Jump to content

23_6 СОЛОМОН И ПЛАНЕТНИТЕ ВЛИЯНИЯ


Recommended Posts

СОЛОМОН И ПЛАНЕТНИТЕ ВЛИЯНИЯ

 

Към кои типове се отнася Соломон? Кои планети са имали влияние върху него? – “Меркурий, Юпитер, Венера.” – Под влияние на баща си Соломон е юпитерианец. Изобщо той не се придържал строго в постановленията на Мойсея, но сам издирвал нещата. Соломон имал разположение към научни изследвания. Той е написал много работи: “Притчи”, “Песен на песните”, “Еклисиаст”. Под влияние на кои планети се е намирал, когато е писал “Песен на песните”? – “Под влиянието на Венера и на Луната.” – Който чете “Песен на песните”, трябва да бъде силен. Не е ли силен, човек не може да издържи на ония мисли, които са прокарани в нея. Притчите представляват друго нещо. Като ги чете съзнателно, човек може да изправя погрешките си. В “Еклисиаст” Соломон се намира под влиянието на Сатурна. (118, с. 155)

 

“Кой е като мъдрия? И кой знае изяснението на нещата? Мъдростта на човека осветява лицето му и жестокостта на лицето му се променя”(Екл. 8:1) – в този стих Соломон хвали мъдреца. Същевременно се казва, че жестокият изменя лицето си. Наистина когато стане жесток, човек изменя и лицето, и характера си. Най-големи промени стават с човек, който се намира под влиянието на Луната. Както Луната се пълни и празни, така и човек се мени. Соломон се намирал под влиянието на Луната, вследствие на което характерът му бил много разнообразен и променлив. Той ту се радвал, ту скърбял; ту бил доволен, ту – недоволен. Соломон се намирал и под влиянието на Венера, на Юпитер, на Сатурн. Венера го правела любезен, внимателен, нежен. Юпитер оказвал влияние върху достойнството и честолюбието му. Когато изпадал под влиянието на Сатурн, той започвал да философства. По отношение на планетите Соломон бил голям екскурзиант, разхождал се от една планета на друга като търговец, който пътува от една държава в друга, и най-после казал: “Спечелих толкова, колкото да изплатя задълженията си – нищо повече не ми остана.” Соломон изследвал физическия свят, много писал за него, но като дошъл до духовния свят, видял, че не е лесна работа. Мнозина се интересуват от духовния свят, но не могат да го изучат. Защо? – Невидим е този свят. Наистина невидим е духовният свят, но въпреки това оказва голямо влияние върху хората. Никой не вижда усилията, които съществата в духовния свят са правили и продължават да правят. (145, с. 106)

 

Сега като разглеждате отличителните черти на Соломона, на Сократа и на Толстоя, каква поука можете да извадите от тях? В тези три лица вие трябва да виждате едно и също лице, което от положението на цар постепенно слиза като философ-мислител и стига в положението на човек, който иска да познае душата на народа. Това са три състояния, през които човешката душа минава…

 

… Толстой имал големи уши, което говори за щедростта на славяните. Много престъпления в света се вършат от щедрост. По характер Толстой е доблестен, която черта отсъства в характера на Соломона и на Сократа. В края на живота си Соломон казва: “Суета на суетите, всичко е суета!” Той е изпитал всичко и след това изказал тази мисъл, като считал, че всичко това било необходимо за придобиване на знания. Сократ пък разсъждавал точно обратно. Той казал, че чрез волята си човек може да обуздае всички свои недостатъци и слабости. Толстой, като се основава на християнството, изнася още по-висок морал, а именно: недостатъците не само трябва да се обуздават, но те трябва да се трансформират. Като енергии, които вървят в низходяща посока, те могат да приемат обратна посока на движение – възходяща. В това отношение Толстой има по-хубави черти от тия на Соломона и на Сократа. Обаче и тримата не са завършили още своето развитие. В бъдеще те ще дойдат на по-висока степен на развитие. И тъй, всеки човек е минал или минава през формата на Соломона, на Сократа и на Толстоя. Соломон е прекарал един живот само на ядене и пиене, физически живот. За такъв живот се изискват хора. И наистина, около него е имало много жени и прислужници. Това е аристократически живот. Този живот се е поддържал и с наука, с четене и писане на притчи. В Сократа виждаме точно обратното: той искал да ликвидира с физическия живот, с живота на ядене и пиене, затова се предал на размишления, на философски разговори и беседи. Неговата философия се заключава в мисълта “познай себе си”. Той се оженил за една сприхава и нервна по характер жена, като си казвал: “Ако с философията си мога да се справя с характера на моята жена, много нещо ще постигна”…

 

… Положението на Соломона като цар представя условия за придобиване на знания и мъдрост. Що се отнася до жените и наложниците на Соломона, ще ги оставим настрана, понеже те представят неговите костюми, т.е. неговите желания, които всеки ден могат да се менят. Въпрос е, дали този цар е могъл да обича всички тия жени. Какво представя числото 1200 (т.е. 900 жени и 300 наложници), от кабалистическо гледище? Това са 12-те зодии. Значи на всяка зодия се падат по сто жени. В числото 900, 9-те представя крайния предел, до който могат да стигнат желанията на човека. В числото 300, тройката, например, показва число, с което може да се работи на физическия свят…

 

… Соломон, Сократ и Толстой са три типа, които носят в себе си известни сили. Всеки тип, изобщо, крие в себе си известни сили, но от всички типове един ден ще се оформи нов тип, в който ще се включва положителната философия и наука на живота. Този тип ще представя една митическа книга, от която ще се изучава историята и развитието на цялото човечество. Като помислим за Соломона, за Сократа и за Толстоя, веднага ще си спомним за голямото влияние, което те са упражнили върху човечеството. Обаче те не са първокласни единици, има и по-високи върхове от тях, но понеже днес четохме темата “Отличителните черти на Соломона, на Сократа и на Толстоя”, затова говориме за тях. (148, с. 152-159)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...