Jump to content

Кучешко царство.


Recommended Posts

КУЧЕШКО ЦАРСТВО

Що мъка изтегли Шарко от Деко и Дана! Ту го щипнат за носа, ту с вода го полеят, ту в количка го впрегнат, ту шията с верига стегнат — ще го удушат!

Търпя, търпя Шарко, не можа да изтрае. Избяга в кучешкото царство.

В кучешкото царство само кучета живеят. Дори една котка няма. Кучета ходят с чадъри. Кучета четат вестници. Кучета продават месо в месарниците. Кучета купуват гевреци. По улици, в магазини, из дворища и къщя — навсякъде се чува само: ау, ау, ау, ау!

Сред кучешкото царство се издига златна колиба. В колибата живее кучешкият цар. На шията му блести гердан от безценни камъни. На главата му има златна корона.

Отиде Шарко при кучешкия цар, поклони се и рече:

— Царю честити, много ме мъчат Деко и Дана.

— Как те мъчат?

— В кола ме впрягат. Шията ми с верига стягат. С вода ме поливат. . .

— Стига, стига! Тия немирници ще получат каквото заслужават. Ти остани тука! Хей, Черньо!

Едно рунтаво куче изскочи пред царя:

— Иди доведи Дека и Дана!

— Слушам!

Черньо замаха опашка и тозчас се втурна към къщата, дето живееха Деко и Дана.

Деко и Дана се връщаха от училище. Черньо ги причака на вратата. Щом го видяха, Деко и Дана плеснаха ръце и извикаха: „Ах, какво голямо куче! Ей сега ще го впрегнем“!

Докараха количка. Впрегнаха Черня. Деко и Дана седнаха в колата.

Шибнаха Черня. А той това чака. Полетя като вятър.

Уплашиха се Деко и Дана. Закрещяха:

— Спри, куче! Стой, стой!

А Черньо тича ли, тича!

Деко и Дана удрят на молба. А Черньо мълчи и тича колкото може. Спря се чак пред царската колиба в кучешкото царство. Две страшни кучета свалиха Дека и Дана от колата.

— Ох, майчице, къде сме? — изпищя Деко.

— Не ни изядайте! . . Олеле-е! — заплака Дана.

— Ние не ядем деца — отговориха кучетата. — Ние сме пазачи на кучешкия цар. Вас чакаме. Ще ви заведем при него. Той ще ви съди, дето мъчихте Шарка.

През туй време кучешкият цар излезе от колибата.

— Р-р-р-р! — изръмжа царят и показа зъбите си.

— Ей сега ще ни изяде! — помислиха си Деко и Дана и затре- пераха.

— Ах вий лоши момчета! — изръмжа пак кучешкият цар. — Как смеете да мъчите нашите братя! Ще останете тука в моето царство, докато ви дойде умът в главата!

Двата пазачи отведоха Деко и Дана в една колиба и ги вързаха с вериги през шията. Сламата в колибата беше мръсна както в Шарковата колиба. Деко и Дана се хвърлиха на земята и заплакаха. Дълго време не можаха да заспят. Най-после заспаха. Присъни им се, че са в къщи при майка си и ядат сладки банички. Но когато се събудиха, намериха само оглозгани кости и късче мухлясал хляб.

Дека и Дана взеха хляба и го разчупиха. Но две кучета се втурнаха. Отнеха го от ръцете им. Тъй и те отнемаха често хляба от устата на Шарка.

— Ау, ау! — залая едно бяло куче и отвърза Дека и Дана.

Впрегна ги в една количка. Седна в количката и започна да ги

шиба с камшик. Тичаха, тичаха Деко и Дана — умориха се. Спряха насред пътя. . . .

— Бяло кученце, — замоли се Дана — закарай ни при вашия цар. Искаме да му кажем нещо.

Бялото куче ги покара към царя.

— Какво искате? — изръмжа кучешкият цар.

— Искаме да станем добри! — каза Дана,

— Като искате, защо не станете?

— Пусни ни да си отидем при мама! Там ще бъдем много добри!

— Да дойде тука Шарко! — заповяда кучешкият цар.

Шарко дотърча и погледна децата.

— Можеш ли да простиш на тези деца, Шарко ? — попита царят. - Те казват, че няма вече да те мъчат.

Шарко замаха опашка и рече:

— Мога ли да не им простя! Те са весели деца. Били са ме, мъчили са ме, но и добро .съм видял от тях!

— Щом е тъй, откарайте ги при майка им!

Деко и Дана се поклониха и излязоха. Позволиха им да се качат не количката. Те взеха и Шарка при себе си. Пазачите впрегнаха Черня, и той полетя с количката към къщата на децата.

Деко прегърна Шарка и рече:

— Жив да си ни, Шарченце! Ти ни спаси. Никога вече няма да те мъчим!

— И котките няма да мъчим! — добави Дана. — И птичките. Че има и котешко царство, и птичи нар. Нали Шарко?

— Ау-ау! — отвърна Шарко и близна Дана по нослето.

Ран-Босилек

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...