Jump to content

"Ще управлява всички народи"


Recommended Posts

В съгласие с Бога

 

"Всеки човек, който живее в съгласие с ума, сърцето и волята на Бога, струва повече от цялото човечество, което не живее в съгласие с Божествените закони.”/стр. 16/

 

Сенките, реалното и идеалното

 

"В Божественото няма нито промяна, нито измяна, а в реалното има промяна, но няма измяна. В реалността има еволюция. В реалността няма сенки, но вън от нея сенките съществуват като нещо несъществено и неосезаемо. Идеалното, т.е. Божественото, се основава на реалното, а реалното - на сенките. Реалното всякога може да създаде една сянка, а идеалното - една реалност...

Идеалното... е вътрешното начало във вас, което възприемате чрез душата си. То е основа на душата. Реалното е проява на външния, обективния свят, който не се променя, но се изменя. Така човешкият дух и човешката душа се усъвършенствуват.”/стр. 25/

 

Стремете се да намерите вторичната субстанция

 

"Под "субстанция" разбирам същина... Има първична, вторична и третична същина. Първичната субстанция е безпространствена, тя е извън времето и пространството. Те са външни прояви на тази субстанция. Според мистицизма първичната субстанция не е нищо друго, освен вечно съществуващият, несъздаден свят. Този свят е съществувал всякога и ще съществува вечно. Той няма начало, няма и край. Човешкият ум няма представа за този свят.

Вторичната субстанция или вторичната същина е свят, който се проявява вече. Той се нарича идеен свят. Третичната субстанция представя сегашния, създадения вече свят. Той произлиза от идейния свят. Това са трите отвлечени свята, от които най-много ви интересува третичния...

Де е самият човек?... Духът му пребъдва в първичната субстанция, душата му - във вторичната, а тялото - в третичната...

Стремете се да намерите вторичната субстанция на нещата.”/стр. 37,41,47/

 

"Пратете ни страдания!"

 

" - Не може ли да се живее без страдания? -...Какъв ще бъде животът без мъчения и страдания? Дайте ми един проект за такъв живот. Да живеете без мъчения и страдания, това значи да станете по-нещастни, отколкото сте сега. Влезете ли в свят без страдания, още на другия ден ще кажете: "Пратете ни страдания, не можем без тях!" Това не е теория, но факт.”/стр. 27/

 

Ако не познаеш Бога в мъчението и страданието

 

"Ако не познаеш Бога в мъчението и страданието, другаде никъде няма да Го познаеш. Ако не познаеш Бога в опаката страна на живота, т.е. в мъчението, което като лъв разкъсва тялото ти и чупи костите ти, никъде няма да Го познаеш.”/стр. 28/

 

Възможност, скрита в самото Битие

 

" - Как можем да намерим пътя на спасението? - Като разберете смисъла на страданието. Питам: Де беше дяволът на мъчението и страданието преди създаването на света? Според мене той съществуваше като възможност в самото Битие.”/стр. 28/

 

Спрете се пред тази врата!

 

"Днес всички хора стоят пред различни врати, дано попаднат пред вратата на спасението. На всички врати има надписи, да знае човек, де влиза. Обаче на вратата на спасението стоят дяволи, дебнат човека. Като видят дяволите, хората бягат. Не бягайте от тази врата, но спрете се пред нея и чакайте да ви се отвори. Докато не отидете при дявола, и при Бога няма да отидете."/стр. 29/

 

Необикновената женитба

 

"Женитбата показва пътя на Божествените тайни. Божественото в човека ги разкрива.”/стр. 31/

 

Деца на херувимите и серафимите

 

"Всяка мисъл е живо нещо, в нея има сърце и мозък. Всяко чувство е живо, в него има сърце и душа...

