Jump to content

04. Аз съм истинската лоза 1922 - Издадена - Варна "Роял 77" 1992г.


Recommended Posts

Аз съм истинската лоза

Цикъл беседи

Търново - 1922 г.

"Аз съм истинската лоза", Подбран цикъл от 10 беседи, изнесени в Търново, непосредствено след събора на Бялото Братство, 1922 г. Книгата е редактирана от Димитър Калев и Иван Джеджев. Издадена е от ИК "Роял 77", Варна по поръчка на Духовно общество "Бяло Братство" - София, 1992 г. ISBN 954-8005-55-7

Книгата за теглене на PDF

Съдържание:

1.
, 25 август 1922 г.
2.
, 26 август 1922 г.
3.
, 26 август 1922 г.
4.
,
27 август 1922 г.
5.
, 27 август 1922 г.
6.
, 30 август 1922 г.
7.
, 3 септември 1922 г.
8.
, 10 септември 1922 г.
9.
, 22 септември 1922 г.
10.
, 24 септември 1922 г.

В ПРЕДДВЕРИЕТО НА БОЖЕСТВЕНАТА ШКОЛА

(Увод към сборника от беседи, написан от съставителите)

"Сега ние създаваме Школа. Някои мислят, че в нея ще Влязат само които са звани. Тя е за всички без разлика! Всеки, който може да люби. всеки. който може да мисли, всеки, който може да говори Истината, е добре дошъл като ученик.

Учителя

Издателите предлагат цикъл от десет беседи на Учителя Беинса Дуно (Петър Дънов). Повечето от които не са публикувани досега. Обединява ги едномесечен период от време - между 25 август и 24 септември 1922 година и мястото на изнасянето им - град Велико Търново. Не без основание това Слово на Учителя може да се счита за непосредствено продължение на събора на учениците на Бялото Братство в България от същата година. Той се открива на 19 август (събота) в Търново и не след дълго съборните беседи се отпечатват в отделна книга. Тя завършва с беседата "Върху задачите на Школата", държана от 16.30 часа на 25 август (петък). По едни или други причини Словото от по-нататъшното пребиваване на Учителя и на някои от Учениците му в Търново остава непубликувано, включително и една специална беседа от 25 август, държана само пред неженените младежи, с която започва и настоящият сборник. Едва през 1948 година в томчето "Ще управлява всички народи" се отпечатват трите беседи "Аз съм истинната лоза" (със заглавие "Истинната лоза"), "Аз съм вратата на овцете" ("Вратата на овцете") u "Дух Свети ще ви научи" ("Ще ви научи")[1].
От чисто документална гледна точка "Аз съм истинната лоза" отразява един следсъборен търновски период на Учителовото Слово от 1922 година. Читателят ще се убеди, че идеите и нарядите от събора отекват дори до предпоследната беседа в тази книга "Празникът на труда". Също така и включените пет неделни беседи от този период съществено се отличават по своето съдържание и словесна структура от редовните софийски неделни беседи. Особено е и звученето на беседата "Вътрешното разбиране на духовния живот на ученика", която в някой каталози е отбелязана като лекция пред общия окултен клас. С други думи, издателите считат, че настоящият сборник притежава не само своя документално-хронологична, но и духовно-идейна специфика
Тази специфика придобива особено значение поради факта, че годишната среща в Търново от 1922-ра се провежда само няколко месеца след едно събитие с космично и всемирно значение - отварянето на Великата окултна Школа на Живота и сформирането на първите й класове в София. На връх Преображение Търновград - древното сърце на България, се отваря, за да приеме Словото на Божествената Школа и зажаднелите за него души на ученици от цялата страна. Както във всички по-рано публикувани съборни беседи, така и в сборника "Аз съм истинната лоза" мощно присъства началният духовен подтик на Новата Учителова Школа. След този търновски събор школските лекции започват редовно да се изпращат и изучават от окултните класове в провинцията. Духът на Истината обзема цялата българска душа и започва да преподава на човечеството великото Знание за Любовта. В този смисъл можем да наречем настоящия цикъл беседи "В преддверието на Божествената Школа". Нека свещеният трепет, който душата изпитва в това предверие, да съпътства читателя в по-нататъшния му Път“...
Във втората половина на уводните ни бележки не могат да не се кажат няколко думи за спецификата на редакторската работа. Използван е суровият словесен материал на непосредствено дешифрираните стенограми на беседите. Редакторите остават верни на традиционния стил, оставен ни от сестрите Паша Теодорова, Савка Керемидчиева и Еленка Андреева, през чиито умове и сърца е преминала по-голямата част от публикуваното досега Слово Но езикът е метафора на своето време, а Учителовото Слово е метафора на вечността. Затова искаме да убедим читателя, че редакторската работа е един трагичен конфликт между смисъла на Божествената идея и тривиалното значение на българската говорна реч Стремежът е да се намери разумната и хармонична мяра между говорната и книжовната словесност или с други думи - зад гладката четивност да се съхрани първичната трептяща същина, от която Словото извира. Затова са запазени много привидно "неграматични" елементи: звучното "сега", с което започва почти всеки абзац, употребата на етимологично по-древните показателни местоимения (този, онзи, онова) Вместо пълния и непълен член при съществителните; неблагозвучната наглед инверсия на словореда, с която обаче последният се привежда в съответствие с космичната онтогенеза; изобилието от диалектни думи и чуждици, особено турцизми и т.н.
Може би, някои ще са прочели вече отделни беседи от този сборник в изданието от 1948 година или в анонимно редактирани и ръчно отпечатани техни варианти и твърде е възможно да открият смущаващи наглед различия. Нашето дълбоко убеждение е, че Словото е жив колективен организъм, чиято Светлина, преди да стигне и дo последната душа, многократно се пречупва, без да помрачава изначалната си Чистота. Следователно, няма нищо лошо в това, че съществуват и тепърва ще се появяват различни редакторски версии на Учителовото Слово, стига те добре да изпълняват предназначението си на негови книжовни преносители. Всекиму е определено да извърши със Словото един малък опит, колкото и несъвършен в човешките очи да изглежда той...

Варна

септември 1992 година

[1] Едва през 1948 година 8 томчето "Ще управлява всички народи" се отпечатват трите беседи "Аз съм истинната лоза" (със заглавие "Истинната лоза"), "Аз съм вратата на овцете" ("Вратата на овцете") и "Дух Свети ще ви научи" ("Ще ви научи")
  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...