Jump to content

4.03. Идеи и дела


Recommended Posts

3. Идеи и дела

Беше дошъл 9.IХ.1944 г. Руските войски навлязоха в България, а с тях комунистите взеха властта. Тогава всички смятахме, че всичко ще се умири, че предишните гонения срещу Братството от свещениците и властите ще изчезнат. Но не минаха един-два месеца и започнаха нови гонения срещу Братството, и то от новодошлите на власт комунисти. Аз и Христо Цонзоров, който бе агроном, отиваме в с. Мърчаево при Учителя и споделяме тази неочаквана развръзка за всички нас. „Учителю, досега ни гонеха, да не би да сме комунисти. А сега започнаха да ни гонят, защото не сме комунисти. Какво да правим?" Учителят ни изгледа толкова учудено, че дори ахна от учудване. „Ами вие идеи нямате ли?", ни запита Учителят. Ние се оглеждаме. Тази мисъл на Учителя увисна във въздуха като кръг от светлина и там остана. Ние си тръгнахме и накрая аз все пак успях за миг да зърна, че когато си тръгвахме, въпросът на Учителя не беше въпрос и думи, а беше част от Словото Му, което бе се запечатало като кръг от светлина над нас. Това нещо се запечати в очите ми и в ушите ми до края на живота ми. А Христо Цонзоров, след известно време, се обяви срещу Учителя - прие други идеи и започна да им служи. Хората се различават по идеите, познават се по думите си, а се доказват чрез делата си. Идеите слизат от един свят, който е свят на Светлина и Виделина. Те се изказват чрез човешкият език и чрез думите, които обличат дадена мисъл. Но те се реализират чрез човешките дела. На земята светът на тези идеи може да се познае само чрез делата, които са реализирали тези идеи. Затова се казва в Писанието: „По делата им ще ги познаете." Онези, които имаха в себе си идеите от Словото на Учителя, бяха проверени от живота в разстояние на 45 години и днес по делата им може да се познаят. Затова днешното и утрешно поколение ще ги различава само по делата им.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...