Мислите са синове и дъщери на Мъдростта, носители на новата култура. Те са деца на херувимите и серафимите, но днес са още в зачатък.”/стр. 53/

 

Ако влезете неподготвени в рая

 

"Раят, който търсите, е в самите вас. Вие всякога можете да го имате. Ако влезете неподготвени в този рай, не може да издържите на неговата светлина, тя е непоносима за вас. Какво ще прави вашето кученце, ако го оставите да слуша музика в широка, добре осветена концертна зала? - То ще се измъчи, ще започне да лае. Такова ще бъде и вашето положение, ако влезете неподготвени в другия свят, във великото мълчание, да слушате Божествената музика.”/стр. 62,63/

 

Мощта на Божиите пратеници

 

"Някои искат да ме изгонят от България, но казано ми е да говоря, и аз ще говоря. Цялото човечество да се опълчи против мене с цел да ме изпъди, няма да бъде в сила да ме мръдне нито на милиметър от мястото ми. Нека всички знаят това! Аз не съм дошъл на земята, за да я напущам. Мога да стана и невидим, но тогава ще опитат друга сила. След мене ще дойдат милиони и милиони същества със своите мечове. Те ще пометат всичко.”/стр. 63,64/

 

По-високото учение

 

"Днес се проповядва учение, по-високо от Христовото. Ще кажете, че това е заблуда. - Не е заблуда. Сам Христос казва: Има много неща да ви казвам, но още не сте готови. Когато дойда втори път, ще ви кажа неща, за които сегашните ви умове не са готови.”/стр. 74/

 

Никога не е умирал

 

"...Вие трябва... да влезете във връзка с Живия Бог, Който е във вас. Много пъти е бил разпъван Той, много е страдал, но никога не е умирал. Когато казваме, че Бог умира, подразбираме явяването Му в нов живот."/стр. 80/

 

Живата реч

"Като посадя една семка в земята, казвам: Блажен е онзи, който, без да види, вярва. Когато семката израсте, цъфне, развие се в голямо дърво, което дава плод, казвам: По-блажен е онзи, който вижда нещата и вярва. Днес това дърво е израсло и дало своите плодове. Казвам: Най-блажен е онзи, който е опитал плодовете на това дърво... Плодът му има отношение към възкресяване на вашите души и сърца... Това дърво е жива реч.”/стр. 86,87/

 

Пътят от скръбта до Словото

 

"Дълбоките духовни скърби се схващат само чрез душата... На онзи, който минал през такава скръб, дрехите стават бели и той сам става чист и бял. Обаче белината не е всичко. Тя трябва да се превърне на светлина. Светлината пък трябва да мине през живота, да принесе своите плодове в Божествения свят. Значи белината трябва да се превърне на светлина, а светлината - в движение, да влезе в съзнателния живот, дето да принесе своите плодове. - Де зреят тези плодове? - На Дървото на Живота. Който вкуси от тези плодове, той ще почувствува присъствието на Бога във всичката му пълнота. С други думи казано: Който вкуси от мощното и красиво Слово на Великия Учител, той ще разбере неговия дълбок смисъл."/стр.136,137/

 

Кога ще се оправи светът?

 

"Питате: Кога ще се оправи светът? - След хиляди години. Много време още хората ще вървят по стария път. Те постепенно ще се изменят...

...Ако хората се обичат и прилагат Любовта... Бъдещето ще реализира този идеал. За това са нужни най-малко 350 хиляди години. Тогава ще се създадат... нови мозъци, в които ще се влее новата мисъл.”/стр. 96,102/

 

След 350 хиляди години

 

"...След 350 хиляди години и умът, и сърцето, и душата, и духът ще бъдат видими, както се вижда слънцето. Запишете това в книгата на вашия живот, че един ден, когато бъдещото поколение разтваря тази книга, ще каже: Това е било предсказано в далечното минало. Който го е предсказал, думите му са истинни и верни.

Сегашните хора казват: Видимото ще си остане видимо, а невидимото - невидимо. Аз пък казвам: Като се срещнем след 350 хиляди години, вие ще виждате ума, сърцето, душата и духа ми, но и аз ще виждам вашите. Това е новото учение.”/стр. 103/

 

Друго слънце

 

"...Ако човешкото съзнание се разшири, човек ще вижда повече звезди, ще вижда и друго слънце, по-красиво и по-голямо от това, което днес вижда."/стр. 105/

 

Да опитате Неговата благост

 

"Казвам ви да запалите своята свещ, да дадете място на живия Господ в себе си, да опитате Неговата благост. Бог не е такъв, какъвто Го проповядват. Колкото съм ви говорил за Господа, не съм засегнал даже една милионна част от Неговата благост.”/стр. 123/

