Jump to content

14. УПЪТВАНЕ ЗА РАБОТА С ПЕНТОГРАМАТА


Recommended Posts

Вергилий Кръстев

14. УПЪТВАНЕ ЗА РАБОТА С ПЕНТОГРАМАТА

I. УПЪТВАНЕ

  1. Трябва основно да се проучат всички материали от „Класът на добро­детелите".
  2. Трябва да се проучи и разбере, че чрез Пентограмата е работило едно предишно поколение.
  3. От последователите на Учителя Дънов, влезнали в поредицата „Изгре­вът", аз не срещнах нито един, който да можеше и да знаеше как се работи с Пентограмата.
  4. Бяха събирани десетки години онези ръкописи, които даваха някаква представа. Но в основната си част бяха материалите, които ми бяха предаде­ни от Мария Тодорова. Тя не можа да ми каже нищо повече от това, което се изнася, защото те бяха заети с борбите, които се водеха непрекъснато между последователите на Учителя Дънов. Но това, което бе спасено и събрано, все пак не е малко, макар че липсваха материалите от първите две години на „Кла­сът на Добродетелите". Поместих онова, което бе съхранено, за да има човек нагледно представа, че работата с Класът на Добродетелите е траела три - четири години (Виж „Изгревът", том II, стр. 208, 218; „Изгревът" том V, стр. 615 -619).
  5. Много добре да се усвои целия материал за Пентограмата - описание, наряди, правила, обяснения.
  6. Пентограмата се поставя в остъклена рамка, окачва се в онази стая, в която ученикът работи. В тази стая други лица не трябва да влизат.
  7. Ако притежателят на Пентограмата не може да спазва чист живот с чисти чувства, светли мисли и праведни постъпки, то по-добре е за него да не я окачва в дома си. По-добре да стои навита на руло и да чака своето време, когато ще има условия да бъде окачена.
  8. Пентограмата е могъщо оръжие за съзидание и за добро.
    Пентограмата е могъщо оръжие за разрушение и за зло.
    Затова бъдете внимателни с нея.
  9. Човек може да се ползува от съзидателните сили, които са в нея, както за своята еволюция, за духовното си сътворяване и за вътрешния духовен път, през който трябва да премине.
А етапите на Пътя му са обозначени в Пентограмата.
Всички материали за Пентограмата бяха подготвени, събрани в едно ця­ло в дните 7 януари (петък) и 8 януари (събота) през 2000 година.

Амин.

II. КОГА СЕ ДАВА И СВАЛЯ ОТ НЕБЕТО ПЕНТОГРАМАТА

Пентограмата се предава на Учителя Дънов на 13 февруари 1900 година от

Господ Емануил.

Ето какво е записал Учителят Дънов в едно свое тефтерче:
„Февруари 13,1900 год. Господният Дух говори: Познавам аз сърцата на всички. Не са толкова чисти и свети както си ги мислите. Тези които ви заоби­калят са развратни до корен, те всички са чада на беззаконие, синове на блу- деяния, но нито един не ще успее против Моето решение. Защото съм Аз, Кой­то сам те водя, няма ухищрение против мене, което да може да успее.
Ти си победител! Ето ще приемеш един знак от мене: в тоз месец.
pntg_9.PNG
Говори ясно. Господ те чува. Той беше отгоре ти и наблюдаваше твоите мисли и желания. Това Слово, което ти се дава, е вярно. Да бъде Господ твой благословен. Сега и винаги.
Твой Господ Емануил."

III. ВСТЪПЛЕНИЕ ЗА РАБОТА С ПЕНТОГРАМАТА

ВЪНШНИЯТ КРЪГ

I. Човек застава пред Пентограмата и да смекчи Силите, които протичат в нея, то мислено прекарва със светъл лъч един външен кръг около Пентогра­мата. Изговаря следната формула:
„Търсете първом Царството Божие и Неговата Правда и всичко дру­го ще ви се приложи".
Мисленият светъл кръг започва от точката долу и се прекарва от ляво надясно.
II. Вторият кръг започва от същото място долу и със светъл мисловен лъч се прекарва от ляво на дясно. Прокарва се като вътрешен концентричен кръг на няколко сантиметра по-навътре от външния кръг, който вече сме прека­рали. Изрича се следната формула: „Бог толкова възлюби света, щото даде Сина, Своего Единородного, за да не погине всякой, който вярва в Него, но да има Живот вечен."
III. Пристъпваме към изговарване на думите, опасващи петте върха на Пентограмата, който кръг затваря самата Пентограма:
„В изпълнението Волята на Бога е силата на човешката душа"

