Jump to content

46. Разграничаване и разпознаване


Recommended Posts

46. РАЗГРАНИЧАВАНЕ И РАЗПОЗНАВАНЕ

Искам да кажа и няколко думи за това, че някои приятели не приемат писанията в тия томове „Изгревът“. Един от тях е и нашият приятел Благовест Жеков. Искам да кажа, че с Благи се познаваме от 1947 г. и сме много добри приятели. С другия наш приятел Христо Христо, който живее в Прослав, тримата бяхме неразделни приятели през времето на студентство- то си в София. Нашите възрастни приятели ни виждаха все тримата. И на Витоша, и на концерти, и където и да било все бяхме тримата заедно. Минаха времената, когато бяхме заедно, дойдоха други, сега сме на три различни места и мисля, че ако не на три, поне на две различни становища, т.е. аз съм на едно становище, а Благи и Христо са на някое друго становище. С огорчение разбрах и прочетох, че Благи е написал писмо до наши приятели, да не четат това, което е написано в тия томчета, т.е. изказванията, автентичните изказвания на нашите приятели за живота, който е бил на Изгрева по времето на Учителя. Във връзка с това искам да кажа на Благи, на Христо и на всички, които мислят като тях един случай от живота в Братството по време на Учителя. Един от нашите приятели, след като пребивавал из Братството и се ползвал от условията,които създава на Изгрева Братството, в един момент решил, че това е Братство с негативни влияния. И за да се отърве от тия негативни влияния го напуснал. Напуснал го, обаче написал и писмо против Учителя, което и публикувал. Някой е донесъл това писмо на Учителя и Той вместо да прояви някакво негативно отношение към нашия приятел, че се обърнал срещу Него, то след като прочел писмото и нашите приятели изразили своето негативно отношение към това писмо, Учителят им казал: „Ама виждате ли как добре го е написал?“ Ами вижда се, че Учителят даже и в негативните прояви на наши приятели вижда и позитивни неща. Затова искам да кажа на всички наши приятели, които не искат да ги четат и смятат, че написаните томове от „Изгревът“ са с негативно съдържание. Аз не виждам негативното в тия разкази на нашите приятели, напротив, като ги чета все едно, че общувам с тях. Макар че една голяма част от тях вече се намират в другия свят. Не искам да огорча и Благи, нито пък Христо с това си изказване.И с Благи, и с Христо имахме разговори и те изразиха хармонично отношение към моето становище. И двамата обещаха, че в Братския съвет, в който участват, единия като член, другия като председател, ще ме извикат и аз на всички ще кажа моето отношение към тия братски съвети. И към действията на тоя братски съвет и на всички, които участват там. Но нито единия, нито другия направиха това. Минават вече години, те си стоят на тяхното становище и никой не идва при мене вече да обменят мисли. А бяха години, когато бяхме непрекъснато заедно и мислехме по един и същи начин. Всичко това, което съм го разказал за случките с бай Иван, те също са ги слушали, обаче мисля, че не са ги запомнили. Щото ако бяха ги запомнили, действията им и мислите им щяха да бъдат други, да вървят по друга насока. А всичко това, което съм го разказал, случките с бай Иван, те са такива, че човек от тях може винаги да се поучи и когато изпадне в едно затруднено положение, подобно на тия случки, може да излезе от безизходицата, имайки предвид тия събития. Заради това, макар че на много места в напечатаното Слово на Учителя е написано, че няма нужда от братски съвети, че няма нужда от устави. Има примери с нашите приятели като дядо Благо. И който прочете тия случки станали в Братството ще разбере, че наистина и братските съвети, и салоните, и уставите, и регистрациите са излишна работа и нямат нищо общо с Учението и със Словото, което донесе Учителят. А кой е истинският път на ученика? Ученикът е ученик н£ своя Учител, когато чете Словото Му, прилага го и живее по него. Трябва да възстанови вътрешната си връзка между ученик - Слово - Учител и Бог. Това е пътят на ученика.

Магнетофонен запис осъществен

от Вергилий Кръстев на Тодор Ковачев

- внук, на 23 и 29.май 1994 г.,

както и на 1.юни 1997 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...