 

Особено посвещение

 

"На онзи, който влезе в училището, се казва: "Както Отец възлюби мене, и аз възлюбих вас; пребъдете в моята Любов." Да пребъдваш в Божията Любов, това е особено посвещение... Христос доказа, че пребъдва в Любовта. Като Го поставиха на кръста, Той се моли на Господа и смирено понесе всичко. Това значи пребъдване в Любовта... Дали си ученик, или Учител, трябва да докажеш Любовта си.”/стр. 125,126/

 

Има моменти, когато Небето се отваря

 

"Вие мислите, че природата не говори. Не, тя говори много красноречиво. В известни дни през годината Учителят на Бялото Братство слиза космически в природата. Има моменти, когато Небето се отваря. Тогава хората казват, че видели нещо особено. Има епохи в живота на човечеството, когато Учителят слиза на земята. Който попадне в тази епоха, може да види Великото в природата.”/стр. 128/

 

Когато Бог мълчи

 

"Бог някога мълчи, някога говори. Той мълчи, когато е зает с някаква велика мисъл. Тогава Той създава нов свят. В тия творчески моменти на Бога на земята стават най-големи престъпления. Тогава Той не се занимава с глупостите на хората... Щом свърши работата си, Бог веднага обръща погледа си към хората: разглежда работите им, разчиства техните сметки. Нищо не избягва от Неговия поглед.”/стр. 128,129/

 

Едновременно във всички светове

 

"За да живеете в Божията Любов, тялото ви трябва да бъде хармонично. Това значи да имате сърце, направено от фина материя; ум, направен от организираните сили на природата; душа, произлязла от субстанцията на Бога, т.е. от Неговата същина; и дух, подобен на Божествен лъч, който оживява всичко. Когато тези елементи се съчетаят хармонично, човек дохожда до съзнанието, че живее едновременно във всички светове - на физическия, в астралния, менталния, причинния и Божествения.”/стр. 129/

 

На кого помага Бог?

 

"Няма случай в живота ми, когато е дошъл при мене човек с някаква мъка на сърцето, в ума или волята си, и аз да не съм му помогнал. Дойде ли при мене човек с желязна, силна воля, който може сам да реши задачите си, свободен съм да не го приема. Аз говоря от името на Бога и на Христа."/стр. 138/

 

Спасяването е акт само на Любовта

 

"Първият акт в света е Любовта. Първият плод, който събужда човешкото съзнание, е Любовта. Следователно каже ли ви някой, че Любовта се предшествува от друго нещо, той е крадец и разбойник... Който ви каже, че и без Любов човек може да се спаси, той ви залъгва. Могат да ви кажат, че ако подложите тялото си на изгаряне, ще се спасите. И това е заблуждение. Спасяването е акт само на Любовта.”/стр. 143/

 

Специални прозорци и специални врати

 

"Душата е небесна жителка. Напусне ли човека, той изпитва скръб и нещастие, мъчение и немотия. Посети ли го отново, той става радостен и весел. Заедно с душата иде и Христос... Душата е Божествена субстанция, чрез която се проявява Божията Любов. Дето е духът, там е знанието и Мъдростта... - Какво да направим, за да дойдат душата и духът в нас? - Отворете прозорците и вратите си. Духът влиза през специални прозорци, а душата - през специални врати. Затова Христос казва: "Аз съм вратата на кошарата." Това значи: Аз съм душата.”/стр. 82,83/

 

Духът е видим

 

"Казвате, че Духът е невидим. - Не, Духът е видим. Според едни Духът е невидим, а според други - видим. - Видим е Духът. Дрехата на Духа е светлината. Значи ние виждаме неговата дреха. Дето действува Духът, там има светлина; дето не действува, няма светлина.”/стр. 153/

 

Силата на настоящето

 

"Миналото принадлежи на човека, бъдещето принадлежи на ангелите, а настоящето - на Бога.”/стр. 163/

 

Щом човек престане да гледа Бога в себе си

 

"Щом човек престане да гледа Бога в себе си и не се вдъхновява от Неговата Любов, той се увлякъл във външния свят. Той вече е готов на всякакви престъпления, всеки може да го подкупи.”/стр. 131/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...