Jump to content

Recommended Posts

Едно с Любовта

 

"Да опиташ Любовта и да имаш Любовта, това са две различни понятия. Да опиташ Любовта, да имаш Любовта и да живееш с Любовта, това са също различни понятия. Да опиташ Любовта, да имаш Любовта, да живееш с Любовта и да си едно с нея, това е още повече. В Любовта има разни състояния.”/1:13,14/

 

Живот за Бога

 

"Някой ще каже: аз ще живея само за жена си и за децата си. - Ако живееш така, ще умреш. Ама аз ще живея за народа си. - Ако живееш така, ще умреш. Ама аз ще живея за човечеството. - Ако живееш така, ще умреш. Ама аз ще живея за ангелите. - Ако живееш така, ще умреш. - Ами за кого да живея? - Ако живееш за Бога, ще имаш всичкия живот в себе си, ще бъдеш всякога жив. За Бога ще живеем!”/1:18/

 

И като ангел да живееш, пак не е достатъчно

 

"Даже и ако живеете като ангел, пак не можете да имате разположението на Бога. Някои от вас ще кажат: ами как може да живеем? - Ще живеете по закона на великата Божия Любов!”/1:24/

 

Специално място за всяко живо същество

 

"В нашата душа има място за всички. За всяко живо същество има по едно свещено място в нашата душа.”/1:25/

 

И най-великите Учители не знаят нищо за произхода на живота

 

"Много често хората запитват за произхода на живота, как е произлязъл той. Животът няма никакъв произход. Той има начало, но началото не е произход. Когато кажем, че водата извира от някой извор, изворът е само началото на тази вода, но той не е нейният произход, тя там се проявява. Къде се образува животът, това никой не знае. Даже и най-великите умове, даже и най-великите Учители не знаят нищо за произхода на живота. Това е една загадка. Човек може да се занимава с този въпрос, да запитва какво, що, това му е позволено, но да мисли, че ще разреши великата загадка на Битието, не е в състояние. Ако хората биха разрешили великата задача на живота, те биха се самоунищожили.”/2:4/

 

В същността си ние сме една мисъл, една идея

 

"...Ние сме една проекция. Някога ние сме били в пространството като мисъл, като идея и след това в нашия дух се явило едно желание да слезем долу, да се явим като една проекция. Ние сме събрали материал, съградили сме тялото си и, както виждате, сега сме се събрали тук на земята...”/2:8/

 

Бог не е създал нито ада, нито рая

 

"Има ад, но Бог не е създал ада. Има рай, но Бог не е създал и рая... Бог създаде нещо много по-велико от рая. Раят е само една външна обстановка на нещата, а от Бога излезе нещо много по-велико, отколкото човек може да разбере и да си представи... Отде излезе раят? - Когато двама души се обичат, нали има рай за тях? Отде излезе адът? - Когато двама души се измъчват, нали има ад за тях? Питам: кой създаде рая? - Вие. Кой създаде ада? - Пак вие. Дадохте условия на Бога да се прояви вътре във вас - това значи рай; спъвахте Бога в себе си - това значи ад.”/2:10/

 

Първичната материя

 

"...Има... в кръвта на някои хора 1/10 000 000 част от милиграма от това живо злато. Туй злато е мощно!... Вие трябва да живеете още 3000 години, за да придобиете не един грам, а само 1/10 000 000 част от милиграма. Тогава вие ще бъдете един гений, който ще може да напише нещо мощно в света и думата му ще бъде силна. Някой казва: аз повярвах в Господа. Да, ти повярва в Господа, но цели 3000 години трябва да работиш, за да придобиеш нещо от тази първична материя на Божествените сили и да можеш да се проявиш като човек.”/2:13/

 

Тукашните страдания са нищо

 

"...Идват много проповедници и ни казват, че има един лек път. Не е така, няма лек път! Ние ще минем през най-страшните изпитания, каквито човешкият ум не може да си представи. Не се лъжете да мислите, че този път е лек. Тукашните страдания са нищо. И всички герои на човечеството, онези, които завършват своята еволюция на земята, слизат долу в ада, оттам минават. Обаче този огън там не ги изгаря.”/2:15/

 

Ако можеш да възкръснеш, ще научиш тайните на земята

 

