Jump to content

14. МЯСТОТО МИ ЗА СЛЕДВАНЕ В УНИВЕРСИТЕТА


Recommended Posts

14. МЯСТОТО МИ ЗА СЛЕДВАНЕ В УНИВЕРСИТЕТА

След 9 септември 1944 г., когато Учителят беше в Мърчаево отивам при Него и Му съобщавам, че съм получила хубав документ от училищната инспекция с много похвали и добри оценки за моята работа и с него мога да се назнача където искам. Попитах го как да постъпя с този документ. "Е, сега вие може да имате място където обичате!" "Къде, Учителю?" "Където обичате." Аз мислих, че Учителят ми говори за учителско място в някое хубаво село и близко до София, за да мога да посещавам Изгрева, поне всяка неделя, когато имаше две беседи и се играеше Паневритмия на поляната. По-късно аз разбрах, че Той ми загатва за място за следване в университета. По това време аз работех като учителка в село Филиповци. То беше село на 5-6 км. от София, където всеки ден пътувах пеша. През късната есен беше кал, локви и вода, а през зимата едно заледено пространство, през което едвам се придвижвах.

Нямаше как, трябваше да го изтърпя. Нали за това място чаках три месеца и ме назначиха на връх Нова година. А учителското място означаваше заплата всеки месец, което е нещо много важно в онези гладни години. Изтърпях зимата заради великото търпение на Учителя. Мина зимата, мина пролетта, дойде лятото, когато посетите ниви изкласяваха. Аз продължавах да минавам този път пеша. Но обстановката беше вече друга, настроението ми беше повдигнато и особено хубаво бе пътуването ми през слънчевите дни. Тогава си казах: "Е, мъчих се през зимата, но сега ще благувам на хубавата природа. Какво да искам повече?" И тогава в мене дойде един вътрешен отговор: Как какво, С този хубав документ ще се запишеш да следваш в университета! Останах изненадана, но запомних всичко. Намерих документа, подадох го заедно с други документи и ме приеха да следвам в университета. А бях на 45 години. Така с този документ влезнах в университета, завърших го и продължих да учителствам, но вече като учителка с висше образование.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...