Jump to content

ПОМАГАЩ


Ани

Recommended Posts

ПОМАГАЩ

Да сте готови един на друг да си помагате. 86-357

Ако не можете да се помолите за него, и не можете да му дадете един добър съвет, поне не го критикувайте. 86-357

На кого се помага? - На слабия. Който помага на слабия, той е негов ближен. 102-97

По-слабия от тебе не може да ти помага. 102-97

Не помагайте на силните. 131-50

Мисли ли всеки един от вас правилно, ще можете да си помагате взаимно. От вашата мисъл зависи, дали ще си помагате взаимно, или ще си противодействате. 76.6-31

Ще ви кажа, кои неща наричам разумни и кои - неразумни. Представете си, че ти вървиш по пътя и срещнеш нейде в полето един хубав кон, който си пасе. Ти си казваш: хубав е този кон, може да се язди. Той си пасе спокойно, но ти изваждаш торба със сено и почваш да го залъгваш, привличаш вниманието му. Той дойде при тебе, и ти веднага му туряш юлар, качваш се на гърба му и хайде галоп! Питам: туй, което си извършил, разумно ли е? Аз бих го считал за разумно само в този случай, ако конят те стигне и сам ти каже: Братко виждам, че си уморен, качи се на гърба ми, и аз отивам нататък. За това мога да те понося до там и после ще слезеш от гърба ми. - Това е пак един символ, преведете го. Често вие постъпвате така с някой ваш брат. Впрегнете го като кон, изисквате от него и казвате: ти трябва да направиш това! Нямаш ли страх от Бога? - И ред други доказателства му привеждате. Казвате му: нали си в туй учение, нали си наш брат, ти трябва да ми услужиш! Ако сега не ми помогнеш, кога друг път ще ми помогнеш? - Питам: този свободен ли е? Ако той почне да ме убеждава така, значи и той и аз сме светски хора. Туй, което той ми навежда, за да му услужа, аз сам трябва да го разбирам. Преди той да ми заговори за своите нужди, аз трябва да схващам от какво се нуждае и да зная, мога ли да му помогна. Към туй трябва да се стремите всички. Само така ще се зароди красивото в живота. Взаимна помощ е нужна. Трябва да си помагаме. 126-42

Бъди готов да помагаш, без да очакваш възнаграждение. 34-144

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...