"...И Христос слезе в ада. Той мина от едната страна и излезе през центъра на земята. Той знаеше всички тайни. Някои питат: какво има скрито в земята? Може да знаеш какво скрито има в земята. Ще те турят на кръста, ще ти заковат два гвоздея на ръцете и на краката. После ще те свалят от кръста и ще те турят в гроба, и ако си от онези, които могат да възкръснат, ще научиш тайните на земята. Земята ще разкрие своите тайни. Земята не е толкова страшна. Тя има велики богатства, скрити в себе си. Аз си представлявам земята като един велик Божествен цвят и колкото да е опорочена, както мислят някои, тя разкрива този цвят за възвишените души само. Тя крие своя Божествен нектар само за великите души.”/2:15/

 

Тя идва и си заминава

 

"...Човек трябва да знае, че животът, това, което Бог е вложил в нас, е един велик дар, който имаме засега. Любовта не е още като един дар в живота ни. Любовта е само едно условие в живота ни, тя идва и си заминава. Тя подкрепва само великия живот в нас.”/2:16,17/

 

Любовта е сила, която разрушава

 

"Сега мнозина от вас искат да заместят живота с Любовта. Не, Любовта е сила, която разрушава. Който е добил много Любов, се е разрушил. Любовта има много силни вибрации; тя може да се издържи за много малко време. И всички млади и стари, които имат работа с Любовта, се разкашкват, щом дойде тя, и казват: аз не мога да мисля за нищо. Защо не може да мисли за нищо? Защото в него няма сформировани именно тези органи, чрез които Любовта може да се прояви. Най-първо човек трябва да се прояви, че тогава ще дойде онзи висш живот, онази възвишена Любов.”/2:18/

 

Отзвукът на спасението

 

"Щом се спаси един човек, веднага идва отзвук и у всички други души.”/2:30/

 

Ние мислим, че имаме същността, но може да изгубим и проекциите на същността

 

"Съвременните химици още не са дошли до истинската наука, да изучават материята. Тази материя, която те изучават, още не е самата материя. Това е само проекция на материята, но не още истинската материя. Сила и материя, това са въпроси, които се разискват между учените, но учените още не изучават силата. Тази сила, която те изучават, е само проекция на истинската сила, която се проявява. И самият живот, който се изучава, не е още истинският живот. Той е само проекция на онзи истински живот в природата. И с тези проекции, които изучаваме, ние мислим, че имаме същността на нещата...

Някои питат: защо не трябва да грешим? ... Който стъпи в локвата, ще изгуби всички проекции на живота си.”/3:10,11/

 

Смъртта, това е обикновеният живот, който не е могъл да достигне до Великия живот

 

"Животът е за необикновените хора, смъртта - за обикновените.”/2:32/

 

"Някои питат: ами какво нещо е смъртта?... Когато една рекичка трябва да мине през пустинята, дето топлината е силна, тази малка река не може да достигне до своето предназначение, защото част от водата й се изпарява, а част от водата й се просмуква от почвата. Следователно много хора, на които животът... не може да достигне до Великия живот, до Великото море, умират; а онези, великите хора, на които животът има изобилно притоци, пристигат.”/3:12,13/

 

Кога малките неща стават велики?

 

"Само Любовта може от малките неща да прави велики работи... Великите неща вън от Любовта постоянно се смаляват, разрушават и в края на краищата нищо не остава от тях. Когато нямаме Любовта в себе си, за нас великите неща постоянно се смаляват, а когато имаме Любовта, от този малък живот се образуват великите, Божествените работи...”/3:13,14/

 

Извън нашия ум

 

"Истината обективно не може да се проучава. И Любовта обективно не може да се проучава. И Мъдростта обективно не може да се проучава. Туй, което ти можеш да обхванеш, не е Истина, то е само един факт. Истината е извън нашия ум. Любовта също е извън нашия ум. Истината по някой път хвърля своите проекции в ума и умът по косвен начин може да я проучава.”/3:14/

 

С погледа си произвежда светлина

 

"Само разумният човек ходи с виждане. Той знае как да насочи своя поглед, за да произведе тази светлина.”/3:19/

 

Мигът на Любовта

 

