Jump to content

ПСАЛМИ ЗА ЖИВИЯ БОГ - Georg Nordmann


Recommended Posts

Georg Nordmann

 

ПСАЛМИ ЗА ЖИВИЯ БОГ

 

Има часове в живота, които нито веселие желаем, нито вино, нито разтуха. В тия часове душата е готова да отгласи музиката на Вечността. В тях са писани псалмите.

 

Радостен ли си - псалмите ще дадат образ на тая радост. Ако си скръбен - псалмите ще ти донесат утеха в твоя труден час!

 

Псалом първи. Аз

 

Да бъде благословен часът, в който Ти ми каза:

 

„Аз съм този, що опънах тънки струни от земята до слънцето, и Моята ръка от тях изплита песните на четирите човешки годишни времена.

 

Аз съм вечният, що будех песните на твойта тънкострунна песнопойка, когато ти се мъчеше да изговориш моето Име.

 

Из мене са родени всички сватове, Аз държа вселената в ръцете си.

 

Аз разпращам тихия ветрец в полето да разнася теменужния лъх; мълнията, що прелита над дъбравата, е хвърлена от Моята ръка и на пеперудата крилцата Аз нашарих.

 

Аз ще дойда гостенин при тебе и когато в късния час потропам на сърцето ти, тогава знай, че Аз см.

 

Аз - това си ти самият.

 

Аз - това са двамата.

 

Тримата, седмината, дванадесет.

 

Аз - това е безчисленото множество, по-голямо от песъчинките на морския бряг".

 

Благословен да бъдеш Ти, на Когото са недостигнати помислите, ненадмината славата.

 

Благословен часът, когато ми прошепна:

 

„Аз съм, що направих харфа от слънцето до земята; Моята ръка по тънките ù струни събужда мелодиите на четирите годишни времена".

 

 

Псалом втори: Благост.

 

Благ е Вечният, Този, на Чиято длан лежи вселената!

 

Седем царства изходиха морните нозе и никъде не се зарадвах така, както в часа, кога научих, че Всемогъщият е благ и милосърден!

 

Цимбали чух, гласове на медни дискове, кавал на пастир, но никъде не се криеше такава красота, както в благата дума, която ми изрече Той!

 

Няма по-голямо от слънцето, по-далечно от звездите, по-страшно от морето. Но аз се не почудих заради тях така, както за това, че Той, в чиято длан лежи вселената, е благ и милосърден!

 

Как да Те възхваля?

 

Ти стоиш извън помислите ми, ничий разум не може да Те достигне, но малката, красива дума на Твоята благост свети в моята нощ, дарява ми криле!

 

Аз ще се радвам зачуден и усмихнат, ще взема седмо-струнна песнопойка и ще запея:

 

Благословеният, Всемогъщият, Тоя, що държи в ръка вселената, е Благ и милосърден!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...