Jump to content

ВАСКО ИСКРЕНОВ. 1. Осиновяване


Recommended Posts

ВАСКО ИСКРЕНОВ (29.12.1899-1.07.1993)

1. ОСИНОВЯВАНЕ

Вергилий Кръстев: Започва разказа и повествованието на Васко Искренов. Как се казвате вие - трите имена?

Васко Искренов: Васил Александров Искренов, роден във Видин на 29 декември 1899 г.  (стар стил )

В: Как се казваше вашият баща и вашата майка?

И: Аз съм осиновен като Искренов.

В: Осиновен, а да, фактически вие не знаете баща си и майка си.

И: На една година съм бил когато е починал първия ми баща.

В: Познат ли е бил или непознат?

И: Не го помня, обаче ми е оставил едно писмо.

В: Какво пише в това писмо?

И: Е, за раздялата ни и някои съвети ми дава в живота.

В: Вие сте били на една година, когато баща ви е починал. А майка ви?

И: Майка ми е родена в Лом и се е оженила във Видин за моят роден баща Иван Генов. След смъртта на мъжът си се връща в Лом и се оженва за Александър Искренов - търговец. Когато ставам на шест години той ме осиновява.

В: Значи този търговец се оженва за майка ви, така ли. И той осиновява детето на жена си.

И: Да.

В: А да, значи вие сте осиновен. А баща ви от къде е, от къде произтича родът на баща ви?

И: Баща ми има брат свещеник, дядо ми е също верующ, аз с баща ми съм се препирал върху Евангелието.

В: Ама той е осиновеният баща. Този, който ви е осиновил.

И: Да, да. Ние имахме имоти на село, живеехме там и той чете на селяните Евангелието. Аз му казвам: „Татко, ако един човек изпълнява десетте Божии заповеди, той е Божи човек. А пък ако не ги изпълнява.

В: Не е Божи човек.

И: Той ме остави от училище, да не завърша. Аз му казвам, че не ме радва неговото богатство, защото е външно.

В: Той с какво се занимаваше? Каква професия имаше?

И: Имаше професия бояджийство на прежди. След това отвори дюкяни на моите вуйчовци, които работеха там. Те отидоха във войната, ние трябваше да се приберем от града в селото да пазите тия имоти там.

В: Това е 1912 г.

И: Да, след войната всичко се разпродаде. Казвам: „Татко, парите ще се обезценят“. Той казва, че са гарантирани от държавната банка. Пък там пише на банкнотата Българска народна банка заменя банкнотите с 20 лв. златни. Обаче той не разбра, не е учил какво е девалвация и т.н. Аз вече учех и сметководство, водех му книгите. Късно ме разбра той. Обаче ме разбра и ми даде генерално пълномощно, ама беше вече всичко свършено. Казвам, ако човек има една професия тука в главата си, навсякъде хляба му е осигурен. А богатството е преходно. Днес го има, утре може да го няма. И така и стана.

В: Вие учихте. Къде учихте?

И: В Лом.

В: Изкарахте гимназия там, така.

И: Не, не завърших гимназия.

В: Да. А кога се запознахте с фотографията?

И: Учителят каза веднъж на беседа на Младежкия клас да учим по един занаят. И аз Го питах: „Учителю, да уча ли шофьорство?“ Той видя ме, че съм нежничък така. „Не е, рекох, за вас.“ Но така се случи, един ден аз имах една платноходка и исках да я фотографирам. Един приятел, който имаше апаратче 6/9, обаче не може да фотографира с него даде ми го. Аз направих сполучливи снимки, ама имах вроден усет.

В: Точно как да бъде кадъра.

И: И така започнах заедно с книжарството и фотографията. Почнаха да ме викат ученичките да ги фотографирам. И по този начин се започна. Никога не съм фотографирал, че да патентовам, за да стане моя снимка. Ако ме повикат, не мога да откажа и така започна моята работа, не можеше да се сравнява с другите. Търсеха ме и като загубих с книжарството, фотографията ми стана професия и прехрана, станах и фото - журналист след това, имах хубави снимки, ценяха ги.

В: Сега. Въпрос: Вашият истински баща как се казваше, трите имена? Този, който е починал?

И: Иван. С. Генов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...