"Що е Христос в света? - Той е Любовта. Всеки ден Любовта хлопа на вашите сърца. Ако вие изгубите този момент, ще чакате още няколко милиона години, докато дойдат други благоприятни условия. Това са вълни. Аз няма да се спирам да говоря за тези вътрешни връзки, които съществуват между една и друга вълна на Битието, които обхващат хората и ги водят във Вечността, т.е. не във Вечността, но ги повдигат от една степен в друга и разширяват тяхното съзнание...”/3:19,20/

 

Далечният свят, където се придобива Истината

 

"Истината, която вие търсите, може да придобиете само при едно условие, а именно: човек трябва да научи великия закон, според който при удобен случай да излиза из тялото си и да се пренася в един далечен свят; там, след като научи Истината, ще се върне отново на земята, за да я познае... Един човек на земята не може да светне. На друго място светва.”/3:20,21/

 

За да се изкаже Божията Истина

 

"Когато Бог иска да каже Своята Истина, всички разумни същества се съединяват... и изказват на човека туй, от което се нуждае.”/3:26/

 

Познаването на Отца - проекция, а не единство

 

"Истината е извън нашия ум... Истината по някой път хвърля своите проекции в ума и умът по косвен начин може да я проучава.”/3:14/

 

"Отче праведний, светът не Те е познал..." (Йоана 17:25)... Под "познаване" аз разбирам проекцията.”/4:3,5/

 

Незнайният Извор

 

"Душата има само една малка проекция тук на земята. Тя се явява временно като някоя гостенка на ума и на сърцето. Щом душата посети някой човек, тогава го наричат великан, вдъхновен, благороден; но после, като си замине душата, този човек става обикновен... Всички мисли, които текат в ума, всички чувства и желания, които текат в сърцето, идват все от този велик извор. Този извор е душата. Изворите на душата се поят от още по-велик извор - той е човешкият дух. Изворите на човешкия дух се поят от още по-велик Извор - той е Божият Дух. Изворите на Бога се поят от още по-велик Извор - от Абсолютния, Незнайния Дух на Битието. За Него никой нищо не знае.”/4:9,10/

 

Даже и дяволът не ги иска

 

"В света има два вида хора: едните са крайно добри, а другите - крайно лоши. Средните от тях даже и дяволът не ги иска.”/4:17/

 

Цветовете на дъгата - една цяла азбука

 

"Седемте лъча на дъгата са сигнали, които се пращат от седемте свята на небесния, на невидимия свят за връзка със земята. В тях има една цяла азбука... Дъгата, цветовете, това е Божието благословение, Божието изобилие, вратата, през която идват всички блага от невидимия свят.”/4:18,19/

 

Някъде далеч

 

"Защото звездата Негова видяхме на изток и дойдохме да се поклоним." (Матея 2:2)...

 

С явяването на тази звезда на изток мъдреците са определили, че е дошло някое разумно същество в света, че е дошъл някой посланик от невидимия свят. Онези, които не разбират този закон, казват: где е това същество, което се е родило? - Разумните същества не се раждат тук на земята. Те се раждат някъде далеч. Някои питат: где се раждат тогава? - Те се раждат в друг един свят, за който хората даже и понятие нямат.”/5:3,5/

 

Превръщането на светлата звезда в тъмен кръст

 

"...Кръстът е една сила, която работи само с гъстата материя, с неорганизираната материя, затова всеки човек, който иска да се бори с материалния свят, трябва да се бори чрез кръста. Ние създадохме този кръст със страданията, които сега имаме, и с това предизвикахме тази Божествена сила да се прояви не като звезда, а като един тъмен кръст. Тъй превърнахме ние светлата звезда в един тъмен кръст. Когато Христос се роди на земята... яви се Неговата светлина... Еврейските учени обаче, като видяха тази светлина, казаха на Христа: "Ние не искаме тази светлина!"... И създадоха кръста.”/5:8,9/

 

Той им предаде великата Мъдрост

 

"...Тия три мъдреца, които са отишли да се поклонят на Христа, са били разумни. Те се разговаряли с Христа. Всички вие мислите, че те, като отишли при Христа, видели едно малко бебенце, дали Му подаръците си и се върнали назад. Не е така... Ще ви кажа само едно нещо: те се разговаряли с Христа. Той им предаде великата Мъдрост и знание, които те предадоха в Индия. И сега това знание се пази там... Тия светилища не са някакви видими храмове. Не, в Индия има такива храмове, за които хората днес нищо не знаят.”/5:36/

 

Вечното приятелство

 

"Аз наричам приятел този, който не само в един живот ми е приятел, но който ми е бил приятел от момента на излизането си от Бога до момента, в който се връща при Бога - през всичките свои съществувания...”/5:29/

 

Само едно място

 

"Едни казват, че Господ им проговорил от главата, други от - ума, трети - от сърцето... Казвам: от много места говори Господ, но само едно място има, от което, като проговори Господ, вие ще знаете вече онази велика Истина, която ще ви направи човек по образ и подобие Божие.

