Jump to content

5.9. Подготовката за зимнината


Recommended Posts

5.9. ПОДГОТОВКАТА ЗА ЗИМНИНАТА

А след като свършеше лагеруването на Рила, те се връщаха, Борис се хващаше на работа, за да може да припечели отново някой и друг лев, за да си купят продукти и да се подготвят за зимнина - да се вземе и подготви зимнина. Знаете ли какво значи зимнина? Това означава да се вземе зеле, да се сложи в кацата, да се купят картофи, моркови и всичко онова, което трябва да се подготви. Днес можете да отидете и да си го купите навън, но тогава времената бяха други. Трябваше да си го подготвиш, и да го сложиш в мазето, да направиш бурканите, за да може да ядеш през зимата. Защото всичко това го имаше и тогава на пазара, но трябваше да имаш пари, за да си го купиш. Така, че българите в онова време правеха всичко и си го слагаха в буркани, и ги нареждаха на етажерки в своите мазета. И казваха: „Това е нашата зимнина, и можеме да издържиме цяла година." - Благодарение на бурканите, на каците, на качетата, които стояха в техните мазета, в техните къщи.

Така, че аз веднъж представих и поставих въпроса пред тях да се спре той да ходи на работа по тези строежи. Мария веднъж взе един молив и на един лист написа колко те харчат на месец, и колко е необходимо да се подготви зимнина за зимата. Направи ми впечатление, че това е много голяма сума. И аз казвам: „Ами как може толкова пари да отиват за един месец, и то за храна?" Оказа се, че този непрекъснат поток от хора, които идваха при тях, всеки носеше по нещо, да кажеме кило боб, кило ориз, 1-2 кг. картофи. Но те оставаха на обед, оставаха и на вечеря, а трябваше някой това да го подготви, да го сготви и да им го поднесе. Това го правеше къщната слугиня Станка. А това означаваше накрая много разходи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...