Jump to content

СКИЦА - Т.


Recommended Posts

Скица

Недоволен е. Светът му се представя мрачен.

Не вижда светъл лъч. Върти се в тъмнина.

А никога не се запитва: „Защо съм недоволен?" Причината не търси никога. Или, ако я търси, обект са другите, не той.

Защо човек не търси никога вината в себе си ? Защо я търси в другите? - Защото другите по-добре разбира ли? Или намира себе си прав?

– Не може другите да се разбират по-добре от себе. Не може. Човекът, неговото себе, е мерило за себето на другите Но себето на другите не може на собственото себе да послужи за мерило.

Неизвестното с известното се мери. Затова, известното търси! Търси себе си! Познай се! И питай: „Защо съм недоволен?"

Недоволството - това е недоимък: от въздух, от светлина - от нещо. Не го търси у другите. И те са като тебе бедни. Търси богатите - с въздух, светлина те имат и за тебе, и за всички като тебе. Търси ги!

Не спирай бедния! Той ще вземе само. Да дава той не знае. Не може, На него дай. А искай от богатите.

*

Запитай се: „Защо съм недоволен?" Това е малка стъпчица към познаване на себе си.

*

Когато си доволен, запитай пак: „Защо съм радостен?" - Това е изобилие. А твоят ум между изобилието и недоимъка да бъде. Стъпки са това. Малки стъпчици към себе.

Малки стъпки, от които всяка с нова радост те изпълва. Радост от познание на себе си. Радост, която и при доволството, и при недоволството е радост.

Т.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...