И тъй, за обикновените хора Господ говори отвсякъде, а за необикновените, за просветените има само едно място, само един начин, по който Господ говори.”/5:37,38/

 

Вечен сън

 

"Мислите ли, че един ден може да постигнете Бога? Не, ние можем да се влеем в Бога, но никога няма да Го разберем. Не се изисква от нас да разберем Бога. Ние можем да познаем Бога, но да Го разберем, няма защо... Ако искаш да разбереш Бога, да обхванеш Божественото, ти ще изгубиш съзнанието си, ще паднеш в един вечен сън, всичката ти енергия ще се разлее.”/6:6,7/

 

Ключът на владеенето

 

"Който живее във водата, ограничава се от нея, а който живее извън нея, владее водата... За да владеем известна реалност, трябва да сме извън нея.”/6:10/

 

Извън сърцето, ума и волята

 

"Любовта е извън нашата воля, извън нашето сърце, извън нашия ум - тя има само допирни точки, в които се проявява.”/6:11/

 

Любовта трябва да дойде отвън

 

"...При сегашните условия Любовта действува временно отвън, докато човешкият организъм свикне, понеже при сегашния си състав организмът не може да изнесе тия силни движения, тия силни уголемявания, тия силни разширения, които произвежда Любовта... И тъй, Любовта трябва да дойде отвън - от слънцето, от звездите, от хората, от растенията.”/6:12,13/

 

Развитието на света е в ръцете на хората от последните места

 

"...Христос казва: "Щом те поканят на сватба, заеми последното място"... Незабелязаните хора, тези, които държат последното място, са хората, които движат света...

...Аз говоря за онези учени хора, ... които науката не познава като учени, но които са просветени...

На последното място седят най-учените, най-възвишените хора. Най-великите адепти също там ще ги намерите. Като дойде Христос, кое място зае? - Последното. И всички велики Учители, които идват сега на земята, са скрити, няма ги, и те също... заемат последните места .”/6:19,25,27,28/

 

Откъде да наблюдаваме живота?

 

"Като се качиш на един висок планински връх, не можеш да наблюдаваш планината. Ако искаш да наблюдаваш планината, трябва да слезеш долу и оттам да я гледаш. Щом се качиш на планината, ти можеш да наблюдаваш звездите, месеца, но не и самата планина. Тъй че, ако искате да разберете живота, отдолу трябва да го гледате, да вземете последното място и оттам ще го изучавате основно.”/6:24/

 

Молитва от 2000 години

 

"Сегашните хора не можем да ги убедим, че и в Бога има проявление. Само че, за да се прояви Бог, изисква се време. Хората се молят, молят и Бог всичко слуша, но трябва цялото човечество да се моли най-малко 2000 години, за се прояви Бог.”/6:28/

 

За нас има само една врата

 

"Христос... казва: "Моето Царство не от този свят"... Това Царство има само една врата. Сега някои може да ми възразят, че Йоан казал, че това Царство имало четири врати. Йоан е прав, но аз казвам: това Царство има само една врата, през която хората излизат и влизат... Може да има и друга врата, но тя е за ангелите; през нея те слизат и възлизат към Бога. Аз мога да обясня думите на Йоана, защо това Царство има четири врати, но ние не можем да влезем през тези четири врати; за нас има само една врата, през която можем да влезем в Царството Божие.”/7:12/

 

Роден от себе си

 

"Този човек, който се роди... от вода и Дух, майка му няма да живее отвън. Неговата майка ще живее вътре в него. И неговият баща ще живее вътре в него. Следователно той ще бъде сам роден.”/7:12/

 

Реално е само онова Царство извън космоса

 

"...Като говоря за тялото, аз не разбирам тялото в буквален смисъл. Аз мога да бъда и в тялото, и извън тялото. Аз съм в този салон, аз съм и извън този салон. Аз съм в слънчевата система, аз съм и извън слънчевата система. Аз съм в космоса, аз съм и извън космоса... Извън земята съм; извън слънчевата система съм; извън космоса съм. Къде съм? - Моето Царство не е от този свят. Защо? Защото всичките светове съставляват царствата на материалния свят...

