Jump to content

(6) Среща с царя на Рила при Вадата на 13.VII.1938 г.


Recommended Posts

(6) Среща с царя на Рила при Вадата на 13.VII.1938 г.

Пристигнах на 7-и на Рила. Там бяха пуснали 300 коня да пасат, та бяха изпоцапали мястото и трябваше да се чисти. Дойде ловецът Христо Кацарски да ми каже, че царят ще дойде на 13-и на Вада в 8 ч сутринта, да се видим, ако може - това му телефонирал от Царска Бистрица.

На 13-и сутринта бях на беседа на молитвения връх и в 6 и половина тръгнах. Учителят ме изпрати сърдечно, като ме посъветва да бъда внимателен. Сега, каза той, работят от невидимия свят да смекчат нещата.11 Целият облечен в бяло, придружен от Йордан12, аз бях в 7 и половина на Вада. Бяхме взели чайника с вода от тукашната чешмичка, за да черпим царя. Запалихме огън и аз излязох малко. На изток се показа веднага царят. Беше 8 без 20; много елегантно облечен, спортно, бинокъл, бастун и малка раница на гърба. Той ме забеляза веднага и ме поздрави с високо вдигане [на] каскета си във въздуха. Аз му отговорих с вдигане [на] едната ръка. И двамата се приближихме бързо един към друг и аз му се похвалих, че сме му донесли вода да го черпим от чешмичката - това, което той си няма. Седнахме до вадата на неговата стара карма - подарената от него, пардесю тъмносиньо. Снех му раницата. Каза ми, че ми носел плодове от Кричим - помнел, че когато аз съм дошел най-напред в Царска Бистрица, съм му донесъл един портокал - сега и той носел. Седнахме. Аз извадих от моята раница прясна питка, месена и печена на планината под връшник, сирене ементал и една пиперка зелена, на която той се много зарадва - той ги обича. Турих му една хубава чаша захар и лимон и топла вода. Това ни беше гостенето му. Ядохме и говорихме. Предварително му казах за Юрдан.

- Като моя Свилен13 ли е? - ми каза царят смеешком.

- Да - съгласих се аз и повиках Юрдан да се приближи. Той дойде, вдигна ръка и поздрави със «Само Божията любов носи пълния живот.»14

- Напълно съгласен - каза царят, като поздрави с вдигане [на] каскета си.

- Добре дошли, Ваше Величество!

Царят му подаде ръка и благодари. Като му казах, че е шофьор, царят му каза:

- Е, значи колеги сме.

Почнахме разговора. Казах му, че речта на Кьосето15 не съм чел. Той ми я разправи накъсо. Каза ми, че ходил при Кьос[ето], който бил болен, и го накарал на 7.VII. да говори.

- Магически числа си му избрал - казвам му.

Цитира ми някои пасажи от речта му и каза, че ще ми изпрати стенограмите. Главните въпроси, които имаше и говорихме, бяха: 1. Отговорът на тронното слово. Прочете ми проекта и направихме няколко поправки; да приеме депутация или всички народни представители? Казах му, че ще е по-хубаво всички народни представители да приеме, да ги не дели. Ще му бъде малко по-мъчно, но няма нищо, после ще му бъде пък по-лесно, защото ще чуе мнозина.16 Той се съгласи и каза, че в петък ще приеме всички. Законът за печата -поне да се внесе. Задълженията? Сега, като преписвам, не мога си спомни за какво са били - да се оставят наесен; да направи една закръпка на кабинета, ако има нужда, след виждане на депутатите да отиде в странство и след връщането оттам да направи генерална реконструкция. Това бяха главните въпроси. Между другото говорихме къде е ходил по планината; за сестра му Надежда, за зет му, който бил болен от стомах - решихме да го видя и му дам наставления.17 Говорих му за Николаев - че министър не може така да говори за свойте чиновници.

- Спас Ганев18 му възрази - каза ми царят.

- Но мястото на тия работи не е в събранието, а в Министерския съвет -казах аз. - Каква е тая политика? Николаев е истеричен и демагогства.

Царят беше съгласен с това. Говорихме за доста други работи. Между другото говори ми за сушата.

- Аз Ви казах и по-рано, че Бялото Братство не трябва да се засяга, защото ще има последици... И това е най-малкото!

- Зная, зная, нали зная какво беше и със стария, и с кешишите* Василий и Партений и други.19

- Да, защото не сме важни ние като хора, а функцията, която изпълняваме. Ако някой нападне мене, е едно, но ако някой нападне Вас като цар, е друго. Който служи на Божествената идея, Бог го пази. Други са интересите на един, който пипа агнето да го види угоено ли е, ако е месоядец, и други - на вегетарианеца...

