Jump to content

(13) [Среща с Учителя]


Recommended Posts

(13) [Среща с Учителя]

От 10 ч без 20 минути до 10 ч Учителят ми каза следното:

 

- [Сега] царят трябва най-разумно да постъпва. Всеки играе на въже, но ще се оплете в него. Не знаят кой ще вземе надмощие... Англия може да пожертвува интересите на всеки други заради своите, а Германия - да подчини интересите на кого да е друг на своите... Мене ми четоха изрезка от полски вестници за неговата абдикация.

 

Прочетох му и аз телеграмата, върху която имаше едно «Б» със син молив. 74

 

Учителят изглежда, че нещо не беше доволен, та ми каза:

 

- Не му говорете за неща, [по] които се чувствувате раздвоени, говорете му само за това, което... единни неща - положителни, му говорете. Той е занят със своя си престол. Няма никакви идейни подбуди. Интересува се от Божественото само доколкото е готово да му помага - дотолкова и той слуша [и] е готов да слуша Бога. И за народа се интересува доколкото може да му крепи трона. Все около тия идеи се въртят идеалите им от 500 години... пет века -каза Учителят.75 - А за нещо идейно да направят, не са готови... Запитай го ти какво мисли той да прави. Той върви по една женска линия, гледа както жената гледа на мъжа - дали ще го осигури, дали е богат, силен, какво ще спечели... Това е женска линия политика. За да му се помага от невидимия свят, той трябва да върши волята Божия!76

 

Аз му казах, че никак не ми се иска повече да се меся в тия работи, защото много пъти го сещам, че не е искрен, понякога ставам груб с него, а това само къса нервите ми и неговите... Че изобщо политиката ми е отвратителна, че не е за мен. Той се направи, че не ме е чул...77

 

След малко дойде Багрянов. Не бяхме се виждали още от Чамкория. Приказвахме доста. Настоях, че той с тази си болест изгуби. Той се отдума, че не искал да върви срещу началството, че то е било за касиранията и пр. Останах с впечатленията, че той ще иска да си прокара това, което му трябва в земледелието; че другите съзнателно ще го спънат с бюджета, защо[то] тайфата е по-добре организирана...

 

Изобщо, виждам колко малко идейно сме подготвени за безкористна работа и как му светнаха очите, като му казах, че Ганев взел 800 000 лева от пътните машини, но като казали на Кьосето, той казал: «Ган[ев] ги дал за «Днес»... »

 

Анонимни писма хвърчат навсякъде, все от доброжелатели... -

 

Интриги страшни. И мен, който мечтая за мирна работа книжна, току ме изкарват на сцената. Пак ми се иска да бягам нанякъде...

 

Бог да ни пази - инак сме живи загинали... Всички против всички - струва ми се, че присъствувам на една картина от миналото и че и аз като Павел отивам вързан в Ерусалим...78

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...