Реално е само е онова Царство извън земята; реално е само онова Царство извън слънчевата система; реално е само онова Царство извън космоса."/7:13,14/

 

Различни небеса

 

"...Дали съществуват други светове, освен тия, които ние виждаме? Добре, какво ще кажете вие, когато видите как ангелите насочват телескопите от своя свят и наблюдават звездите, слънцето и други небесни тела?... Тяхното небе и нашето небе едно и също ли е? - Не е .”/7:14/

 

Необикновено проникновение

 

"...Има същества, които имат 25 милиона очи... Под 25 милиона очи аз разбирам силата, интензивността на зрението, с което човек може да прониква в нещата.”/7:20/

 

Светове и измерения

 

"...Где са ангелите, къде живеят и как живеят? Ангелите живеят в така наречения "петоизмерим свят", в света на петте измерения. Ние живеем в един свят от три измерения; духовете пък, т.е. тия от хората, които заминават за другия свят, живеят в света на четирите измерения."/8:6/

 

Какво е Абсолютното, те не знаят...

 

"За Бога не можем да имаме абсолютно никаква представа. Речем ли да си създадем някаква представа за Него, тя ще бъде фалшива, невярна. Съставим ли си някакъв образ за Бога, той ще бъде подобен на нас: ще му турим очи, нос, коса, брада... Понеже ние сме млади или стари, туряме едно такова качество на Бога, че Той е млад или стар. Не, това е човешка философия. Така говорят обикновените хора, а философите ще говорят за Абсолютното. Какво е Абсолютното, те не знаят. Тия учени хора мязат на онзи испански поет, който... възпял нещо в природата, но когато го попитали, какво иска да каже с тази поезия, каква мъдрост крие в нея, той казал: и аз сам не зная... Често учените хора пишат нещо, но сами не знаят какво изразява написаното от тях. Това е право от тяхна страна, дето не разбират какво са писали. Какво показва това нещо? - Ако ние сме творители на нещата, ще разбираме смисъла им. Значи, ако някой пише нещо, той пише по вдъхновение..."/8:9/

 

Един малък оттенък на Божия образ

 

"Защото Той повелява на слънцето си да изгрява..." (Матея 5:45) ...

 

Кой е Този, Който заповядва? Виждали ли сте Го досега? Кажете, какъв е Му е образът? - Само Любовта може да ни даде един малък оттенък на Божия образ.”/8:3,8/

 

Тайната на подсъзнанието

 

"Туй, което мислят великите, напредналите същества в природата - боговете, ангелите, архангелите, херувимите, серафимите - всичката енергия на тяхната мисъл се разпределя из целия космос и всичко това се нарича "подсъзнание". То представлява един общ процес... Имаш желание да направиш нещо хубаво, велико - то се дължи на тия същества в тебе.”/8:19/

 

И най-великите грешници са свързани с Бога

 

"И най-великите грешници са свързани с Бога. Защо изглежда, че са без Бога? - То е, защото някой път човек иска да се отдалечи от Бога, да се разходи из света. Тогава Бог разпуща тази нишка. Тя се продължава много и човек е вече свободен да върви, накъдето иска. Такъв човек върви, върви и най-после, като се умори, казва: къде вървя аз? - и пожелава да се върне отново към Бога. Бог взема тогава макаричката си и започва да навива този конец, докато тази душа отново се приближи при Него. Някой казва: изгубен съм! Не, тези конци никой не може да къса. Те никога не се късат. Всички души са свързани с такива конци... Окултистите казват, че тия конци между Бога и душите са скъсани. Не, понеже всяка душа е един лъч от Бога, никога не се късат нейните конци.”/8:20,21/

 

Величието на Неговото търпение

 

"...Всички питат: как търпи Господ тия хора! Че Господ не търпи само вас. От вашата земя по-надолу има още много същества, които са 100 пъти по-лоши от вас. И тях търпи Господ. Под тях има други, които са 1000 пъти по-лоши. И тях търпи Господ... Велик е Господ! ... Бог разбира дълбоките причини, знае защо са лоши тия същества.”/8:28/

 

Вярата - условие за правилно протичане на милионите космически течения в човека

 

"Често смущенията стават причина да се образуват известни подпушвания на енергии, които текат в човешкото тяло: в неговото сърце, в неговия ум - изобщо в цялата нервна система. Човек е един акумулатор или един кръстопът, дето се преплитат милиони космически течения...