- Да, разбира се.

- И към Вас тия, които търсят своите интереси, те тъй пипат, а друго е, когато пипа тоя, който иска само да види дали му е достатъчно само храната...

- Знаеш, много беше тежко тая неделя. И най-интересното беше, че четох във вестник там, френски, от 6-и, една статия против астролозите, които предсказвали, че тая седмица ще бъде тежка - той го оборваше, а аз го четох тъкмо когато го опитвахме, че беше така...20

- Ами, разбира се, Земя+а е една къща, около която влияе Слънцето, Месечината и всички планети. А това влияние не може да бъде без последици и за хората! Ако затвориш прозорците, цялата къща ще стане тъмна. Но и по-лошо ще дойде...

- Зная, зная... (Следва неразбрано.)**

- ... но с Николаев не може да се работи. Той е архипоп.

- Но видяхте ли, с Генчев21 се карали. Той казваше, че ние не искаме да изпълним закона, а се оказа, Вие видяхте, четох Ви закона на полицията, че трябваше само да се съобщава, а не да се иска разрешение.22

- Да, разбрах, Лулчев, това са произволи и дивотии.

(Искаха да ни затворят събранията и настояваха да сме искали разрешение).

- Трябва да се премахнат тия работи. Ще устои тоя държавник, който е спазил най-добре справедливостта; тия постройки, които са градени с отвес - без това е невъзможно! Дайте отдушник!23 Държавата е като жив човек. Както една къща има нужда от канализация, от комини, от чистене - нашият строй не е идеален, дайте място, път на неправданите къде да се оплакват от несправедливостите. В тоя свят тия, които слушат волята на Твореца, ще бъдат най-добрите. Вие имате интуиция много добра, но умът Ви бърка... прави сметници...

- Да, това го имам.

- Но то пречи. Вие минавате по бедност, в последния момент Ви отпущат малко кредит за нова работа.

- Да, така е.

- Хубавото Ви е, че се смирявате и затова Ви помагат. И нов кредит ще Ви отворят, бъдете само внимателен.24

Говорих му за призванието, което всеки човек има в своя живот и пр.

Пита ме за Луков25 и Куманов26. Казах му, че те трябва да са дълбокият резерв, но че трябва и да се школуват и прочее, за да вземат по-права посока и държавнически идеи. Той се съгласи.

Много са лични, а сега трябват държавници от по-голям калибър. Каза ми, че Генчев се срещал с Кимона27 и той съскал от яд за изборите.

- Излишни бяха тия дивотии, които му правиха.

- Да, и аз тъй ги намирам - каза царят.

- Това вече Николаев ги забърка.

- Да, той е истерик.

- И неуравновесен - каза царят. (Точно дали тая дума беше, не помня, но смисълът беше тоя.)

Питах го за децата. Каза ми, че са добре. Казах му, че княгинята Мария-Луиза прилича много на Вера Стоянова28 и той с учудване констатира това. (Говорихме за мисълта при зачеванието29.) Другите работи бяха лични и тях пропущам.

Изпратих го донякъде, той беше дошел с военна шестоколка, която го чакаше при заслона; оставих го да си слезе сам дотам, за да не ме видят други. На сбогом си махна черните очила, да ме не гледа през черно. Пожелахме си успех в работата и се разделихме. С Юрдана си взеха също сбогом и го пита от кое село е и занятие и тогава го нарече; че е колега, като се научи, че е шофьор. Пита го на колко е години и когато той му каза, че е на 33, царят каза: «Значи ти си във възрастта на Христа» и пр. Подаръците - праскови и зарзали, каза, че са от Кричим, носил ги е лично, да се не повредят. Той ги прочете и излязоха 19 парчета. Казах му, че това е най-хубавото земно число. Той се зарадва. Раздели ги, като даде на мене 9, а на Учителя - 10. После ми даде 3 банана - «за да станат 12», каза ми Учителят, когато му разправих колко ми е дал. Учителят беше също много внимателен и ме покани да се храня заедно с него на неговата масичка, което накара мнозина да завиждат, защото това е рядка чест.

На тръгване тая сутрина, като отивах при царя, Учителят ми каза:

- Бог да бъде с тебе.

- Да бъде волята Божия - му отговорих аз.

14.VII.1938 г., Рила, второ езеро

_______________

* кешиш (от перс.-тур.) - диал. калугер или поп. (бел. М.И.)

** Забележките в кръгли скоби тук и по-нататък са на Любомир Лулчев и са поставени при преписа на дневника, който е направил самият той на пишеща машина. (бел. М.И.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...