Jump to content

84. КАК СНИМАХ УЧИТЕЛЯ НА РИЛА


Recommended Posts

84. КАК СНИМАХ УЧИТЕЛЯ НА РИЛА

На Рила аз всяко лято придружавах Учителя. Учителят без мене не е ходил на Рила. Ходил е през 1929 год. само, когато за пръв път са Го завели на 7-те езера. Оттам насетне аз вече всякога съм бивал. И много пъти Учителят ме караше да пея. Аз пеех братски песни, обаче пеех и народни песни. Пях например песента „Хайдушка песен" от Добри Христов. А пък Той каза: „Тази народна песен от Добри Христов има хубава музика, но няма добро съдържание, защото хайдутинът е клал хора, избивал хора. Затуй ще използваме мелодията, защото има хубава музика, а пък ще й турим нови думи." Да, често ме караше да пея.

Обикновено правехме гимнастика на езерото на Чистотата, защото там пътеката е дълга и стръмна нагоре. Веднъж, като наближихме вече към полянката, спряхме да си починем. И като се обърнахме, над Стара планина - така, едни хубави облаци бяха покрили планината. Пък Учителят ми каза: „Пеньо, можеш ли да снемеш тези облаци, могат ли да се снемат?" Аз рекох: „Да, Учителю, може, наредете се, ама да влязат в кадъра и братята и сестрите, и Вие да бъдете." Наредиха се и аз направих една снимка.

ВК: Сега, Учителят и друг път ти е позирал, разрешаваше ти да направиш снимки. ПГ: Да. Въпросът е, че докато други път Учителят си е обръщал гърба, когато щели да Го фотографират, Учителят тука се заинтересува, че аз си бях направил тъмна стаичка и промивах. Вечерно време в нея си промивах стъклата, които през деня ги правех. Пък сутрин ги турях в някой завой, там. ВК: Къде промиваше ти тези неща? ПГ: Аз си бях направил тъмна стаичка и там работех, после си вдигах пердето и осветлявах и ги проявявам после в проявителя.

ВК: Там вода имаше, ваничка, беше направил ваничка, проявяваше. Имаше ли случаи друг път, когато Учителят те помолваше да ти позира и т. н.? ПГ: Веднъж бяхме горе чак, на езерата, и Учителят каза: „Пеньо, можеш ли да фотографираш тука, че да влязат всичките езера?" Рекох: „Някои може би ще са затулени, ама само оттука може да се видят езерата, които могат да се видят от Седемте. Тука аз ще направя снимка на Вас с езерата на надолу, рекох, всичките, които могат да се видят." Там не може да се види шестото езеро. И Учителят седна и аз Му направих една снимка така, както е седнал и Той като че ли съзерцаваше, така - тази поза. Там направих вече една снимка и тръгнахме си нанадолу.

Като слязохме долу, срещу Близнаците, Учителят каза: „Пеньо, можеш ли да ме фотографираш тука, Близнаците както са така, с туй величие?" Рекох: „Учителю, мога, рекох, седнете тука, аз ще направя снимката, ще влязат и Близнаците, ама да влезете и Вие." Целта ми е да фотографирам Учителя. И действително, и там направих една снимка. Да, и после пак. Всякога Учителят искаше да види какви са снимките, които съм направил.

ВК: Ти ми разказваше навремето един случай, когато Учителят ти казал: „фотограф не си дава негативите!" ПГ: Да. ВК: И после ти ги беше дал на някой - Ангел Терзистоев, негативи, които не ти беше върнал. ПГ: Ах, да! ВК: Разказваше ми ти този случай навремето. Учителят ти казал, предупредил те: „Фотограф не си раздава негативите!" ПГ: Така беше.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...