От какво произлизат смущенията? - От безверие.”/9:4,5/

 

10-те сълзи, които поддържат живота на цялото човечество

 

"Казват, че гениалните хора не плачели... Христос, един гениален човек, един велик човек, Син Божий Го наричат, и Той плака, и Той проля сълзи. Защо? ... Само един ангелски ум може да оцени колко струват тия Христови сълзи. Когато Христос плака, тия сълзи не паднаха на земята, ангелите ги събраха... Христос не плака много, предполагам да паднаха около 10 капки само от очите му... Ето, вече 2000 години, как светът се лекува с тия 10 капки. Те поддържат живота на цялото човечество...”/9:9,10/

 

Мъдростта и Истината - състояния на Любовта

 

"Сега ще ви направя едно малко сравнение, да видите какви отношения трябва да има между Любовта, Мъдростта и Истината. Ще взема за пример водата. Водата има три състояния. Едното е ... нормалното, естественото й състояние. Отляво имаме твърдото състояние на водата, т.е. замръзването й; отдясно имаме параобразното състояние на водата... Любовта е естественото състояние на водата в живота. Мъдростта представлява твърдото й състояние, а Истината представлява параобразното състояние на водата...

Сега вие, като срещнете някой мъдър човек, казвате: този човек е голям мъдрец и като такъв, нему Любов не трябва. Не, Мъдростта излиза от Любовта. Мъдростта е едно състояние на Любовта - нищо повече... Истината е едно състояние на Любовта ... Мъдростта е вляво, Истината е вдясно.”/10:12,13/

 

Докато светът съществува

 

"Всички същества в света, от най-дребните до най-великите, не желаят нищо друго, освен да ги посети Господ за един много кратък момент. Да ви посети Господ само за една минута или даже само за една секунда, това е най-великият момент за душата ви. И това посещение, колкото и кратко да трае, ще кажа на ваш език, ще ви държи топло през цялата Вечност, докато светът съществува.”/10:14/

 

За проявата на един Велик Учител трябва да се съберат не хиляди разумни души, а всички разумни души

 

"За да се прояви един велик поет, трябва хиляди гениални души да се съберат на едно място. За да се прояви един велик художник, трябва хиляди разумни, гениални души да се съберат на едно място. За да се прояви един велик музикант, трябва хиляди разумни души да се съберат на едно място и да се изразят чрез него. За да се прояви един Велик Учител, трябва всички разумни души да се съберат в Него.”/10:20/

 

Великият момент на проявлението

 

"...Във Вечността има ред условия, при които човек може да се прояви. Има един закон за това, но ти ще чакаш своето време - няма да бързаш. За всяка душа Бог е определил един момент, когато трябва да се прояви. За този момент тя трябва да чака хиляди и милиони години. Ще дойде твоят ден, когато ще ти кажат: Излез да се проявиш! И тогава всичкото небе ще се прояви чрез тебе.”/10:23/

 

В хаоса седи най-големият порядък

 

"Под "хаос" се подразбира нещо неорганизирано. И всички съвременни философски системи започват все от хаоса. Те искат да докажат, че някога в пространството съществувал хаос, безпорядък, и от този безпорядък е произлязъл порядъка... Това значи, че от големия безпорядък на яйцето е излязло пилето. В това нещо няма никаква философия. Пилето е излязло от самия порядък на яйцето. В този видим, най-голям безпорядък или хаос, както го наричат, седи най-големият порядък.”/11:5/

 

Любовта е съществувала преди този и онзи свят

 

"...Тази Любов аз я нося от памтивека. Тази Любов е съществувала преди този и онзи свят. Преди да беше този свят, аз бях - нищо повече...

