Jump to content

1. Втори разговор с Темелко през септември 1978 г. Петимата приятели


Recommended Posts

ВТОРИ РАЗГОВОР С ТЕМЕЛКО ПРЕЗ СЕПТЕМВРИ 1978 Г.

1. ПЕТИМАТА ПРИЯТЕЛИ-ПИЯНИЦИ

Роден съм на 1.юни 1896 г. в с. Мърчаево. Като израснах и тръгнах на работа най-напред работих в мина Перник. През 1916 г. отидох войник. Майка ми се казваше Митра, а баща ми - Стефан. Те бяха добри хора. През 1916, 1917 и 1918 г. работех в Перник. А през 1919 г. вдигнахме стачка като миньори, защото заплатите бяха много малки и тормоза беше голям. След стачката аз напуснах миньорството и се върнах на село където постъпих на работа в „Каменни кариери“ на Витоша. Баща ми беше също каменар и така преживявахме. Той предаде каменарството си на мене и така аз бях каменар и работих с него 62-63 години. Работил съм в София на съдебната палата, също и в Русе на съдебната палата. Работил съм още в Пловдив и в Самоков. И така прекарах тоя живот. Харно ама на село бяхме една група от петима приятели, с които бяхме неразделни. Много се разбирахме, но започнахме да пием. Като вземем заплата, който вземе заплата, докато не я изпием вкъщи се не връщаме. Ние бяхме по-прости. Но единия от нас беше по-учен. Казваше се Симеон. Баща му беше богат човек. Продаде баща му кон, ние го изпием. Продаде вол, пак го изпием. И така веднъж на трезво Симеон ни каза: „Слушайте, братя, моят баща е богат и има достатъчно средства да ме издържа с пиянството, ами вие какво правите. Децата ви голи, боси. А вие, щом вземете заплата в кръчмата ги изпивате“. „Е добре, какво да правим, бе Симеоне?“ „Ще направим една полица от 25 000 лв., ще я вложим в общината, та който пропие да плати“, казва Симеон.
Това беше в неделя. В понеделник аз имах работа в София. Отидох значи в София. Там в центъра зад „Свети Крал“ имаше един битпазар, а насреща имаше една бирария, още я помня, казваше се „Чаталджа“. Казвам си на ума, тук никой няма да ме намери, ще се напия. Напих се и си дойдох. Но не си дойдох вкъщи, а отидох направо в кръчмата. Отидох там и заварих ги четиримата пияни. И пропадна полицата. Пак продължаваме. Пак тоя брат ни съветва и казва: „Хайде да направим въздържателно дружество, може да се закрепим, да не пием“. Направихме въздържателно дружество. Записахме стари хора, млади хора. Но пак не издържахме, пак пропаднахме, пропихме отново.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...