Jump to content

Recommended Posts

ЧИСЛАТА

 

В доброто се крият придобивките на човешкия живот. Грешките на хората се заключават в това, че те не мислят за микроскопическото добро, което могат да правят, но искат да оправят света. Този, Който е създал света, Той мисли за него. Казва се, че за да създаде сегашния свят, Бог е мислил толкова години, колкото е числото, получено от единица и 15 нули след нея. Той е предвидил всички противоречия, които могат да се явят, всички възможности за добро и за зло. Той е изчислил всичко това точно, според изчисленията на висшата Божествена математика. Каквото и да стане в света, всичко е предвидено. В Божествения свят няма случайности. И за създаването на новия свят Бог продължава да мисли и ще мисли още повече, отколкото е мислил за създаването на сегашния свят. Човек може да изчисли кога какво ще му се случи в живота… Това не е гадание, това е наука.(70, с. 214)

 

Що е единица? Единицата е разумност, която се проявява като първопричина на всички последствия. В това отношение всички хора произлизат от тази Първа причина, от тази разумна сила, наречена Единица. Тази единица наричаме Бог. Казано е, че човек е създаден по образ и подобие Божие. Има нещо подобно между Бога и нас, но Бог не прилича на нас. Подобни сме на Бога в това, че можем да мислим, да чувстваме, да обичаме като Него. Ние можем да бъдем правдиви, истинолюбиви като Него. В това седи подобието ни с Бога, а не в нашия външен образ: лице, очи, уши, уста. Лицето на човека е неговият капитал в обръщение. Лицето показва какво може да извърши човек на физическия свят, доколко може да издържи в чувствения свят. Главата (мозъкът) показва какво може човек да извърши с мисълта си в умствения свят. Велика наука се крие в човешкото лице и в човешката глава! Разумни сили, разумни закони са участвали при създаването на това лице и на тази глава. Тепърва трябва да изучаваме тази наука. Тя ще ни даде онези блага, които са необходими за нашето развитие.(65, с. 219)

 

Вие трябва да знаете при какви условия се е родило всяко число. Числото две се е родило при големи борби. Тогава в цялата природа, в космоса, са се явявали огньове, светове са се разделяли, ангели са падали. Епохата, през която се е образувало числото две, е забележителна с голямо творчество, но и с големи борби, с големи падания и ставания. Когато двама души се съберат на едно място, те имат условия да се карат. Човек сам със себе си не може да се кара. Трима души не могат да се карат. Те не могат да въстанат един против друг. Съберат ли се десет души, те веднага ще се разделят на две партии и ще почнат да се карат. Светът е създаден при раждането на числото две. Тази епоха е забележителна с творчески дух. Тогава някои ангели са паднали и са слезли на земята, а други са останали на небето. Те и досега пазят местата си. Тогава се е явил законът на поляризирането. Всяко творчество изисква някаква жертва. По-добре е да се поляризират нещата, но животът да се осмисли, отколкото да цари навсякъде мъртвило и мрак. За да се роди някаква идея в ума на човека, трябва да стане известно раздвояване. Човек ще даде нещо от себе си, но в замяна на това ще спечели друго… Какво приложение има числото две в живота? – Числото две се намесва при зараждане на всяка мисъл, на всяко чувство и на всяко действие на човека. При това положение непременно ще дойдат изпитания и страдания, но вие трябва да се радвате, защото имате възможност да разберете значението на това число. Съвременните хора разбират най-добре значението на това число. Защо? Защото страдат.(28, с. 11)

 

Вярвайте първо във вашия Господ, Който ви говори и Който е неизвестен. После ще вярвате на вашата душа и най-после на вашия ближен. Живеете ли така, никой не може да ви излъже. Така аз се уча от своя Господар, Който е мой проповедник. Дадох ви уравнението х+у=20. Числото две представя Божествената майка. То е велико число! С него започва човешката еволюция. Чрез него ще познаете Бога. За това число и Мойсей не се е произнесъл. Това число представя втория ден от създаването на света. И Мойсей е премълчал за тоя ден, нищо не е казал. За другите дни е казано, че всичко, което Бог направи, е добро, но за тоя ден Мойсей нищо не е казал - нито добро, нито зло. Той е ден, в който доброто и злото се примиряват. Той е ден, в който омразата и Любовта се хващат ръка за ръка. Той е ден, в който лъжата и Истината заживяват заедно. Те се оженват. Знаете ли какво значи да се оженят лъжата и Истината? Лъжата казва: “От тоя ден аз ще мълча, ще говоря само истината.” И омразата, като се ожени за Любовта, казва: “Отсега нататък аз ще любя”… Всички да се разбунтувате. Нека целият свят се разбунтува и каже: “Всички ние свършихме с учението на Мойсея. Искаме да приложим учението на Тоя, Когото не познаваме и Който ни говори. Искаме да слушаме живия Господ, Който живее в нас. Отсега нататък искаме да служим на Него.”(35, с. 174)

 

Сега да направим едно малко пресмятане на дадените таланти (става дума за притчата на Иисус Христос – бел. Р.Ив.). Имаме 1+2+5=8 таланта. Числото 8 произволно ли е? Не, то е число на труда. Писанието казва, че Господ направи света в шест дни; на седмия ден си почина. След всяка почивка идва нов работен ден. Ние сме в осмия ден. И Господ е казал на хората: “Ето, Аз направих света, сега започва вашият ден, работете и Аз един ден ще дойда да ревизирам вашата работа.” Ние живеем в осмия ден и понеже не знаем как да работим, правим грешки. Но Господ казва: “Работете, вървете напред – грешки, разбира се, ще правите.”(123, с. 52)

 

Сега ще прочета втора глава от “Битие”. Като четете тази глава, вие се връщате към далечното минало, когато Господ е създавал света и човека. Първият човек е бил дете, от което се е искало само послушание. Бог е поставил човека в рая, където имало четири реки. Тези четири реки представляват четирите посоки на света – изток, запад, север и юг. Изток представлява правдата, север – истината, юг – доброто, а запад – послушанието. Тия реки имат смисъл само при това уподобяване. Ако човек и до днес още страда, това се дължи именно на непослушанието. Заради непослушанието трябвало той да напусне рая и да отиде в света, където го очаквали страдания и мъчнотии. Една малка причина е създала големи последствия. Наистина ние виждаме, че малките причини произвеждат големи нещастия. Това, което някога е станало в рая с първите човеци, става и днес в света. Всички хора са били в рая и са излезли оттам поради непослушанието си. Като се намерят пред страдания и изпитания, хората се запитват какво трябва да правят, за да се освободят от тях. Много просто! Като слушат, хората лесно ще се правят със страданията си. Защо е необходимо послушанието за човека? – За да не му се случи някое нещастие.(139, с. 15)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...