Вие сега ще кажете: ... Учителят казва, че аз... съм съществувал, преди да е съществувал този свят. Не, ти трябва да чувствуваш това съществуване в себе си, сам трябва да го изпиташ.”/11:17/

 

Задачата, която само Вечността може да разреши

 

"Животът не е задача, която можем да изучим за една, за 100, за 1000 или даже и за няколко милиона години. Той е задача, която само Вечността в своите проявления може да разреши.”/12:7/

 

Невежеството на ангелите

 

"...Жителите в небето нямат понятие какво нещо е скръб. Какво нещо е радостта, и за нея те нямат понятие. Слепи са те в това отношение, невежи са. Обаче какво нещо е блаженството, те го знаят. Нашите радости са чужди за тях, и нашите скърби и нещастия са чужди за тях. Те нищо не виждат...

Ангелите са невежи, те не знаят също и какво нещо е грях. Те не знаят още какво нещо е опрощение на греховете. Вие казвате: Знаеш ли, толкова време се моля за опрощение на греховете си! Те... не могат да влязат във вашето положение, понеже не знаят какво нещо е човек да се моли за прощение на греховете си.”/14:17,18/

 

Колко трае приготовлението за приемане на Бога?

 

"Когато дойде Бог, трябва да Го приемем. Някои братя и сестри казват: Да ни остави Господ поне още 10-15 години, за да се приготвим. Ти си приготвен. Приготовлението не става по един физически начин. То е един духовен процес, който става моментално и извън времето и пространството. За да се приготвиш, ще ти вземе 1/1000 част от секундата.”/14:29/

 

Другите живеят по благодат

 

"Вселената не е създадена за мъртвите хора, нито за глупавите същества. Светът не е създаден за модерните дами. Светът не е създаден за декадентите философи. Светът не е създаден за днешните религии. Светът не е създаден за днешните държавници, за днешните народи. СВЕТЪТ Е СЪЗДАДЕН ЗА ВЪЗЛЮБЕНИТЕ НА БОГА, а другите живеят по благодат, от Любовта към възлюбените.”/15:3/

 

Излезли много по-рано от Бога

 

"Слънцето е паметник на човешкото въздигане и изкупление. Сириус, тази по-далечна звезда, е паметник на човешкото развитие, на човешката култура. Всички тия системи си имат своето предназначение. В тях живеят напреднали същества, по-напреднали в своята възраст от нас, понеже са излезли много по-рано от Бога. Тяхната Мъдрост е толкова велика, че културата на съвременните хора, в сравнение например с културата на Сириуса, е още в своите пелени. Съвременните хора пред съществата на Сириуса не са даже и като деца. Един ден, когато нашата слънчева система завърши своето развитие, своята еволюция, ще мине през пътя на Сириуса. Всички същества не са от една и съща категория.”/16:10/

 

По-дълбоките измерения на космоса

 

"Три вида слънчеви системи има според мене. Една от слънчевите системи изразява материалния свят - най-грубите желания, които съществуват във всички същества. Другите слънчеви системи са направени от по-фина духовна материя и спадат към духовния ангелски свят. След време, когато вашите духовни очи започнат да се развиват, вие ще виждате всички светове. Засега вашите астрономи виждат само материалните светове... Третите слънчеви системи, това са Божествените светове, които са създадени от най-висша, най-фина Божествена материя. Човек ще мине през всички тия слънчеви системи. Следователно ние сме в преддверието на този велик космически свят.”/16:10,11/

 

Милиарди години развитие могат да се съберат в една Божествена минута

 

"Ако вие разгледате развитието на човека от първоначалния момент до последния му стадий като човек и проследите всичките 400 000 форми, през които е минал, няма да намерите никакъв признак от сегашната му човешка форма... От тази първоначална форма, докато се дойде до сегашното развитие на човека, са се минали милиарди години, а този милиарден живот сега се е съкратил на девет месеца. За в бъдеще този деветмесечен период може да се съкрати в още по-малко време, може да дойде само до една минута. Значи за в бъдеще човек може да мине всичката своя еволюция не в девет месеца, а само в една минута. Тъй че цялото му развитие ще бъде с интензивност, равна на една минута... Тази минута е Божествена. Знаете ли от колко хиляди векове се състои такава една минута? В Божествения часовник хиляди наши години съставляват само една такава Божествена минута в живота. Интензивна е тя!”/16:14/

 

Незнайната мощ на душата

 

"Душата... може да бъде тежка колкото земята; една душа може да бъде тежка колкото слънцето; една душа може да бъде тежка колкото цялата слънчева система; пък една душа може да тежи и колкото целия космос. Това е допустимо. Защо? Защото душата представлява интензивността на силите, които действуват в нея. Това значи, че в човешката душа има сили, които са в състояние да движат целия космос.”/16:18/

