Jump to content

33. Питката


Recommended Posts

33. ПИТКАТА

Има един случай станал на Витоша, на Бивака. Било е хубав летен ден, горещ бих казал. Нашите приятели са били на Бивака доста хора. Бай Иван не е можел по някакви причини да тръгне с първите групи, както е имал обичай да бъде с първите горе заедно с Учителя на Бивака. Той е закъснял. Пристигнал е може би към 11-12 часа, когато беседата е била свършила. Изморен от горещината, но и както винаги нямащ нищо в раницата с изключение канчето за вода и малко чай. Бай Иван употребяваше руски чай, черен. Това му е останало от живота, който е прекарал съвместно със сестра Паша и сестра Аня, когато е живял у тях. Там се е научил да пие китайски или тъй наречения руски чай и кафе. Кафето е научил преди това, още когато е бил при кафеджия в София, но чая го е научил да го пие така и той си остана до последния ден, че пиеше чай и закусваше с чай, руски чай. И така пристига бай Иван в този горещ летен ден на Бивака и си сипва в канчето гореща вода заедно с чая и пие едно, второ, трето канче и така задоволява, балансира влагата в организма си. Него ден обаче една сестра е донесла брашно и на Витоша е омесила една питка и когато вече всички са пили гореща вода, използва жаравата образувана от многото изгорели дърва и слага тази питка на огнището в жарта и тя се опича там. Той не знае за приготовлението. Изпива горещата вода, а в това време питката се е опекла. Когато бай Иван се е напил достатъчно с горещата вода, на чай, сестрата изважда питката от жарта и бай Иван я вижда и си казал на ума: „Ех, сега да имам половината от тая питка много хубаво ще ми дойде“. Но това той само си го помисля. А сестрата изважда питката и я занася на Учителя. Учителят я увива в една кърпа, която Му е поднесена от сестрата, коя е сестрата не мога да кажа, може бай Иван да ми е казал, но това е изчезнало от мене. Ако тя е на тоя свят и после се случи да прочете това нещо, може би ще каже сама коя е. Учителят взема питката в тая кърпа, увива я и я слага настрана до себе си. След половин час Учителят изважда питката, взема един нож и разрязва питката точно на две равни части и подава едната половина на бай Иван. Бай Иван взема питката половинката и полека, полека и я изяжда. Като я изяжда Учителят му задава въпроса: „Е, как е, хубава ли е питката?“ А бай Иван вика: „О, Учителю, великолепна беше!“ А Учителят му отговаря: „Не бързай да се произнасяш. Фактор за храната не е езика, а стомаха. Ще видим след половин час какво ще каже стомаха ти“. И наистина, бай Иван ми разправяше, че след половин час е имал такива болки в стомаха, такива неприятности, че се наложило да повръща и чак след това се успокоил стомаха му и се наложило пак да пие топла вода и той тогава отива при Учителя и казал резултата от яденето на тая питка. Учителят тогава му казал: „Аз знаех, че тази питка не е хубава, защото брашното, от което е направена е старо и не е качествено. Но понеже ти много силно пожела, аз затова ти дадох да видиш резултата от желанието си“. Това е опитността, която има бай Иван с питката и с Учителя.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...