Jump to content

33. БРАТСТВОТО В СЕВЛИЕВО


Recommended Posts

33. БРАТСТВОТО В СЕВЛИЕВО

М.Б. (Благовест Тошев): Не намерих информация откога датира кръжокът на Братството в град Севлиево. (В миналото с думата „кръжок" са се наричали братските групи в населените места.) Като ръководител на Братството в Севлиево пожизнено е определен от Учителя баща ми Стефан Тошев. Като негов помощник към края на живота му беше Сава Калименов. Не е написана някаква история на този кръжок. Аз, така да се каже, съм роден в Братството. Като дете и като ученик в гимназията съм присъствувал на братските беседи, наряди и вечери, които главно са били в нашия дом. Тук само ще изредя по имена, според спомените ми, братските семейства и лицата, които участвуваха в братския живот тогава. Те бяха: Стефан Тошев и съпругата му Марийка Тошева, синовете им Светозар и Благовест, Сава Калименов и съпругата му Ценка, дъщеря им Стефка и синът им Иван, Денка Хубанова, сем. Пенка и Иван Гелинови, сем. Вяра и Минчо Филипови с дъщеря им Любка, сем. Филипка и Бочо Пенчеви, сем. Данка и Коста Борисови и синът им Теодор, сем. Лиляна и Атанас Николови, Иван Рачев Цонев, братята Иван и Стефан Хр. Гюзелеви, сем. Мара и Димитър Черневи и дъщеря им Надежда, Марийка Хаджистефанова, сем. Елена и Виктор Йорданови. В Севлиево беше книгоиздателство „Братство" на Сава Калименов, където се издаваше много окултна литература. Имаше освен печатницата и книжарница. Там се издаваше и известният вестник „Братство" от Ат. Николов. След национализацията и гоненията на духовните общества и на Братството от комунистическата власт, се унищожи тази дейност в Севлиево.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...