Jump to content

32. УЧИТЕЛ В СЕЛО КРЕПЧА


Recommended Posts

32. УЧИТЕЛ В СЕЛО КРЕПЧА

През 1925 год. се явих на държавен изпит в гр. Шумен за редовен начален учител. Напуснах мелницата в родното си село и станах учител в турското училище в село Крепча, Поповско. Аз преподавах български език, а тримата ми колеги турци преподаваха на турски другите предмети. Общината от много месеци нямаше пари да плаща на турските колеги, които се издържаха от общинския бюджет. Селяните турци бяха изкоренили голяма площ дъбова гора около селото и бяха си направили хубави ниви. Написах протокол и училищното настоятелство го подписа, с който околийският училищен инспектор назначи комисия, състояща се от лесничей, агроном и вещо лице. Дойдоха и отчуждиха 300 декара ниви от коренената гора за училищен фонд. Дадохме я на търг за десет години. Постъпиха 60 000 лв. в училищната каса. Набавих нови чинове, табли, маси, столове, канцеларски шкаф. Учителите си получаваха редовно заплатите.

Понеже имах малко часове в турското училище, през свободното време отивах в близките села, правех снимки на колегите, преподавах песни в отделенията им. Обиколих селата Гърчиново, Горско Абланово, Кацелово, Садина, Захари Стояново, Люблен. А най-често ходех в село Опака. Колегията от Опака са ми дохождали на гости и аз им ходех всеки ден или през ден-два. По мен тичаха госпожиците Кирушка и Стефанка. Едно ми се сърдеха, че не исках да водя полов живот с тях. „Светът се върти на клечка. Ти какво мислиш да правиш с твоето въздържание?" - ме съдеха те. Но аз се удържах да им се поддам.

Общинският съвет в Крепча ми предложи да ми даде дворно място без пари, да ми докарат камъни и какъвто материал искам от Попово. Без пари да ми го докарат, но да стана жител на селото им. Аз отказах.

През 1926 год. се запознах с нашата сестра Елена Хаджи Григорова, родом от гр. Воден, Македония, учителка в село Равна, Годечко. От 1926 до 1929 год. си пишехме писма. Тя ме молеше да напусна Крепча и да отида в село Равна при нея. През 1929 год. напуснах Крепча и отидох учител в село Губеш, Комшийска община, съседно село на селото Равна, понеже в Равна тая година нямаше вакантно място. През 1930 год. ме назначиха в село Равна при Еленка.

  • Like 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...