Jump to content

МЪДРОСТТА КАТО ПРАВА МИСЪЛ И РАЗУМНОСТ


Recommended Posts

МЪДРОСТТА КАТО ПРАВА МИСЪЛ И РАЗУМНОСТ

УСЛОВИЯ ЗА ПРАВАТА МИСЪЛ

Станете проводници на новите мисли. Правата мисъл иде от Бога. Да мислим, както Бог мисли.

Умният човек мисли като Бога.

Мисли като Бога и всичко пред теб ще се отвори, всичко ще разбираш.

Каква е задачата на човека в Живота?

Да бъде проводник на Божествените мисли и чувства. Доколкото е техен проводник, той се ползва от подкрепата на Бога.

Каквато и работа да върши, човек трябва да съзнава, че е проводник на Божественото начало в света. Работи ли, пише ли, чете ли, свири ли, копае ли, скърби ли, радва ли се, човек трябва да знае, че е проводник на Божественото начало в света. И десет скърби да го нападнат, той лесно може да се справи с тях.

Христос казва: “Скръбта ви ще се превърне в радост.” Кога? Когато човек даде път на Божественото начало в себе си!

У ч и т е л я

Бог е Любов. Всяка Любов е проява на Бога.

Бог е Мъдрост. Всяка права мисъл, всяка разумност е проява на Бога.

Колкото човек напредва в своето развитие, толкова по-съвършено, по-чисто и по- пълно приема и изявява Божията мисъл.

И колкото по-добре изявява Божията мисъл, толкова неговата мисъл е по-права. Учителя казва:

Ако искате да бъдете хора на новото и да ви обичат, трябва да мислите право, да имате велика мисъл.

Човек трябва да има стремеж да мисли, както Бог мисли.

Хиляди години ще се учи човек на тази велика наука да мисли! Да мисли право – това е най-красивото!

Правата мисъл може да уреди Живота. И ако човешкият живот не е уреден, каква е тази мисъл!?

Светът ще се оправи чрез мисълта.

Човешката мисъл е отражение на Божествената. Всяка права мисъл е образ на една

Божествена идея. Мисълта е единение с Първичната причина.

Учителя казва:

Бог мисли, и ние трябва да почнем да мислим. Как? Както Той мисли.

Някой казва: “Аз мисля.” Тогава ще запитам: “Ти мислиш ли като Бога?” Той казва: “Не знам.” Това показва, че нямаш единицата мярка, с която да определяш нещата.

За да бъде мисълта ни права, трябва да бъдем във връзка с Бога и с всички Разумни същества, които са завършили своята еволюция и са почнали да мислят право.

Ако човек не мисли, както Бог мисли, мисълта му не е права. Тогава и отношенията му към другите ще бъдат неестествени.

Учителя казва:

Запомнете: отношенията ви към другите трябва да бъдат, както отношенията на Бога към тях. Това значи да мислите, както Бог мисли.

Щом аз мисля, както Бог мисли, ще имам такова разположение, като че Бог действа в мен.

У мен ще се прояви хубавото и велико чувство на Бога.

По този начин Бог ще работи в мен и аз ще се уча от Него.

Ние сме дошли до фазата да изучаваме Божията мисъл, да влезем в съприкосновение с Него.

Учителя казва:

Онзи, който иска да учи, трябва постоянно да е в съприкосновение с Бога на Мъдростта.

Всеки човек, който може да влезе във връзка с Божията мисъл, може да бъде господар на условията, при които живее.

Единственото най-съществено и най-реално нещо, към което трябва да се стремим в сегашния живот, е да познаваме формите на Божията мисъл.

Всеки човек, който познава формите на Божията мисъл, може да има помощта на Господа.

Писанието казва: “Духът на Господа е с мен.” Това значи: “Формите на Божията мисъл са с мен, аз познавам законите на Божията мисъл.”

Всяка разумна проява в човека е проява на Бога.

Само Божията мисъл е реална. Дето тя съществува, има резултат.

Учителя прокарва една аналогия:

Животът на плътта – това е живот в утробата на майката. А пък този Живот, за който говоря, подразбира единение с Божията мисъл или Новораждане. И след Новораждането майка ви ще бъде с вас, но ще поеме грижи по друг начин.

Днес Божията мисъл ви обгръща отвсякъде, както нероденото дете отвсякъде е заобиколено от майчината утроба. Но ще дойде време, когато Божията мисъл ще идва по нов начин във вас.

След раждането майка ви дава условия и храна, но вие сами ще се храните. Да мислите и да чувствате, това значи сами да се храните. Колкото по-правилно мислите и чувствате, толкова по-добре храните своя ум и своето сърце.

Тези думи на Учителя означават:

Нисшите същества, дето правата мисъл още не действа, са неродени. Те се намират в утробата на майка си, т.е. Божията мисъл ги ръководи и те са в едно несъзнателно или по-скоро – подсъзнателно положение. Но когато едно същество почне да мисли право, то е вече новородено и приема Божията мисъл в своето съзнание. Започва съзнателно да работи с нея.

Учителя казва:

Желая да имате правилна връзка с Бога.

Да има връзка между Божията мисъл и вашата душа.

Работете върху своя ум, сърце и воля, организирайте техните сили, за да станете проводници на Божията мисъл, на Божествените идеи.

Колкото по-добре човек чувства, толкова по-добре изразява Божествената мисъл.

Затова трябва да се почне с Любовта.

Само Любовта може да изправи човешките чувства, а с това човек става възприемчив към Божията мисъл.

Любовта и Чистотата са условия, за да имаме правилна връзка с Бога. А тази връзка е необходима, за да възприемаме Божията мисъл.

Учителя казва:

Няма по-хубаво нещо от това, човек да живее в Бога и Бог да живее в него. Само тогава той може да разбере какво нещо са Любовта, Мъдростта, Истината, Правдата, Добродетелта, Милосърдието, Кротостта и Въздържанието.

Всеки, като срещне такъв човек, ще му се усмихне. И той, като срещне другите, ще им се усмихне.

Всички същества, които живеят в Бога и с Него, се усмихват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...