Jump to content

РАЗВРЪЗКАТА ВЪВ ВСЕКИ РОМАН - 6


Recommended Posts

И ДЪНОВ СЪВЕТНИК НА ЦАРЯ

         - Преди да се явявате на срещи с царя, съветвали ли сте се с вашия учител Дънов?

         - На моите срещи с царя аз гледах много сериозно, като на един важен обществен дълг и затова има случаи да съм се съветвал за мненията, които ще му кажа с моя учител Дънов.

         - Праща ли ви царя своя хороскоп и хороскопа на Хитлер?

         - Да праща ги и хороскопа на царя е още в мен.

         - Одобрявали ли сте речта на Филов при подписването на тристранния пакт?

         - Да, царя ми я прочете предварително и понеже съдържаше един пасаж за неутралитет, аз я одобрих.

         - Казвал ли ви е царя, че „който краде - пази своето, пази и държавата"?

         - Да, каза ми това. Аз се скарах с него и го питах дали и той краде. Той ми отговори, че не краде, защото не искал да изпадне в положението на баща си, който получавал проценти от сключваните заеми с чужбина, а след това се свивал пред Данев.

         - Оплаква ли ви се царя от офицерите?

         - Да. Един път ми каза, че били празни тулуми и не се интересували от друго, освен от своите лични работи. Аз му отговорих, че може само да се радва за това, защото ще можем да ги водим.

         - Какви бяха вашите връзки с професор Йоцов?

         - Той идва няколко пъти при мене и уговорихме да се направи реформа в образователната система, като се предвиди паневритмичната гимнастика /Дъновата/.

         - Съветвали ли сте царя да предложи на Хитлер вместо Югославия да се създаде Балкания, която да послужи за модел за създаването на нова Европа?

         - Да, това е вярно. Това беше една идея.

         - Какво сте съветвали царя по отношение на смъртните присъди. Вярно ли е, че сте одобрявали издаването им?

         - Да, вярно е, но да не се изпълняват. Аз препоръчвах това само за да се стреснат хората (!)

         - Имаше ли споразумение между вас и Севов да не си пречите?

         - Това беше съвсем за друго. Като имах предвид, че царя се лесно колебае и че в него има едно раздвоение, аз казах на Севов, преди да го съветва за нещо, да ми се обади на мен, за да си уточняваме и уеднаквяваме съветите.

         В 2.30 ч. съдът прекрати работата и заседанието бе закрито. Разпитът на подсъдимия Лулчев ще продължи днес.

* * *

         Епилог: Народният съд осъжда на смърт чрез разстрел тримата регенти на малолетния цар Симеон Втори: княз Кирил Преславски, проф. Богдан Филов, генерал Михов, както и бивши министри, дворцови съветници и народни представители общо на брой 104 души. Между тях е и Любомир Лулчев.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...