен процес, връзка с Божията мисъл. Свободен е само онзи човек, чиято мисъл е свързана с Божията мисъл. Това е същественото за всеки човек. 127-110.

Под думата „свобода” се разбира Божествената хармония на нашите мисли и желания, да се уреди всичко в света, сиреч, всеки да бъде на своето място, всеки да излолзува условията, които се крият в неговия мозък, в неговото сърце. 5-16.

Сега на всички предстои да решите един от важните въпроси: „Да съм или да не съм” - т. е. да съм роб или да съм свободен. Това значи да служиш на необходимостта или на свободата. Думата „свобода” значи пробуждане, служене на Духа. 74-151.

Свобода, това подразбира най-висшето, което има у човека. 8-45.

Казваш: Не съм свободен да се проявявам както искам! Свободата не се заключава в човешкия гняв, нито в човешкото подозрение. Да правиш каквото искаш, това не е свобода. Казано е, че Истината освобождава. 70-60.

Да бъдеш свободен, това не значи, че можеш да мислиш, да чувствуваш и да постъпваш както искаш. Свободата подразбира разумно мислене и чувстване, разумни постъпки. Свободният човек се подчинява на природните закони. 145-119.

Свободата подразбира разумно ограничаване. Колкото и да е свободен, човек не може да излезе вън от законите на природата. На земята, за да бъде абсолютно свободен, да не зачита никакви закони, човек трябва да стане лош. 57-3.

Да бъдеш свободен, това значи, дето минеш, никого да не закачиш, никого да не предизвикаш. 87-162.

Свободата е нужна на всички живи същества, но навреме и на определено място. 24-175.

Да служиш без закон, това е свобода. Дето е законът, там няма свобода. 70-49.

Бъдете свободни в мислите, чувствата и постъпките си, но не своенравни. 87-162.

Когато са свободни, хората живеят в пълна хармония и любов. 86-358.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...