Jump to content

Благословените орехи.


Recommended Posts

БЛАГОСЛОВЕНИТЕ ОРЕХИ

(Прилелска народна приказка)

Тръгнали трима братя към чужбина, — пари да печелят. Стигнали на един кръстопът. Спрели се. Най-големият казал:

— Тука ще се разделим. Аз ще тръгна нагоре по десния път, ти - обърнал се към средния брат — тръгни по левия, а пък ти — обърнал се към най-малкия — ще държиш средния път. Подир три години, на Димитровден, пак тука на този кръстопът ще се намерим и ще видим тогава кой какво е спечелил. Бива ли?

— Бива, бате, — рекли двамата по-малки братя, целунали му ръка и се простили.

Най-старият брат слязъл в един град, станал хлебар и спечелил за три години пълна кесия с жълтици.

Средният брат станал войник, отишъл на бой и когато се върнал, царят му дал сто жълтици.

А най-малкият се пазарил у един добър човек — турчин.

Като минали трите години, момчето отишло при турчина за сметката. Турчинът му начел припечелените пари, натрупал ги на камара, извадил от пояса си три ореха и рекъл:

— Ти ми служи добре. Падат ти се толкова и толкова нари, или тези орехи, дето съм сложил отпреде ти. Парите давам неблагословение, а орехите — с благословение. Ако щеш вземи парите, ако щеш — орехите.

Момчето помислило, помислило и посегнало към орехите.

— Ще взема орехите, защото са благословени.

Взело орехите, целунало ръка на турчина и си тръгнало.

На кръстопътя, тъкмо по Димитровден, се срещнали тримата братя Големият ги попитал:

— С добри печалби ли се връщате?

— С добри, — рекъл най-малкият.

— Дай да ги видим! Най-напред вижте аз какво спечелих. Ето — показал парите си.

Средния брат извадил от пазвата си стоте жълтици.

— Добре си — казал му старият.

Най-малкият тогава бръкнал в джоба си и извадил трите ореха.

— Туй ли ти е печалбата за три години?

— Туй е — три ореха, но те са благословени! — рекъл малкият. — Даде ми ги един турчин.

Другите двама избухнали:

— Все бяхме виждали прости хора, но по-глупав мъж от тебе не ще се намери по целия свят. За три ореха — три години ратай, де се е чуло и видяло такова чудо! Върни се да поискаш пари от турчина, инак да не си посмял да се върнеш в бащината къща — развикал се най-старият брат.

Момчето се нажалило и тръгнало назад. Тежко му било на душата.

— Аз мислех, — думало си то — че благословията е най-хубавото нещо на земята, а то какво излезе!

Стигнало една чешма, навело се и се напило хубаво. Огладняло. Бръкнало в торбата си — няма троха хляб. „Я да счупя орехите, че да залъжа глада си I — помислило си гладното момче.

Счупило първия орех. Тогава станало чудо. Изведнъж счупеният

орех пораствал, станал голям колкото бъчва, и от черупката почнали да излизат овце, овни, с звънци, млади агнета —цяло стадо излязло от ореха.

От радост момчето не знаело какво да стори. Подбрало стадото и го подкарало към бащината си къща.

— Я да счупя и втория орех, да видя в него какво има! — рекло си то и счупило втория орех.

Щом счупило черупката — от ореха се изсипали на земята цял куп жълтици. Събрало ги момчето в калпака си и продължило пътя си.

Дошло му по едно време на ум да счупи и третия орех. Счупило го. Тогава от черупката излязло едно момиче — хубаво, хубаво, със звезда на челото.

— Води ме — продумало момичето — в бащината си къща, аз съм отредена от Бога да ти бъда невеста.

Тръгнало момчето, тръгнала подире му невестата, звъннали звънците на стадото. Прибрали се в село, дигнали сватба, девет села поканили. И аз бях на сватбата. Ядох пих и се веселих. До ден днешен ми е весело на душата.

Анг. Каралийчев

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...