Jump to content

17. ЛЮБОВНИЦАТА И СЪПРУГАТА


Recommended Posts

17. ЛЮБОВНИЦАТА И СЪПРУГАТА

Една сестра ми разказа, че няколко години след женитбата й, след като имала вече две дечица, мъжът й тръгва по лош път, с други жени, въпреки че тя е красива и добра, и добра, и почтена наша сестра. Тя е в отчаяние. Отива при Учителя и Му плаче: „Мъжът ми си е намерил друга жена -любовница, и е станал много груб с мене."

„Какво? Да не вземеш да правиш като другите жени - еснафки, да го ревнуваш, да му правиш сцени, скандали, да се развеждаш? Ще постъпиш благородно, по нов начин, по новото учение. Ще го оставиш свободен. Ако той иска да се разведе, то е негова работа, но ти, не. Ще се запознаеш с тази жена. Тя има нещо хубаво заради, което той се е влюбил в нея, ще я поканиш вкъщи, ще я приемеш любезно, ще я обикнеш. И когато я обикнеш, тя ще освободи мъжа ти." Аз се стъписах: „Добре", казах, „Но как? Помогнете ми да мога да постъпя по такъв начин." И си отидох. На мъжа си повече ни дума не казах за тази жена. Не му плачех вече. И успокои се той и стана-по-мек. По едно време му казах: „Пък доведи я да я видя тази жена. Може да е по-хубава и по-добра от мене. Аз вече не те ревнувам, бъди свободен." Той, разбира се, не я доведе. Но тя веднъж дойде сама да го търси. Аз я поканих вкъщи. Действително жената беше хубава и интелигентна, културна жена. У мен нещо трепна, аз я харесах. Отнесох се много мило и любезно с нея. Поканих я пак да идва. Тя идваше рядко да го търси. И винаги аз я приемах много хубаво. Аз я съжалих и я обикнах. Как е могла да падне толкова ниско тази културна жена? - питах се аз. Мъжът ми нито беше хубав, нито много културен. Той насила ме взе навремето. Той не заслужаваше нито мене, нито нея. И какво става? Тя започна да идва по-често, да ме наблюдава, да ме изучава. Хареса ме и тя и се сприятелихме. Един ден го подхваща: „Не те е срам. Да имаш такава красива, добра и благородна и възпитана жена и да ме лъжеш, че била грозна, лоша и не знам още каква. Да се махнеш и да вървиш при жена си и при децата си."

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...