Jump to content

87) С конкретни примери и символичен език


Recommended Posts

С КОНКРЕТНИ ПРИМЕРИ И СИМВОЛИЧЕН ЕЗИК

 

Темата как да се работи в света за новите идеи бе дискутирана и на една друга среща.

 

Когато работим в света, трябва да изберем такъв начин, който е достъпен – в това седи всичката тайна. Ще употребиш един начин, втори, трети, сам ще избираш, догдето стане възможно да предадеш една истина. Например, казват, че това или онова важи само за нашето общество, но това не е правилно схващане, трябва да се разбере, че тази истина е за всички, а не само наша, тъй като Божественото общество е едно. То е дърво с много листа, но всички те се държат за него.

 

Трябва да се избере достъпен начин за съзнанието на хората, за да разберат духовните идеи. Учените хора са по-готови да ги разберат, но мъчно ги прилагат, докато простите хора по-мъчно разбират, но лесно прилагат. На простия човек по-дълго време ще му отнеме, за да разбере, ала щом разбере, веднага ще прилага, докато ученият ще разбере отведнъж, но дълго време ще мине, докато приложи. Към хората трябва да се обърнем с видимото и близкото, а после – към идейното и далечното. Например влизате в една къща и разбирате, че там лежи болен. Употребете болестта като съединителна нишка, за да докоснат повече идеи съзнанието на болния и близките му. След като го излекувате, чак тогава ще им кажете по нещо. Всички хора имат страдания и това са допирни точки. На сиромаха, на богатия, на учения ще говорите според техния език, за да ви разберат. Трябва да бъдете прями, а не груби. Някой ще те запита дали вярваш. Може да се отговори, че какво ще ви ползва, ако се занимавате само с думи, а и понеже тези въпроси са от висок характер, то предложете да разговаряте за някои по-достъпни неща.

 

Една сестра попита какви въпроси да се подхващат пред селяните.

 

Според дадения случай ще ви се дадат и темите. Но когато говорите пред интелигенцията, ще изтъквате повече научната страна, а когато сте между народа, вземете примери от Природата, която ги заобикаля. Например ще им се каже, че от доброкачествена вълна ще се изкарат здрави и трайни дрехи, докато от лошокачествена вълна – лоши и слаби. Доброто в човека е „добрата вълна“, нека тя да се употреби и тогава човек ще има добър резултат, а лошото в човека е „лошата вълна“, която ще донесе и лоши последствия за него, ако я вложи за материал. За да им се обяснят някои духовни закони, може да се вземат примери от тъкането: от стана и нищелките. Или пък покажете някому едно цвете и изтъкнете, че преди да поникне, то е било при лоши условия в земята, но щом е пекнало слънце, издигнало се е над пръстта в тази разкошна форма. Също така, когато пекне слънце в човека, то и лошите условия веднага изчезват и дохождат добрите. Това слънце е Бог вътре в нас. Някой път може да се свикат момите и да им се говори, друг път – жените или мъжете. Възможно е да се даде вечеринка с хубави песни и декламация, така ще дойде цялото село. А когато се намерите в една среда, която не ви обръща внимание, например между хора, които пушат и пият, седни между тях и си мълчи, но вътрешно пейте някои от духовните песни и ще видите, че те постепенно ще млъкнат, ще се обърнат един след друг към вас и ще искат да им говорите. Вашата мълчалива песен им е подействала и е насочила цялото им съзнание към идейното. Почнете да правите опити с това. Аз съм правил ред опити. Изобщо, на селяните ще се говори повече с примери, без да се морализират. Символичният език е красив език и дава работа на мисълта; ако се даде направо готов принцип, слушателят няма желание да го прилага. Не давайте готово знание, а винаги говорете с притчи и със символи. Кажете нещо, заинтригувайте и сетне изтъкнете Божественото. Така слушателят ще се запали, дори ще иде да пали и други.

 

Ето една илюстрация на един много строг закон в Природата – който дава, получава. Водата извира от земята, но щеше ли да извира, ако не бе по-рано паднала отгоре влага? Водата в извора иде от долу на горе, но друга вода иде от горе на долу – онова, което иде отгоре, е условие, за да има изобилие. Затова в Природата има закон: давай и ще получиш.

 

В селата трябва да се говорят такива неща, с които всички да са съгласни. Ще им се каже, че в двора си трябва да имат плодни дървета, но да не са много близо до къщата, а и да пуснат нависоко по една-две лози на асма. Българите трябва да се поощряват към лесовъдство, защото горите упражняват голямо влияние. Корените на растенията са помпи, които изтеглят водата над земната повърхност, а като се намали растителността, то по един закон водата спада в по-долен пласт. Разясняват ли се така нещата, то това вече е един нов начин на възпитание, обаче ако не се говори на съответния език, хората няма да ви посрещнат.