 

Те хлопат на вашите врати

 

"В тия религиозни събрания, които стават тук, около всеки един от вас има много ненапреднали души, които искат да се осветлят, да се подигнат. Някой път се усещате скръбни, песимистично настроени. Това са души, които обикалят около вас и искат да им помогнете. Те хлопат на вашите врати и казват: Помогнете ни! Крайна беднотия има около нас! Вие казвате: Не знам какво ми стана, много ми е тъжно. - Това са вашите деди и прадеди, които ви искат помощ.”/16:32,33/

 

Идеалът говори с езика на живота

 

"...Възвишеният идеал... не е тъй отвлечен, както някои си го представляват. Всички съвременни хора говорят за идеал, но техният идеал не говори. Идеал, който не говори, идеал, който не се вижда, идеал, който не внася живот в своите последователи, не е идеал. Идеалът подразбира в себе си тази първична форма, в която Бог е вложил живот.”/17:6/

 

Толкова красив, че заличава време и пространство

 

"Един от старовременните светии дълго време се молил на Бога да надзърне за малко някъде, да види какво нещо е небето, какво нещо е бъдещият живот. Дошъл неговият Учител, завел го в една стая и поставил окото му да гледа онзи свят през една малка дупчица. Гледал той през тази дупчица цели 250 години, докато дошъл неговият Учител, бутнал го и му казал: Стига вече! - Чакай, едва започнах да виждам. Следователно този живот е толкова красив, че като съберете живот от няколко милиона години, на вас се струва, като да е един час само. Възвишеният живот не познава време и пространство по тази единствена причина, че той е красив.”/17:13/

 

Едно специфично качество на духовния свят

 

"Духовният свят има едно качество, че туй, което съзнавате и виждате в него, не се поддава на описание. Ако вие се опитате да опишете духовния свят, т.е. да му дадете външна окраска, вие веднага ще изгубите вашето съзнание.”/17:14/

 

Душата - самата Любов

 

"Вярвате ли в душата? ... Онзи човек, който има душа, не се нуждае от любовта на хората, той сам е Любов.”/17:18,19/

 

Свещеният лъч на Реалността

 

"...Животът сам по себе си няма само една форма, но безброй форми, и то толкова много, че и ангелите не знаят колко са... Представете си колко много форми още ще съществуват, като се изкачвате постепенно по лествицата на живота. Неизброими са формите на живота, и то една от друга по-красиви! Но красотата на нещата не е във формите, а в този вътрешен Божествен живот, който се крие в тях. Затова във всеки живот има само един момент, в който може да се схване Реалността. Щом се схване Реалността, човек минава от едно състояние в друго. Следователно ти ще живееш в една форма дотогава, докато можеш да схванеш онзи реален лъч на живота, онзи реален лъч на светлината.”/18:13,14/

 

Злото - служител на прехода към новия живот

 

"Господ знае великия смисъл на злото, но за хората най-голямата спънка в света е именно злото.”/17:22/

 

"Злото в света, това е граница на преходното състояние в развитието на формите. Значи всички преходни стадии в развитието, това са все зло. Материята се разлага, това е зло, но след туй се освобождава животът, като минава в една нова фаза.”/18:20/

 

Защо скърби светът?

 

"Доброто се ражда всякога в скръбните хора... Само скръбта ражда доброто. И когато ние говорим за онази мирова скръб, подразбираме, че в мирова скръб именно се ражда великото Божие добро. Затова и светът скърби.”/18:26/

 

Кое се е родило по-рано?

 

"...Казвам: Ако доброто в света изчезне, ще изчезне и мисълта. Кое се е родило по-рано в света? - В Божествения свят по-рано се е родило доброто, и после мисълта, а в човешкия свят по-рано се е родила мисълта, и после доброто. Някой казва: Аз трябва първо да мисля, и после да правя добро. Казвам: Първо трябва да направиш доброто, и после да мислиш.”/18:23/

 

Никой не знае

 

"Животът произтича от Божията Любов, а Любовта произтича от Духа... Как произтича животът от Любовта, това никой не знае; как произтича Любовта от Духа, това никой не знае...”/2:5/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...