Jump to content

28. ВАРТА В ОКОТО МИ


Recommended Posts

28. ВАРТА В ОКОТО МИ

Беше около 1926 година. Измазвах стаята си с баданарка. Една капчи­ца вар падна в окото ми. Беше след обяд. Бях чувала, че Учителят препоръч­ва да се промива окото с руски чай, когато падне нещо в него. Промих го ня­колко пъти, но не помогна. Сълзите ми се лееха от двете очи. До заранта око­то ми се поду така, че съвсем се скри в отока. Не се решавах да го поверя на лекар, като имах пред себе си случая с Еленка Иванова, която професор-офталмолог погуби двете й очи в един ден поради някаква негова грешка, преди да беше почнала да ходи при Учителя. Реших да отида при Учителя. Като ми­навах покрай къщата на приятелката си, позвъних на вратата да й се обадя. Тя се уплаши като видя лицето ми. С голяма мъка извървях пътя до „Опълченска" 66, поради сълзите, които течаха от двете ми очи. Там в гра­динката чакаха много хора. Отидох под вишната до стобора да чакам своя ред, измъчвана страшно от окото си. По едно време Учителят излезе от къ­щата и тръгна да прекоси двора. Като ме видя още от далеч, отби се при ме­не и ме попита какво ми е. Пита ме не съм ли го промивала с чай. Казах, че съм го промивала. „С какъв чай - топъл или студен?" „Студен." „Там е грешка­та на всички, че когато попадне нещо в окото им, тичат да го измият на чешмата. Окото не търпи нито студена, нито гореща вода. Водата трябва да има температурата на тялото". Той поиска да Му дадат топъл чай от кухнята, нагласи топлината му и ме накара да промия окото. После поиска да Му да­дат зехтин и намаза с него клепача, като обясни, че това се прави, за да не настине окото след промиването. Поръча ми да го промивам така и вкъщи. Промивах го до вечерта, но капчицата вар не падна. Преди да си легна поста­вих чая в електрическия чайник до леглото си и си легнах. По едно време през нощта окото ми засмъдя нетърпимо. Промих го и варта падна. След ня­колко дена то съвсем се оправи и оздравя. След няколко дни отидох отново на беседа. Учителят ме погледна отдалече и се усмихна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...