 

Който вярва в Бога, ще му говорите за Бога. А на този, който не вярва в Бога, ще го предупредите, че гради слаб мост и че като мине колата му по него, ще се строши.

 

Да кажем, че говорите на хората, но мислите, че не са ви разбрали. Тогава пак опитайте, но с нови средства. Ще се учите, догдето всички хора почнат да ви слушат, но никога не бива да предизвиквате с речта си – да се говори не е лесна работа. За този, който има дарба, е лесно, а за онзи, който няма такава, е непосилно. Може да започнете речта си с неща, който наглед са нищожни, но важни; те така да се изтъкнат, че да се проникне и оцени тяхната същност. Например почнете от магарето, което в басни и поговорки служи за посмешище, но от него се издигнете към темата с някои обобщения. Хората имат нужда, когато се говори с тях, да се засегне болното им място. Винаги има някой повод, по който да поговорите с тях. Ще започнете постепенно и ще им говорите разумно, като се поставите на тяхно място. Ако човек работи за Бога, той се благославя. Ще отидете да работите там, където влагата и топлината са работили преди вас; значи Бог трябва да е подготвил условията, а вие ще отидете само за да довършите започнатата работа. При изнасянето на сказки е хубаво да има диалог, но и да се даде материал за самостоятелна работа. Така човек ще осъзнае, че се интересувате лично от него, и по-успешно ще види специфичното, което се отнася за него.

 

Една сестра се обади: Така трябва да се работи сред хората, но как трябва да работи човек вътрешно?

 

Вътрешно човек може да бъде полезен за делото, като се моли. Хората, които трябва да дойдат в Братството, са подготвени, макар в момента да са в света. Има една нишка на неразривна вътрешна връзка. Методите трябва да се изменят всеки ден така, както учителят изменя методите всяка година. Този, който пита какъв метод трябва да употребява при работа в света, дълбоко се мами, ако мисли, че се прилага един и същ метод веднъж завинаги. За духовното говорете само с онези, които ви разбират, а с другите водете обикновен разговор. Като говорите пред външни, най-напред ще държите една беседа за материални работи, след това ще направите беседата духовна, а духовната – Божествена.

 

Когато се пътува из страната с духовна цел, трябва да се дават съвети и да се лекуват болните. Българите много се интересуват от окултни науки, те са много любознателни. Разговарях с тях, правех им френологични изследвания и чак след това почвах да им говоря за Новото учение. Когато държах сказка в Айтос, целият салон бе пълен, а извън него имаше още повече хора. Започнах с онова, с което се занимава аудиторията, и вървях към това, което най-малко разбира. А и всеки се интересува от това, за което малко е слушал, и чака, за да види какво ще се каже.

 

Един брат попита: Какво ще стане с тези, които не са готови? Те къде ще идат?

 

Те ще пострадат малко и ще се учат от страданията си. Хората, като се поставят в едно голямо противоречие и като няма къде да мръднат, без да искат, обръщат поглед нагоре.

 

Всички вие сте призвани като войници, Писанието казва: „Доброто войнство!“ Голямо сражение се води сега, а някои от вас искат да се откупят, като дадат пари, но тогава кой ще върши Волята Божия? Пожелавам ви да не се откупвате, но храбро да воювате, за да придобиете най-голямата награда за онова, което сте сторили за Царството Божие – възкресението. Доброволно ще идете на сражение и тогава възкресението ще бъде едно възнаграждение, че сте воювали храбро в тази голяма война: да победи доброто в света. Думата Бог може да замените с Великото, Разумното, Първата Причина или с Великото разумно начало.

 

Като срещнете слепи вълци, не бихте им отворили очите, нали? Инак, ако им помогнете да прогледат, ще издавят стадото. Ала на слабите овце помагай. Които болни излекуваш, ще ги насочиш към Бога, към изпълнение на Волята Божия, ще им напомниш стиха на Христа: „Иди и не съгрешавай вече, за да не ти стане по-зле.“ Хората, които нямат нужда, няма да дойдат. Които дойдат – от голяма нужда ще дойдат. Христос възседна магаре и с това искаше да каже две неща: първо, Той желаеше всички Негови ученици да бъдат проповедници, да проповядват навсякъде, както магарето реве навсякъде, и второ, магарето, което означава животинският елемент в човека, да се подчини и да се управлява.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...