Jump to content

132. ПАЛТО ЗА БЕДНИЯ СТУДЕНТ


Recommended Posts

132. ПАЛТО ЗА БЕДНИЯ СТУДЕНТ

Когато бях млад не се обличах с много дрехи. Издържах на студа и не обичах да ми стягат тялото разни облекла, фланелите ги носех, а тогава се носеха дебели фланели с дълги ръкави. През зимата все със сако ходех. Имах три палта от хубав шаяк плюс меки шапки, но не ги носех. Не ми беше студено, а и те ме стесняваха като калъп, макар че бяха ушити от майстор шивач и ми стояха много добре. Аз бях висок и строен. Когато отивахме на ул. „Опълченска" 66 при Учителя на беседа ние младите сядахме накрая на последния ред.

Забелязали сестрите, че всички си имат палто, а само аз съм без палто.

Значи съм беден от по-беден. Започнали да си шушукат. „Това братче си няма палто. Дайте пари да съберем да му купим." Нали трябва да се направи едно малко добро, да се облече и нахрани нуждаещият се. Иде един ден една сестра и ми казва: „Братче, дай си малко ръкава". Рекох: „Що ти е моя ръкав?" „Тъй да видя". Гледа ме и ми измерва ръкава с педя. А на мене ръката ми е дълга. Имам големи и дълги ръце. Сестрата се затруднява да я измери с педя. Накрая тя се издаде. „Искаме да ти купим сестрите едно палто, че те гледаме, че мръзнеш". Аз се смаях. Рекoх: „Да не сте направили това, че аз имам три палта. Само че са си вкъщи, не ги нося. Най-много да ги дам на някого, да ги подаря". Сестрата ме оглежда подозрително. Не ми вярва. На следващия път аз нося едно палто под ръка, не го обличам. Показвам го на сестрата, после го обличам, стои ми като изваяно, тя го оглежда, вижда там етикета на шивача, който го е шил. Значи е по поръчка, значи е платено скъпо. Майка ми беше дала плата, намерила шивача и бе ми ушила пет костюма и три палта, нали ме бе приготвила и изпратила в чужбина да следвам за инженер. Но аз се върнах и инженер не станах. Така останаха три палта, три балтона. И досега не обичам да се обличам с много дрехи. Така сестрите не можаха да купят палто за бедния студент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...