Jump to content

В ПОДНОЖИЕТО НА ВЪРХА (ЛЕГЕНДА)


Recommended Posts

В ПОДНОЖИЕТО НА ВЪРХА (ЛЕГЕНДА)

Под високия връх на планината отдавна живее Мъдрец. Неговата слава се носи далеч зад горите.

И народът песни за нея пее.

Смирено се покланя младият цар и казва:

- Чух и дойдох. Тези, които идат след мен, носят за теб дарове богати -най-хубавото, което имах. Виж, ето - това са най-скъпите брилянти от короната на моите деди. С тях кичих аз челото си дълго, но те радост ми не дариха. В безсънни нощи, без мир в душата - цели векове - мина животът мой! Ето, и злато ти нося - виж колко много! Цели войни са правени за него и държави рушени. Хиляди хора са воювали - тъй ценно е то!

И слага младият цар дарове скъпи, и реди своите думи:

- Не зная - без път е вече животът. Искат от мене - що мога аз да дам? Тъмнина пред мене, скръб и нещастия след мен...

Кажи ми - твоята слава е тъй голяма, и знание, кажи ми, какво ме чака? Дядо ми е паднал в битка, баща ми царедворци през нощ убиха, аз съм сам... Отникъде светлинка. Кажи ми! Ти сърцеведец си знаен, болни цериш, мъртви възкресяваш... Няма ли да има милост съдбата за мен? Ето, и тези съветници знатни и боляри важни - и в техните души е тъй тъмно и безпрогледно... Кажи ни, дай ни светлинка!

Помълчал мъдрецът, с любов изгледал преклонилия глава младеж и му

казал:

- Ако твоите брилянти не донесоха щастие за теб, защо са за мен? И ако аз имах нужда да ми дават нещо другите, какъв мъдрец бих бил? И това, което наричаш злато - друго е неговото същинско име: кръв, нещастия, смърт на хиляди... Но ти държиш нещо в ръцете.

- Да, едно цвете стъпкано вдигнах преди малко от земята.

- Дай ми го! За да ти дам нещо, трябва и да взема - такъв е законът: дай ми го, а всичко друго си вземи назад!

Замлъкна мъдрецът и погледна към своите ученици.

- И ти ли няма да ми дадеш утеха? Пак ли тъй ще ме върнеш, без надежда и светлинка?

Вместо отговор, в настъпилата тишина се вдигна песен, тиха, нежна песен:

«Ти съзнавай, ти люби!

Безспирно сей, гради!

И в живота всичко давай!

В тази истина Бога ти познавай!»

Млъкнаха певците. В захлас седяха всички.

- Ти познаваш само сенките на живота, затова го наричаш горчив. Иди и пей - таз песен «Блага песен» се нарича. Иди и пей! И тогава ще научиш това, което не знаеш сега.

- Блага песен! И аз, и моят народ ще я пеят отсега нататък.

Има едно царство, в което хората братски си живеят, без завист, свади и борби. Щастлива страна я наричат. В нея Благата песен всички пеят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...