Jump to content

Recommended Posts

СПОМЕНИ НА ЕЛЕНА ИЛАРИОНОВА

Когато румънците навлязоха в България *1, Драган Попов дойде изплашен у нас и каза на Учителя: „Румънците са дошли в Ловеч и нощес може да дойдат в Търново. Да изпратим Здравка и Елена в Беброво.“ Учителя спокойно му каза: „Няма защо да ги пращаш в Беброво. Нито един румънски крак няма да дойде тук. Отгоре не им е позволено. Те всички ще си отидат и скъпо ще платят за това навлизане.“

И действително, в Търново не дойдоха, а след няколко дни напуснаха България.

През Турско-българската война Костадин бе на фронта. Веднъж Учителя излезе от стаята си и ми каза:

- Еленке, и без Костадина можеш да живееш.

Аз го загледах уплашено и зачудено и запитах:

- Защо, Учителю, ми говорите така? Да не е убит Костадин?

- Не ― ми отговори той, но Костадин е в голяма опасност.

Аз заплаках и казах:

- Искам да се завърне Костадин жив и здрав. Не ще живея сама в света.

Учителя помисли и ми каза:

- Добре тогава.

В този момент дойде Драган Попов малко смутен, повика Учителя настрани и му съобщи, че имало официално тайно съобщение, че в Пирин планина от гърците са обградени няколко наши полка, между които и костадиновия 27-ми полк. Учителя, все тъй мълчалив, съсредоточен, след няколко време каза:

- Няма да падне косъм от главата на Костадина и всички ще се освободят.

Като се завърна Костадин здрав и невредим, разказва как здраво са били обградени, но по чудо се спасили.

----

*1 Спомените са отнасят за междусъюзническата воина, румънците навлизат в България през юни и юли 1913 год., след което са изгонени. (Бел. състав.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...