IV. ОТВАРЯНЕ НА ПЕНТОГРАМАТА

Три пъти се изрича формулата „В изпълнение Волята на Бога е силата на човешката душа."
Започва да се отваря Пентограмата чрез формули, като се започне от левия долен връх, на който е написано Добродетел и се върви по рамото на петоъгьлника и се стига до рамото на Мъдростта, после се слиза по рамото на Любовта, качва се по рамото на Правдата, отива се на върха и се слиза по рамото на Истината.
Пентаграмата е отворена, извървян е пътя по нея с формулите и отново се затваря.
Изговарва се по реда описан по-горе следните формули:
  1. „В изпълнението волята на Бога, чрез Добродетелта е силата на човешката душа."
  2. „В изпълнението волята на Бога, чрез Мъдростта е силата на човешката душа."
  3. „В изпълнението волята на Бога, чрез Любовта е силата на човешката душа."
  4. „В изпълнението волята на Бога, чрез Правдата е силата на човешката душа."
  5. „В изпълнението волята на Бога, чрез Истината е силата на човешката душа"

V. РАЗГРЪЩАНЕ НА ПЕНТОГРАМАТА

Три пъти се изговарят думите от външния кръг на Пентограмата - „В из­пълнението волята на Бога е силата на човешката душа".
Отваря се отново Пентограмата като се започва произнасяне на форму­лите от левия връх долу, на който е обозначена Добродетел:
  1. "В Божествения план е, аз да раста в Добродетелта."
  2. "В Божествения план е, аз да цъфтя в Божията Мъдрост."
  3. "В Божествения план е, аз да зрея в Божията Любов."
  4. "В Божествения план е, аз да възраствувам в Божията Правда."
  5. "В Божествения план е, аз да живея в Божията Истина"

Амин

VI. ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ВЪТРЕШНА ВРЪЗКА С УЧЕНИЦИТЕ НА ВСЕМИРНОТО ВЕЛИКО БЯЛО БРАТСТВО

Застава се пред Пентограмата и се произнася три пъти „В изпълнението Волята на Бога е силата на човешката душа."
Започване да се произнасят формулите към Пентограмата по друг ред, именно:
  1. Нема Любов като Божията Любов. Само Божията Любов е Любов.
  2. Нема Мъдрост като Божията Мъдрост. Само Божията Мъдрост е Мъдрост.
  3. Нема Истина като Божията Истина. Само Божията Истина е Истина.
  4. Нема Правда като Божията Правда. Само Божията Правда е Правда.
  5. Нема Добродетел като Божията Добродетел. Само Божията Добродетел е Добродетел.
  6. Нема Слава като Христовата Слава. Само Христовата Слава е Слава Божия.
  7. Нема Сила като Силата на Духа. Само Силата на Духа и Сила Божия.

Амин

VII. ВЕЛИКИЯТ УЧИТЕЛ НА НЕБЕТО

Трите големи букви, изписани горе отляво и отдясно на върха, са „В" и „У", а отдолу, между двата крака на Пентограмата, е буквата „Ж". Затова те означават „Великият Учител на Живота". Кой е този Учител? Отговорът се дава от същите букви, а това е „Великият Учител на Небето". Долната буква е нари­сувана така, че може да се чете веднъж на „Ж", а друг път на „Н".
Сега, чрез формулите се обръщаме към Господа Емануил, който е сва­лил Пентограмата от Небето.
  1. Да се прославиш Господи в нас чрез Любовта Си.
  2. Да се прославиш Господи в нас чрез Мъдростта Си.
  3. Да се прославиш Господи в нас чрез Истината Си.
  4. Да се прославиш Господи в нас чрез Правдата Си.
  5. Да се прославиш Господи в нас чрез Добродетелта Си.
  6. Да се прославиш Господи в нас чрез Славата Си.
  7. Да се прославиш Господи в нас чрез Духът Си.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...